Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Parafia EA w Krakowie

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Parafia EA w Krakowie

Postprzez cookie monster » Wt kwi 10, 2012 17:44

Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat parafii w Krakowie - jaki jest jej klimat (naczytałam się sporo na temat liberalizmu w rozmaitych parafiach), jak często jest sprawowany Sakrament Eucharystii, jak aktywnie działa? Pytam dlatego, że jest to kościół EA najbliżej mojej miejscowości, więc jakby co, to bywałabym tam częściej. Na razie byłam cztery razy na nabożeństwie, generalnie mi sie podoba, ale chciałabym wiedzieć cos więcej na temat życia parafii. Bedę bardzo wdzięczna za wszystkie informacje :)
cookie monster
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2012 17:17
wyznanie: Chrześcijanka
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Tomasz » Wt kwi 10, 2012 19:00

Jest tutaj przynajmniej kilka osób z Krakowa. Nawet pisały o życiu parafii w Krakowie, ale było to w różnych wątkach.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Agnes » Wt kwi 10, 2012 19:08

O, widzę, że tu już odpowiedziałaś na moje pytanie z działu "Przedstawmy się" :)

Nasza krakowska parafia jest bardzo aktywna - dużo się dzieje również w tygodniu: i dla młodzieży, i dla dzieci, i dla rodziców, i dla seniorów. :) W tygodniu są spotkania biblijne "Z Biblią na co dzień", spotkania "Wiara i wyznanie", spotkania dla studentów, dla młodzieży przed- i po-konfirmacyjnej, działa Klub Seniora, ćwiczy chór, w niedzielę dzieciom w księgarni "Warto" czytane są często tzw. bajki-pomagajki, czasem są różne imprezy i wyjazdy, spotkania Towarzystwa Ewangelickiego, koncerty Bacha po południu w niedzielę itp.

Spowiedź oraz Sakrament Ołtarza jest praktycznie w każdą niedzielę na nabożeństwie o 10-tej. To drugie nabożeństwo, o 12-tej, jest zazwyczaj nabożeństwem Słowa.

Liberalizmu u nas nie widzę :) . Na stronie internetowej naszej parafii jet wzmianka, że nabożenstwo o 10-tej ma charakter wysokokościelny. Ponieważ bywają u nas często na nabożeństwach zagarniczni turyści (w końcu Grodzka), zdarzyło mi się przypadkiem słyszeć komentarz pewnego Niemca: "Ale długie było nabożeństwo." (chodziło mu o to o 10-tej właśnie :lol: ).
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 10, 2012 19:54

Hm, to oni chcieli Nabożeństwo z Komunią "odpękać" w pół godziny ? :shock:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez cookie monster » Wt kwi 10, 2012 20:29

Dziękuję bardzo za informacje! Miło mi słyszeć, że to aktywna parafia. Podoba mi się też to, że Sakrament Ołtarza sprawowany jest tak często. Pytałam, bo trafiałam na niego za każdym razem, kiedy byłam na nabożeństwie (własnie o 10.00) i nie wiedziałam, czy to przypadek, czy reguła :)
A tak w ogóle dla mnie, jako dla praktykującej katoliczki pierwsza wizyta u luteran była niezłym przeżyciem. Czytałam sporo, ale żeby już przestąpić ten próg, to wymaga trochę odwagi :) Na szczęście znam nuty, więc mogłam śpiewać. No i wiele elementów jest takich samych jak w mszy katolickiej, tylko słowa troche poprzestawiane (jakby inne tłumaczenie :) ). Ale tajemnicze "Introit" zlokalizowałam dopiero za drugim razem :) A tak, żeby wiedzieć, co będzie za chwilę, to dopiero za czwartym. Ale tak, jak pisałam - podoba mi się, więc pewnie będę tam goscić co jakiś czas (o ile nie często).
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi :)
cookie monster
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2012 17:17
wyznanie: Chrześcijanka
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez cookie monster » Śr kwi 11, 2012 07:47

Mam jeszcze jedno pytanie: nie mogę na stronie znaleźć informacji, gdzie znajduje się punkt diakonijny i kancelaria. Pytam dlatego, że pewnie będę chciała kiedyś wybrać się na któres ze spotkań, więc warto byłoby wiedzieć gdzie :) Punkt katechetyczny już zlokalizowałam - pod tym samym adresem co księgarnia, prawda?
cookie monster
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2012 17:17
wyznanie: Chrześcijanka
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Agnes » Śr kwi 11, 2012 08:05

Cookie monster - najlepiej, gdybym Ci wszystko pokazała przy okazji którejś niedzieli. (Tylko nie tej, bo niestety pracuję :cry: - mam studentów zaocznych cały weekend )

Do kancelarii możesz wejść przez kościół (drzwi na prawo od ołtarza; uważaj na wysoki próg, ja się kiedyś tam wyłożyłam ja długa :oops: ) Albo z zewnątrz przez bramę, zaraz na prawo za wejściem do kościoła. Przechodzisz przez taki mały dziedziniec i schodkami do budynku. Wszystko jest tam opisane.

Księgarnia jest dalej.

A punkt katechetyczny i punkt diakonijny są jeszcze dalej za księgarnią wzdłuż ulicy Grodzkiej. Napisz na priv do mnie albo do Jagny (ona też z Krakowa, i bliższa Ci wiekiem niż ja :) ). To się jakoś umówimy na zwiedzanie :wink:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez jagna » Śr kwi 11, 2012 17:22

Dotarłam w końcu na forum, po długiej labie :) Punkt katechetyczny jest za księgarnią, ja osobiście miałam 2 podejścia zanim trafiłam ;) Jakbyś kiedyś chciała się wybrać to napisz do mnie, mogę Cię zaprowadzić.

O parafii już napisała Agnes, mnie się też w Krakowie podoba - parafia niewielka, w sumie diasporalna, a sporo się dzieje. I zarówno ksiądz jak i praktykant mają dobre kazania :)
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez cookie monster » Śr kwi 11, 2012 20:33

Trochę to skomplikowane (ta topografia :P). Chętnie spotkałabym się z którąś z Was, choćby po to, żeby dowiedzieć się, jak się dostać w które miejsce, ale też podzielić rozmaitymi wątpliwościami. Na razie nie ma pośpiechu, powoli się oswajam. Ale będę pamiętać o ofercie oprowadzania :)
jagna - spotkania studenckie brzmią ciekawie, tylko jako stworzenie nieśmiałe, czułabym się lepiej, gdybym wybierając się na nie, znała kogoś - na przykład Ciebie :D Chciałabym się wybrać na nabożeństwo w niedzielę o 10.00 - gdybyś wtedy też tam była, to możemy się jakoś zgadać i zapoznać :)
cookie monster
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2012 17:17
wyznanie: Chrześcijanka
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez jagna » Śr kwi 11, 2012 21:42

Będę w niedzielę o 10 :) Studenckie są fajne, nie ma się czym stresować, ale oczywiście rozumiem, że lepiej z kimś znajomym. Sama miałam lekką tremę, jako katoliczka, że coś tam palnę, ale niepotrzebnie (tym bardziej, że spotkania są otwarte i katolicy bywali).

Przed nabo podam na siebie namiary :) Pozdrawiam!
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Następna strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron