Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Parafia EA w Krakowie

Przedstawiamy nasze parafie i ich historie

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Andrzej » Pn maja 14, 2012 21:20

Agnes napisał(a):Nie mówiłam o zbliżeniu czy współpracy ani nawet o współprowadzeniu nabożeństwa przez duchownych różnych wyznań. To jak najbardziej rozumiem.

Ale zastanawiam się, czy jest możliwe być JEDNOCZEŚNIE pastorem KER i kapłanem mariawickim. Jeżeli można - to po co w ogóle jest teologia dogmatyczna? Po co duchowni różnych wyznań ją studiują? Po co w ogóle różne wyznania? Po co ks. dr Marcin Luter i jego działalność? Po co konwertowałam z KRK do KER? Skoro to wszystko takie samo?

Nie oceniam tu, kto gdzie spotyka Chrystusa. Poddaję natomiast w wątpliwość możliwość tak dalece posuniętego synkretyzmu.


Nie chciałbym interpretować zbyt daleko i wypowiadać się o ks. Paschalisie, bo nie wiem. Natomiast nie sadzę, aby kwestionował znaczenie teologii, myślę że obie jakoś znał, i reformowaną i mariawicką. Sam był konwertytą, i obie te tradycje były tradycjami jego wyboru, za którymi - myślę można tak określić - świadomie się opowiedział, to wcale nie deprecjonuje Twojej drogi, która nie musi przebiegać tak samo, choć jest tą samą drogą.
Po co są różne wyznania? Myślę, że dobrze, że są, bo jesteśmy po prostu różni. Jakbyś miała miała same reformowane puste kościoły, liturgie bez zewnętrznych ceremonii i obrzędów - odnalazłabyś się w tym? :)
Zupełnie nie wydaje mi się, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo, by można mówić o jakimś synkretyzmie. Nie sądzę też, przynajmniej nie mam żadnych podstaw, by twierdzić, że ks. Paschalis miałby uważać, że to "wszystko to samo".
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Andrzej » Pn maja 14, 2012 21:47

Agnes napisał(a):I poza tym, Andrzeju, niestety często trzeba opowiedzieć się za jedną tradycją.

Być może często, nie znaczy zawsze. Życie i służba ks Paschalisa jest wyjątkiem, a nie regułą. Być może w pewnym sensie niejako gestem proroczym, idącym "pod prąd" - a być może nie... Z faktu, że jego doświadczenie jest inne niż moje i Twoje, nie znaczy wcale, że którekolwiek zostaje zakwestionowane. Po prostu są inne.

Bo jest jedna Ewangelia, oczywiście, słusznie napisałeś. Ale właśnie dlatego trzeba się opowiedzieć, gdyż nie wszystkie tradycje pozostają w zgodzie z tą jedną jedyną prawdziwą Ewangelią. Kto zaś głosi inną, ten, jak pisze Apostoł Paweł, niech będzie przeklęty, choćby był aniołem z nieba.

IMHO Ewangelię warto zawsze i nieustannie, i wciąż na nowo, przykładać do własnej tradycji, a nie do cudzych.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Agnes » Wt maja 15, 2012 18:52

No, ale co zrobisz z taką rozbieżnością:

Jedna tradycja powołuje się na ewangeliczne : "Jeden jest pośrednik między Bogiem a ludźmi". Natomiast druga tradycja mówi: "Tak, ale my mimo to uważamy poza tym, że są jeszcze inni pośrednicy."

Czy jest możliwe zachować obie te tradycje jednocześnie? Z obiema jednocześnie się identyfikować?

Dobrze, że są różne wyznania - absolutnie tego nie neguję. Ale powtarzam, z czym mam problem (i tu już zupełnie abstrahuję od księdza Paschalisa, którego osoba raczej wywołała tylko ten temat).

A więc ten mój problem: czy można być jednocześnie duchownym dwóch wyznań, których dogmaty w duzej mierze się wykluczają? Teoretycznie można byłoby przecież w tym samym czasie zacząć studia na CHAT, na PAT i jeszcze innej uczelni kształcącej np. w duchu baptyzmu - i po pięciu latach jednocześnie zostać księdzem katolickim, księdzem ewangelickim, księdzem prawosławnym, patorem baptystycznym.

Bycie duchownym to nie jest zawód, w którym robimy kolejne specjalizacje. To jest życie i misja. A życie i misja muszą być spójne.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Maksymilian » Wt maja 15, 2012 20:10

Ja mam jedyną, prawdziwą, ale i smutną diagnozę rozdwojenie jaźni :(
Maksymilian
 
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez skomplik » Cz sie 02, 2012 19:16

Jak często odbywają się wspólne nabożeństwa KEA z KER w Krakowie? Czy może jest to nabożeństwo dla reformowanych a luteranie mają kiedy indziej? Można wiedzieć jak to dokładnie wygląda? :wink:
Czy wtedy zawsze odbywa się to z Wieczerzą Pańską?

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Andrzej » Pt sie 03, 2012 21:07

skomplik napisał(a):Jak często odbywają się wspólne nabożeństwa KEA z KER w Krakowie? Czy może jest to nabożeństwo dla reformowanych a luteranie mają kiedy indziej? Można wiedzieć jak to dokładnie wygląda? :wink:
Czy wtedy zawsze odbywa się to z Wieczerzą Pańską?



Cztery razy do roku. Jest to nabożeństwo dla całego zboru (który w Krakowie ma charakter luterańsko-reformowany), prowadzi duchowny Kościoła ewangelicko-reformowanego wg agendy KER. Jest to nabożeństwo z Wieczerzą Pańską.
Podobnie w Sopocie, Bytowie, Gorzowie, Katowicach, Poznaniu. We Wrocławiu są oddzielne nabożeństwa dla reformowanych należących do parafii luterańskiej.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez karneol » Pt sie 03, 2012 23:48

Jeszcze gwoli (historycznego) uzupełnienia informacji o tej współegzystencji dwu wyznań w jednej parafii. Nie jest to sprawa ostatnich lat. Ewangelicyzm na południu Polski (dot. to dawnego zaboru austriackiego) miał, do czasów odzyskania niepodległości Polski, charakter dwuwyznaniowy. Oficjalna nazwa Kościoła ewangelickiego w Austrii pod berłem cesarza brzmiała: Ewangelicki Kościół Augsburskiego i Helweckiego Wyznania i taka była też rzeczywistość tego Kościoła. Nie tworzył on przy tym unii, jak w Niemczech, ale był federacją tych dwu wyznań (pisze o tym O. Wagner w ostatnio wydanej książce o historii ewangelicyzmu na Śląsku Austriackim). W roku 1919 ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim (będący głównie luteranami) przyłączyli się do Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego z siedzibą w Warszawie, parafia krakowska w 1922r. również się przyłączyła do tego Kościoła (choć nie było tu jednomyślności), uzyskując jednak dla swych członków wyznania reformowanego równouprawnienie na poziomie parafii.
Pozostałe zbory ewangelickie w dawnej Galicji pozostały przy dawnej nazwie i utworzyły osobny Ew. Kościół A. i H. W., wcale nie o charakterze niemieckim (choć tworzyli go głównie koloniści niemieccy z tzw. kolonizacji józefińskiej z pocz. 19 wieku) - m. in. jego dążeniem było utworzenie jednego Kościoła Ewangelickiego w Polsce- śmiała jak na tamte czasy idea !
Ostatnio podpisane porozumienie między oboma Kościołami jest, wydaje mi się, nawiązaniem do tego fragmentu historii ewangelicyzmu w Polsce.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez Jakub » So sie 04, 2012 10:40

Warto dodać, że po II wojnie do KE-A przyłączono jedną parafię Kościoła Augsburskiego i Helweckiego Wyznania. Mianowicie w Białej Krakowskiej - obecnie część Bielska-Białej.

Chociaż była to parafia w sporej mierze składająca się z potomków Cieszyniaków osiadłych na zachodnich kresach Galicji - w sumie to daleko nie mieli :). Przed II WŚ było też sporo Niemców, no ale większość z nich uciekła w 44
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Parafia EA w Krakowie

Postprzez skomplik » So sie 04, 2012 10:57

A można wiedzieć kiedy wypada te cztery nabożeństwa ewangelicko-unijne w Krakowie (Pozwoliłem sobie użyć tej nazwy, bo myślę, że pasuje do sytuacji :wink: )
Czy są to stałe daty czy ruchome?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Poprzednia strona

Powrót do Nasze parafie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości