Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Podpisanie porozumienia z KER

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Cz lut 16, 2012 22:17

PS. znacie jakieś forum kościoła ewangelicko-reformowanego, tak żeby zobaczyć o czym się dyskutuje itd. czy rzeczywiście są tam spore ciągotki liberalne. Sam chętnie bym z nimi porozmawiał - żeby odpowiedzieli na pare Biblijnych pytań


Szukałem kiedyś w internecie forum reformowanego ale nie znalazłem. Reformowani są niewielką społecznością, która coraz bardziej idzie w rozsypkę i nie widać żadnych inicjatyw w tym zakresie. Nielicznych wiernych KER można czasami spotkać na innych forach protestanckich. Z tego co zaobserwowałem - to raczej liberałowie.
Na marginesie - nie spotkałem również żadnego forum metodystycznego. W sieci najbardziej aktywni są katolicy, ewangelikalni i my. Nie znalazłem nawet forum prawosławnego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez MichałG » Cz lut 16, 2012 23:57

Oto, czego dotyczy porozumienie:

http://trojca.waw.pl/index.php?option=c ... i&Itemid=6

Jak widać chodzi w nim o ułatwienie życia reformowanym, którzy nie mają u siebie parafii (sam byłem zdziwiony, jak mało jest parafii kalwińskich w Polsce) i partycypują w życiu KEA.
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez skomplik » Pt lut 17, 2012 15:03

No to jeszcze tylko ewangelicko-metodystyczny ;)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Pt lut 17, 2012 19:38

Kwestia podpisania porozumienia została już przesądzona i nic tutaj nie zrobimy, jednak jak nadmieniłem wcześniej przygotujemy w tej sprawie apel do Synodu Kościoła, którego wiosenna sesja odbędzie się w kwietniu. Na razie nie znamy nawet tekstu porozumienia.
Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę na bardzo istotne kwestie formalne - żadne porozumienie międzykościelne nie może stać ponad Prawem Wewnętrznym Kościoła.
Zacytuję paragrafy 15 i 16 ZPW:

§ 1
1. Do Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej, zwanego dalej Ko-ściołem, należą osoby wyznania ewangelicko – augsburskiego (luterańskiego – Confessio Augu-stana invariata z roku 1530), posiadające przy-należność do jednej z parafii tego Kościoła.
§ 15
O ile prawo nie stanowi inaczej, czynne prawo wyborcze przysługuje członkom Kościoła, którzy ukończyli 18 lat, zostali konfirmowani, uczęszczają na nabożeństwa i opłacili w przepisanym terminie przy-padającą na nich składkę kościelną za rok ubiegły, lub zostali z niej zwolnieni przez Radę Parafialną.
§ 16
1. O ile Prawo niniejsze nie stanowi inaczej, bierne prawo wyborcze przysługuje członkom Kościoła, którzy posiadają czynne prawo wyborcze, ukoń-czyli 21 lat, biorą udział w życiu kościelnym i przystępują do Stołu Pańskiego.


Jeżeli reformowani będą mogli oficjalnie należeć do parafii ewangelicko-augsburskiej bez konieczności zmiany wyznania i korzystać ze wszystkich praw i obowiązków przysługujących wiernym Kościoła ewangelicko-augsburskiego - konieczna będzie zmiana Zasadniczego Prawa Wewnętrznego - w przeciwnym razie - takie porozumienie będzie prawnie nieskuteczne.
Jednak jak na razie informacje podawane na oficjalnych stronach KEA są bardzo lakoniczne.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Wojtek » So lut 18, 2012 16:14

Nie wiem czy wiecie, ale w Krakowie w Radzie Parafialnej jest osoba wyznania... ewangelicko-reformowanego. I podobno właśnie z jej powodu te całe zamieszanie! :P
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Bronisław Sztuchlik » So lut 18, 2012 21:23

Tak Tomku!
Dosadnie to określiłeś! Nic nie może wypływać ponad ZPW naszego Kościoła.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Bronisław Sztuchlik » So lut 18, 2012 21:28

Wojtku.
O czym Ty piszesz?, to nie o personalia , lecz o staroluterańską naukę naszego KEA chodzi.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » So lut 18, 2012 21:36

to nie o personalia , lecz o staroluterańską naukę naszego KEA chodzi.


Otóż to - tutaj chodzi o staroluterańską (lub jak kto woli - czysto luterańską naukę naszego Kościoła. Wojtek natomiast podał nam fakt, który ma miejsce i związek z tym porozumieniem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » So lut 18, 2012 21:58

Zamieszczam poniżej tekst apelu - listu otwartego jaki skierujemy do Biskupa Kościoła oraz biskupów diecezjalnych, rzecznika Kościoła oraz redakcji serwisu luteranie.pl. Każdy, kto będzie chciał podpisać się pod tym apelem z imienia i nazwiska proszony jest o kontakt na mojego priva. Czekamy do północy.
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Ks. biskup Jerzy Samiec

Wielce Szanowny Ks. Biskupie

W związku z informacją o zaplanowanym na dzień 22 lutego br. podpisaniem porozumienia pomiędzy naszym Kościołem a Kościołem Ewangelicko-Reformowanym – pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie powyższym faktem i prosić o rozważnie powstrzymania złożenia podpisu pod tym dokumentem.
Powyższe porozumienie będzie w naszym odczuciu powrotem do narzuconej luteranom w 1817r. „Unii Pruskiej”, która wyrządziła ogrom szkód dla pobożności, liturgii i tożsamości luterańskiej.
Rozumiemy trudną sytuację naszych braci reformowanych w Polsce jak również podzielamy pogląd, iż powinniśmy być gotowi do udzielenia im wsparcia i pomocy. Nie może to jednak odbywać się kosztem naszego Kościoła. Musimy również pamiętać, iż to sami reformowani doprowadzili swoim postępowaniem do takiego stanu swojego Kościoła.Odejście od biblijnego i reformacyjnego fundamentu i liberalizacja, jak również wcześniejsze zawirowania historyczne przyniosły swój fatalny skutek. W ostatnich latach liczebność Kościoła Ewangelicko-Reformowanego spadła trzykrotnie.
Planowane porozumienie, wychodzi tutaj jednak bardzo daleko poza ramy braterskiej współpracy. Przyznanie wiernym KER pełni praw przysługującym wiernym naszego Kościoła stoi nawet w sprzeczności z Zasadniczym Prawem Wewnętrznym KEA.
Uważamy – że powinniśmy twardo stać na straży naszej luterańskiej tożsamości i powracać do naszych korzeni, szukając pełnej jedności nie ze społecznościami, które są nam bliskie z uwagi na uwarunkowania historycznie i kulturowe, ale przede wszystkim – z tymi, które będą nam bliskie konfesyjnie.
Ubolewamy, że nasz Kościół zerwał rozmowy o współpracy ze staroluterańskim Kościołem w Niemczech. Ubolewamy również, że nie jesteśmy w pełnej jedności z kościołami skupionymi w Międzynarodowej Radzie Luterańskiej – a w szczególności z Luterańskim Kościołem Synodu Missouri.
Biorąc powyższe pod uwagę – jeszcze raz bardzo prosimy o przeanalizowanie przedmiotowej sprawy i powstrzymanie od podpisania tego dokumentu, który może wyrządzić naszemu Kościołowi wiele szkód – jak niegdyś Unia Pruska, której skutki odczuwamy do dzisiejszego dnia.

Do wiadomości :

bp Paweł Anweiler
bp Rudolf Bażanowski
bp Ryszard Bogusz
bp Jan Cieślar
bp Marcin Hintz
bp Tadeusz Szurman
Rzecznik Kościoła ks. Wojciech Pracki
Redaktor naczelny serwisu luteranie.pl ks. Adam Malina
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » N lut 19, 2012 14:55

W nawiązaniu do powyższego listu - zamieszczam również tekst naszego oświadczenia, jakie byłem zmuszony zamieścić na stronie naszego portalu :

Oświadczenie

W związku z nieprawdziwymi informacjami i komentarzami, jakie ukazały się na portalach społecznościowych oraz innych forach internetowych po opublikowaniu "Listu otwartego" do BIskupa Kościoła dot. porozumienia z KER - oświadczamy, że nie mamy nic wspólnego z nawoływaniem do bojkotu nabożeństw Środy Popielcowej, jak również rzekomymi dążeniami do schizmy w Kościele.

Na jedym z for luterańskich ukazał się wpis sugerujący, iż wraz ze wspomnianym Listem otwartym zamieściliśmy apel o bojkot nabożeństw Środy Popielcowej - jest to kłamstwo i obrzydliwa manipulacja, bowiem nie mamy nic wspólnego z taką odezwą.

Pozostejmy wiernymi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i nie zamierzamy podejmować żadnych działań zmierzających do jego rozbicia. Propagujemy jedynie odnowę Kościoła w duchu konfesyjnego luteranizmu i przywiązania do tradycyjnych wartości Reformacji.

Tomasz Płaziński - Administrator serwisu konfesyjni.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości