Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Podpisanie porozumienia z KER

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Miłek » Wt lut 21, 2012 16:28

Ależ gdzie ja twierdziłem, że po stronie wiernych leży obowiązek domagania się informacji? Nikt nie ma takiego obowiązku. Ale jak czegoś nie rozumiem lub nie wiem to pytam, a nie wymyślam rzeczywistość. Proste.

A to że ktoś coś źle zrozumiał, nawet jak jest księdzem, to ja już nic na to nie poradzę. Na oficjalnych stronach kościoła jest jak byk napisane, że dotyczy to parafii. Kropka. Nie synodu.

A poza tym czemu generalizujesz i imputujesz reformowanym liberalizm? Tak na prawdę przecież Kościół tworzą ludzie, poszczególne osoby i nikt im poglądów nie narzuca. Znam luteran bardzo liberalnych, znam też bardzo konserwatywnych i czy to oznacza, że nasz Kościół jest jaki? Myślę, że tak samo jest z reformowanymi.

Poza tym nie wiem jak ty, ale ja nie mam kompetencji żeby wyrokować o "zawróceniu reformowanych na drogę Kościoła Chrystusowego z ścieżki dziwnego liberalno-pogańskiego tworu."

To zdaje się jest domena Kogoś innego.
Miłek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr sie 18, 2010 14:48
wyznanie: ewang.
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Wojtek » Wt lut 21, 2012 16:59

Ale jak czegoś nie rozumiem lub nie wiem to pytam, a nie wymyślam rzeczywistość. Proste.(...) Na oficjalnych stronach kościoła jest jak byk napisane, że dotyczy to parafii.


Proste jak to, że lakoniczne i wieloznaczne 'byki' mają prawo wzbudzić podejrzanie i/lub obawy wśród wiernych. Jak już czepiamy się słówek, to wybory do synodu diecezjalnego przeprowadzane są na poziomie parafii, tak samo jak wybór proboszcza czy komisji rewizyjnej. Proste?

A poza tym czemu generalizujesz i imputujesz reformowanym liberalizm? Tak na prawdę przecież Kościół tworzą ludzie, poszczególne osoby i nikt im poglądów nie narzuca.


Oczywiście, a to tylko czyściutki przypadek kto zasiada we władzach kościoła czy też jakie poglądy mają duszpasterze. Grają w bierki i kto wygra zasiada w synodzie. Przegrani zostają pastorami.

Znam luteran bardzo liberalnych, znam też bardzo konserwatywnych i czy to oznacza, że nasz Kościół jest jaki? Myślę, że tak samo jest z reformowanymi.


A jednak wiadomo, że większość wiernych i w związku z tym także 'góra' jak i delegaci do Synodu są raczej konserwatywni. Nasz kościół kobiet nie ordynuje (choć oficjalnego dokumentu w tej sprawie jeszcze nie ma) - KER tak. Wiadomo jakie jest zdanie oficjeli kalwińskich w sprawie homo i niedawne dość jednostronne artykuły w Jednocie tylko tego dowodzą. KER jest od dobrych kilku lat na równi pochyłej i leci w dół i stąd też nasza obawa, że jego trendy mogą udzielić się także KEA, a środowiska liberalne naszego kościoła dostaną kolejny argumenty za liberalizacją doktryny i życia kościelnego (bo przecież KER, z którym jesteśmy tak blisko... etc.).

Poza tym nie wiem jak ty, ale ja nie mam kompetencji żeby wyrokować o "zawróceniu reformowanych na drogę Kościoła Chrystusowego z ścieżki dziwnego liberalno-pogańskiego tworu."

To zdaje się jest domena Kogoś innego.


Mało kto ma tyle szczęścia co Szaweł czy Korneliusz i raczej większość ludzi na świecie potrzebuje głoszenia czystej Ewangelii (także w sprawach owoców wiary/Ducha Świętego) i szczerej, braterskiej dysputy. Jesteśmy narzędziami Boga w głoszeniu/wykładaniu Jego Słowa.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Wt lut 21, 2012 21:03

Drogi Milku.
Poxczytaj na 5 stronie tego tematu, gdzie powiedziałem, iż o taki tekst wystąpiłem na stronie
www.luteranie.pl /bez echa/.Było tak napisane, czy nie?Jak nie umiesz całościowo czytać Forum-zamów sobie gogle, a nie siej destrukcji w kościele .Jak nie umiesz zrozumieć, że wladza kościelna, to nie "władza", lecz służba wobec powierzonych przez Boga dusz to lepej zamilcz,Jak zaznaczyłem, o wyjaśnienia prosiliśmy władze Kościelne, jednak bez odzewu. Nie przypisuj więc naszemu Forum swoich domniemań, bo nie ma w nich kszty prawdy.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Cz lut 23, 2012 23:53

Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Pt lut 24, 2012 15:00

Wybaczcie. podpisywanie takich Praw to powinno się odbywać na poziomie sumienia, obustronnie,
każdego z wiernych pomiędzy parafiami, a nie mieszanie Praw Kościelnych KEA i KER na najwyższym szczeblu.Prosty przykład: Jeżeli nie chce mi się pojechać na nabożeństwo kilkanaście, a może kilkadziesiąt kilometrów /w dobie rozwinionej komunikacji to nie problem/, bądż nie mogę z przyczyn zdrowotnych lub starczych, to z nieukrywaną radością skorzystam z posługi bratniego, w tym przypadku KER.Jest to moja osobista decyzja.Przy dotychczasowej wspólnocie Ołtarza i Ambony jest najbliżej. Nikt mi tego nie wypomni, bo takie są realia. Natomiast, jeżeli taka możliwość musi być sankcjonowana odgórnymi, między kościelnymi Postanowieniami, tworzącymi międzykościelną "partyzantkę" to dziękuję. Albo tworzymy wspólny, przy zachowaniu wierności Księgom Symbolicznym naszego Kościoła-Wspólny Kościół z Braćmi z zanikającego KER, na naszych warunkach /podobno większość ma zawsze rację/, albo na szczeblu centralnym idziemy dalej swoimi drogami, pozostawiając wybór dalszej drogi duchowej jednostkowym przypadkom poszczególnych wiernych, których ten problem dotyka.
Po co było tyle zamieszania , a przede wszystkim tajemniczości wokół tego tematu niepotrzebnego,wzajemnego obrzucania się "inwektywami".Realnie patrząc takie Porozumienie w ogóle miało być niepodpisywane, gdyż stworzyło podatny grunt, na kolejne, niepotrzebne nieporozumienia w Kościele. Niechaj XIII Synod rozstrzygnie tą kwestię: Zatwierdzając, bądż nie-to Porozumienie.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Miłek » Pt lut 24, 2012 16:59

Czy takie porozumienie jest potrzebne? Z pewnością formalnie reguluje to, co w kilku parafiach było już praktykowane. Nie dotyczy ono jednak zbyt licznej grupy. Mówimy tutaj raczej o kilkudziesięciu osobach oraz kilku tych, którzy chcą poddać się wyborom do Rad Parafialnych.

Czy warto dla kilku osób przyjmować tak formalne rozwiązania? Na pewno tak. Nie chodzi o ilość, ale o pojedynczą siostrę i brata w Chrystusie. Mamy już wspólnotę ambony i ołtarza, akceptujemy chrzest udzielany w drugim Kościele. Nie powinniśmy więc dyskryminować kogoś, kto jest w społeczności naszej parafii, choć formalnie należy do bratniego Kościoła.

Porozumienie to dotyczy tylko tych miejscowości, w których danych Kościół nie ma swojej parafii.

Porozumienie to ma symboliczny charakter - składamy w nim świadectwo wzajemnego braterstwa pomiędzy naszymi Kościołami. Chcemy, aby każdy wierny mógł w pełni służyć Kościołowi swoimi talentami.

Chcemy także okazać wierność nakazowi Chrystusa: "Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie." Ew. Jana 13,34-35

Wasz w Chrystusie
bp Jerzy Samiec


I mnie powyższe słowa wystarczają za cały komentarz do sprawy.
Miłek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr sie 18, 2010 14:48
wyznanie: ewang.
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Jacek » Pt lut 24, 2012 17:19

W nawiązaniu do powyzszego tekstu . Braterstwo za wszelką cenę,? przyklad; Svenska Kyrkan. To oto chodzi Księze Biskupie?. Co na to Wsólnota Sw. Pawła ? KER zatracił wymiar duchowy, dlatego następuje wymarcie tego koscioła. Kto jest temu winny ?: Masoni, Komunisci, czy Cyklisci ?. Do tego dojdzie pomoc finasowa z super bogatego KEA dla KER. :lol:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Elżbieta » Pt lut 24, 2012 17:43

Nie Jacku, tu chodzi o to by umożliwić Reformowanym normalne istnienie i działalność, tam gdzie nie mają swego kościoła. Jest parę osób, które są zaangażowane w funkcjonowaniu naszych parafii luterańskich i które z pewnością nie będą działały na naszą szkodę
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Pt lut 24, 2012 18:39

Postanowienia porozumienia nie są zrównaniem w prawach reformowanych - jak wcześnie informowały co niektóre strony i raczej nie stanowią jakiegoś zagrożenia dla naszej tożsamości. Tak jak wyjaśnił nam ks. Adam - to porozumienie bardziej techniczno-organizacyjne. Nie mniej nie mogę powiedzieć, aby był jego entuzjastą.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Wojtek » Pt lut 24, 2012 20:59

Znośne.

Niemniej nie wiadomo czy KER-parafianie mają prawo do wyboru proboszcza (zasiadanie w komisjach rewizyjnych to sprawa marginalna). Z literalnego brzmienia umowy wynika, że tak.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron