Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Podpisanie porozumienia z KER

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Cz lut 09, 2012 19:35

Jak podaje BIK :

W dniu 29 lutego (środa popielcowa) o godz. 18.00 w kościele Św. Trójcy w Warszawie odbędzie się nabożeństwo, podczas którego zostanie podpisane Porozumienie o wzajemnym dopuszczaniu wiernych do czynnego korzystania z praw i obowiązków wynikających z udziału w życiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego.

Porozumienie określa zasady przynależności ewangelików reformowanych do parafii luterańskich i luteran do parafii ewangelicko-reformowanych. Reguluje ono także kwestie biernego i czynnego prawa wyborczego takich osób do władz parafialnych.Ponadto dokument wskazuje, w jaki sposób parafie, których członkami są wierni bratniego Kościoła, powinny sporządzać sprawozdania roczne.

Podpisane Porozumienie będzie dostępne na stronach portalu w pliku pdf.


Tekst nie został jeszcze udostępniony, ale z powyższej informacji wynika, iż wierni KER będą traktowani przez KEA tak samo jak luteranie (i na odwrót). Czyli stajemy się kościołem unijnym ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Paweł » Cz lut 09, 2012 20:30

Też się zastanawiałem nad sensem tych porozumień. Oczywiście podpiszemy dokumenty z wszystkim jak leci pod warunkiem że to nie LCMS czy SELK
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Vojtas » Cz lut 09, 2012 22:56

Nie jestem Luteraninem ale moim zdaniem to nie jest najlepszy pomysł. Jestem za ścisłą współpracą miedzy KEA KER i KEM ale bez przesady. Jesteśmy przecież odrębnymi kościołami,mamy odrębne struktury,własne tradycje. Nie można robić "mieszanki"
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Cz lut 09, 2012 23:09

Zgadzam się z Vojtasem. Mieliśmy już w historii kościół unijny i nic dobrego z tego nie wyszło. Współpraca - tak, ale bez robienia "mixów".
Tak jak napisał Paweł - dlaczego podpisujemy porozumienia ze wszystkimi jak leci, a nie podejmujemy konkretnych działań w zakresie kontaktów z prawdziwymi kościołami luterańskimi - jak SELK czy LCMS.
Parę lat temu - jeszcze za biskupowania ks. bp. Jana Szarka miało dojść do podpisania porozumienia o współpracy z SELK. Niestety - ks. bp Jan Szarek odszedł na emeryturę i sprawa brzydko mówiąc "zdechła".
Myślę, że powinniśmy podjąć tutaj jakieś działania i przygotować petycję do Biskupa i Synodu o podjęcie rozmów z SELK. Tylko jak znam życie - to ciężko będzie zebrać podpisy, bowiem generalnie bardzo lubimy wszystko krytykować, a gdy przychodzi do konkretów - to już nikogo nie ma.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Vojtas » Cz lut 09, 2012 23:22

Ja się obawiam że to może doprowadzić do schizmy, do rozłamów
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Pt lut 10, 2012 00:27

W tym przypadku raczej nie sądzę. KER w Polsce jest zanikającym Kościołem i tak naprawdę - to dzięki takiemu porozumieniu może dojść do wchłonięcia wiernych KER przez KEA. Liczebność KER wynosi około 1500 wiernych a KEA ponad 70 tysięcy. Nie mniej samo porozumienie może budzić wątpliwości co do zasady.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez skomplik » Pt lut 10, 2012 14:11

Nasuwają się trzy pytania:
1. Co będzie gdy KER wprowadzi błogosławieństwo par homo i posługi duchownych tej orientacji? (z tego co mi wiadomo na ostatnim synodzie ta sprawa nie została zakończona)

2. Jakie jest w końcu oficjalne nauczanie KER w kwestii rozumienia Wieczerzy Pańskiej? mam nadzieje ze nie jedzenie zwykłego chleba/picie wina i rozpamiętywanie o tym co zrobił Jezus. (może zna ktoś oficjalne stanowisko w tej kwestii)

3. W KER kobiety mogą pełnić posługę duchownego, czy będą uznawane w KEA? Jak konfesyjni luteranie będą reagować na to?

A z pozytywnych kwestii: w sumie zawsze to bliżej widzialnej jedności o którą modlił się sam Pan nasz Jezus Chrystus w wieczerniku.

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Agnes » Pt lut 10, 2012 15:48

Wydaje mi się, że może faktycznie dojść do "wchłonięcia", o którym pisze Tomasz. Ale pytania Skomplika dotykają kwestii, które mi też od razu przyszły do głowy.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Pt lut 10, 2012 19:50

1. Co będzie gdy KER wprowadzi błogosławieństwo par homo i posługi duchownych tej orientacji? (z tego co mi wiadomo na ostatnim synodzie ta sprawa nie została zakończona)


Jeżeli do tego dojdzie - to nastąpi definitywny koniec KER-u. Pozostali reformowani mogą faktycznie został wchłonięci przez KEA. Może pozostać jednak niewielka grupka, która będzie siać ferment. Pytanie - jakie będzie stosunek KEA do przyjęcia takich praktyk przez KER. Na wiosennym Synodzie KEA ma powstać oficjalne stanowisko naszego Kościoła dot. kwestii homoseksualizmu i już wiemy, że będzie ono biblijne a zatem sprzeciwiające się błogosławieniu związków homo.

2. Jakie jest w końcu oficjalne nauczanie KER w kwestii rozumienia Wieczerzy Pańskiej? mam nadzieje ze nie jedzenie zwykłego chleba/picie wina i rozpamiętywanie o tym co zrobił Jezus. (może zna ktoś oficjalne stanowisko w tej kwestii)


Był już Kościół Unijny i kwestie teologiczne nie były unormowane - tak samo będzie pewnie i teraz. W praktyce może to jednak zrodzić poważne zamieszanie.

3. W KER kobiety mogą pełnić posługę duchownego, czy będą uznawane w KEA? Jak konfesyjni luteranie będą reagować na to?


Konfesyjni luteranie będą bardzo .... niezadowoleni. Sytuacja będzie analogiczna jak w przypadku unii z innymi kościołami luterańskimi, które dopuszczają ordynację kobiet. Od czasu do czasu będziemy mieli gościnne występy pań-księży na co my będziemy się oburzać i pomstować a liberałowie piać z zachwytu i oburzać się z kolei na nasz Kościół, że pozostajemy "zacofanym zaściankiem".
W KER obecnie nie ma jednak żadnej kobiety - księdza. Była ordynowana Pani Wiera Jelinek - ale z tego co wiem, to wyjechała z Polski.

A z pozytywnych kwestii: w sumie zawsze to bliżej widzialnej jedności o którą modlił się sam Pan nasz Jezus Chrystus w wieczerniku.


Niby tak, ale chyba nie o taką jedność chodzi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Agnes » So lut 11, 2012 18:08

Tomaszu, trochę mnie uspokoiłeś, zwłaszcza w punkcie 1, co do stanowiska naszego Synodu :) Dzięki Bogu.
A w punkcie 3 problem sam się rozwiązał.
Widać, że problemem największym będzie chyba punkt 2.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości