Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Podpisanie porozumienia z KER

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Jacek » Pn lut 27, 2012 07:37

To jak jest w koncu Andrzeju?. Czy Reformowani jednak uznają realną obecnosc w komunii Chrystusa? czy tylko jako symbol? To jest wazna odpowiedz.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Wojtek » Pn lut 27, 2012 09:23

Jacku, jest jeszcze coś pomiędzy realną obecnością a memorializmem/symbolizmem. Jest to obecność duchowa, i z tego co wiem, właśnie tak wyznają reformowani.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Andrzej » Pn lut 27, 2012 09:51

Jacek napisał(a):To jak jest w koncu Andrzeju?. Czy Reformowani jednak uznają realną obecnosc w komunii Chrystusa? czy tylko jako symbol? To jest wazna odpowiedz.

Symbol to coś więcej niż tylko realizm. O współczesnym stanowisku naszych Kościołów, już pisałem, podałem linki, nie wiem jakich jeszcze deklaracji wymagasz, i czemu akurat ode mnie. Podałem ci to, to, jak nasze Kościoły formułują dziś wiarę odnośnie świętej Wieczerzy.

Co do historycznych konfesji i stanowisk w czasach Reformacji. W 1547 r. Kalwin pisał w swoim liście:
Twierdzisz, że chleb jest symbolem. Też tak sądzimy. Negujesz jednak temu, iż przez niego dawane jest nam prawdziwe Ciało Chrystusa. Pusty symbol nie mógłby jednak pochodzić od Boga, ponieważ udziela to, co przedstawia.


Katechizm heidelberski z 1563 r., najbardziej powszechny historyczny standard reformowanego chrześcijaństwa na Kontynencie, w pytaniu 75 podaje, że Jezus Chrystus w sposób tak rzeczywisty karmi i poi mnie swoim ukrzyżowanym ciałem i przelaną krwią, na życie wieczne, jak rzeczywiście z rąk sługi Bożego otrzymuję i materialnie spożywam chleb i kielich Pański – dane mi jako niezawodne znaki ciała i krwi Chrystusa,

W pytaniu 77 Katechizm mówi o obietnicy Chrystusa, że
wiernych będzie karmił swoim ciałem i poił swoją krwią w sposób równie prawdziwy, jak realnie spożywają łamany chleb i piją z kielicha.


Kościół Szkocji, w pierwszych słowach tak przedstawia Konfesję Westminsterką, historyczne wyznanie reformowanych Kościołów z Wysp: The Westminster Confession of Faith asserts the real presence in the Sacrament/ Konfesja Westminsterska broni realnej obecności w Sakramencie.

Kalwin podzielał stanowisko Lutra w sprawie realnej obecności; natomiast za ojcami greckimi (i nauką kościoła w Zurichu) podkreślał znaczenie i rolę Ducha Św. Tym, co różni teologiczną tradycję reformowana, to fakt, że aby przedstawić realną obecność Pana w świętej Wieczerzy rezygnuje z substancjalno-ontologicznych wyobrażeń - czy słusznie czy nie, o tym zawsze można dyskutować - na rzecz kategorii egzystencjalnych i personalistycznych. Te historyczne już dziś różnice, nie dotyczą tego, czy obecność Pana jest realna czy nierealna, a kwestii sposobu przyporządkowania realnej obecności Chrystusa do materialnych elementów chleba i wina.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Pn lut 27, 2012 17:58

Tak jak napisał Andrzej - Kalwin odszedł od wyłącznie symbolicznego rozumienia Komunii jakie prezentował Zwinglii i znacznie zbliżył się do rozumienia Lutra. Podejście kalwińskie nie jest jednak w tej kwestii identyczne jak luterańskie (choć istotnie - zbliżone).
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez skomplik » Pn lut 27, 2012 18:45

Tomasz napisał(a):Tak jak napisał Andrzej - Kalwin odszedł od wyłącznie symbolicznego rozumienia Komunii jakie prezentował Zwinglii i znacznie zbliżył się do rozumienia Lutra. Podejście kalwińskie nie jest jednak w tej kwestii identyczne jak luterańskie (choć istotnie - zbliżone).


Ale skutek przyjęcia sakramentu jest ten sam.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Tomasz » Pn kwi 02, 2012 07:05

Przy okazji dyskusji na temat porozumienia z KER, wzmianka o istnieniu naszego portalu pojawiła się chyba po raz pierwszy w "Zwiastunie". W nr 5/2012 Michał Karski w artykule "W jedności siła" wspomniał min. o naszym liście :

"Głos zabrały też osoby związane z portalem konfesyjni.pl – należące do Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, ale nie reprezentujące żadnej jego oficjalnej instytucji."


http://www.zwiastun.pl/zwiastun/numery/2012-03-11/zblizenia_52012_83706.pdf
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Podpisanie porozumienia z KER

Postprzez Agnes » Pn kwi 02, 2012 15:44

Z tego co napisano w artykule wynika, że nie my jedni poczuliśmy się zaniepokojeni porozumienieniem.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron