Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wywiad z prof. Karskim

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Elżbieta » Śr gru 08, 2010 21:33

Tak właśnie Tomku, trzeba się zastanowić nie nad "stosami" a raczej co zrobić, by przyciągnąć zobojętniałych ludzi do Kościoła. Mi ta sprawa już od dawna "leżyh na sercu", ale doprawdy nie bardzo wiem co robić.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Tomasz » Śr gru 08, 2010 21:49

Hmm ... na długie mroźne zimowe wieczory mały stosik byłby jak znalazł :mrgreen:

ale tak poważnie - Vikingu - agresją nic nie wskóramy, trzeba prowadzić solidną pracę u podstaw - jak napisał Pastor Aleksander.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Jacek » Cz gru 09, 2010 07:52

Tu w Szwecji ksieza mi powtarzaja, badzcie stanowczy i bewzgledni w obronie kosciola przed liberalami, albo powtorzycie to samo co na zachodzie, tylko pamietajcie jestescie kosciolem miejszosciowym w Polsce i po upadku sie nie podniesiecie. Polskiemu KEA jest potrzebna odnowa w duchu prawdziwie Staroluteranskim i Wysokokoscielnym. Widac to na Wielkich Mszach Mission Provinsen, gdzie koscioly sa pelne w przeciwienstwie do Svenska Kyrkan. Przy okazji w miare wolnego czasu poinformuje o przeprowadzonej rozmowie z Biskupem Missionprovinsen Göranem Beijerem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Tomasz » Cz gru 09, 2010 10:46

Tu w Szwecji ksieza mi powtarzaja, badzcie stanowczy i bewzgledni w obronie kosciola przed liberalami, albo powtorzycie to samo co na zachodzie


Vikingu - jesteśmy stanowczy, jednak nasz sprzeciw musi być wyrażany we właściwy sposób.

Polskiemu KEA jest potrzebna odnowa w duchu prawdziwie Staroluteranskim i Wysokokoscielnym.


Również tak uważam -jednak pamiętaj, że nie wszyscy skłaniają się ku typowo wysokokościelnym formom liturgicznym i pamiętaj również, że tutaj najważniejsza jest treść a nie forma. Nie jest łatwo przekonać przeciętnego polskiego Ewangelika do klasycznej pobożności staroluterańskiej i tutaj potrzebne jest propagowanie a nie narzucanie, bowiem możesz uzyskać dokładnie odwrotny skutek.

Masz tutaj pole do popisu - przekonaj Elżbietę do takiej pobożności i form liturgicznych :wink: ( jak Ci się uda - stawiam dobre piwo)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Elżbieta » Cz gru 09, 2010 10:50

hehehehe :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Jacek » Cz gru 09, 2010 17:09

Jak wroce w przyszlym roku do Polski, to osobiscie pojade do Legnicy, przekonywac Elzbiete. Przewiduje dwudniowy pobyt u Eli z noclegiem i pelnym wyzywieniem. Ortodoxyjny Luteranin czyt.Inkwizytor, musi byc dobrze odzywiany bo ma ciezka prace.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Jacek » Cz gru 09, 2010 19:37

No Ela wystraszylas sie moja wizyta ? O mojej wizycie u Ciebie w Legnicy napisze lokalna prasa Wiesci Legnickie. Oczekuje takze powitania uroczystego na dworcu kolejowym, ma byc orkiestra.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Elżbieta » Cz gru 09, 2010 20:15

Co się miałam wystraszyć? Dopiero komputer otworzyłam
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Jakub » Śr sty 12, 2011 14:26

Ciężko mi komentować w jakiś bardziej dosadny sposób wywiad z p. Karskim - chociażby z powodu studiowania. Tekst mnie nie zaskoczył, gdyż czego innego można było się spodziewać.

Musimy przyjąć do wiadomości, że w naszym Kościele mamy duchownych, teologów, studentów teologii, a także zwykłych wiernych których liberalizm teologiczny fascynuje. Którzy niektóre stanowiska KEA - np ordynację kobiet na urząd prezbiterski traktują jako uległość wobec KRK, zaściankowość itp.

Musimy się zastanowić co może być odpowiedzią na ten problem. Konserwatyzm? Chyba niekoniecznie gdyż konserwatyzm zakłada jakąś ciągłość tradycji. KE-A składa się z wielu tradycji, poza tym powołuje się jeszcze na tradycję XVI-wieczną na Ziemiach Polskich. Z tego okresu mamy ks. Samuela Dambrowskiego, którego "Dambrówka" była można powiedzieć hiciorem na Śląsku Cieszyńskim w ciężkich czasach.
Ale to za mało.

Musimy grunt do budowania silnej tóżsamości Biblijnej i wyznaniowej, jako konkretny kościół konkretnej denominacji. Byśmy w luteranizmie byli zauważalnym graczem, a nie ubogim krewnym mówiącym o wzajemnej autonomii. Dziś ŚFL robi z nas "spatriarchalizowany" skansen, nie zauważając, że sama stała się już homo-feministyczną szopką.

Jest wielu duchownych - także biskupów, którym liberalne propozycje ŚFL przeszkadzają. Ale jakoś o tym nie słyszymy. Słyszymy tylko narzekania na "konserwatywny zaściankowy kościół", "że boimy się KRK", "brak nam odwagi", "odstajemy od naszych braci z zachodu".
Podpisaliśmy właśnie kolejną umowę z archidiecezją uppsalską...
A co ze wspieraniem nieliberalnych kościołów jak Kościoły na Litwie, Łotwie, Prowincja Misyjna, SELK, ostatecznie nawet LCMS. Ale po co wspierać? Siedzemy doma, wyślemy kogoś do Niemców na studia, delegacje Diakonii do Uppsali i Kościół działa...
A działalność misyjna? Wyrażam ogromny szacunek dla CME, ale widzę, że w diasporze wielu ma ich za ewangelikalnych sekciarzy. Więc de facto spora część diaspory nie identyfikuje się z misją kościoła.

Jeśli się olewa walkę o Biblijne nauczanie, o wspólnotę z Biblijnie nauczającymi Kościołami, działalność misyjno-ewangelizacyjną to wdziera się tu liberalizm. Bo liberalizm w teologii to droga na skróty. Mniej stresu o grzeszność, mniej wysiłku w uświęcenia. Chrześcijaństwo w promocyjnym wydaniu! Tylko czy o to ma w Chrześcijaństwie chodzić?
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Wywiad z prof. Karskim

Postprzez Elżbieta » Śr sty 12, 2011 15:29

Nie wiem ile w tym prawdy, ale słyszałam, że CME, owszem ewangelizuje, ale nie koniecznie dba o to by nawrócone osoby trafiały do nas, czyli ewangelizuje dla innych. - Czy tak powinno być ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości