Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Tomasz » Śr gru 01, 2010 10:13

rzeczywiście, drobiazg.... udawajmy dalej że KEA to konserwatywny kościół po takich oświadczeniach Komisji Teologicznej.


Może nie będzie to dobry przykład, ale pozwolę sobie go tutaj przytoczyć :
W KRK jeszcze za Papieża Pawła VI komisja teologiczna stwierdziła, iż nie ma podstaw teologicznych aby Kościół ingerował w kwestie antykoncepcji - a jakie jest oficjalne stanowisko KRK w tej sprawie - wszyscy wiemy :)
W każdym kościele - od opinii komisji teologicznej do oficjalnego stanowiska i praktyki jest bardzo dłuuuuuuuga droga i wcale nie musi ona podążąć w kierunku wskazanym przez komisję.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Paweł » Śr gru 01, 2010 11:16

Rozumiem że macie przekonanie że KEA obierze kierunek konserwatywny, jednocześnie będąc w ŚFL, zaciesniając współpracęz EKD czy Kościołem Szwecji i zupełnie nie podejmując oficjalnego dialogu z konserwatywnymi kościołam luterańskimi? :shock: dobrze rozumuję?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Tomasz » Śr gru 01, 2010 11:33

KEA w Polsce trzyma się kierunku umiarkowanie konserwatywnego i żaden zwrot tutaj nie następuje. Co do zacieśniania współpracy z takimi kościołami jak K.Szw. - to cóż -osobiście jestem za zerwaniem unii i zdecydowanym potępieniem i odcięciem się od liberalnej linii przyjętej przez te wspólnoty. Mam wrażenie, że czasami postępujemy tak, aby nikogo nie obrazić - ale to błąd. Powinniśmy być albo zimni albo gorący.
W tym zakresie jesteśmy niestety niekonsekwentni - ale to pytanie powinniśmy zadać Biskupowi Kościoła i Synodałom.
Jednak pamiętajmy, że nasz Kościół współpracuje również z SELK (wprawdzie współpraca rozwija się zwykle na szczeblu poszczególnych parafii, ale jednak istnieje i mam nadzieje, że przełoży się również na płaszczyznę bardziej oficjalną) a także z Kościołem Synodu Missouri.
Pamiętaj Pawle - to jaki będzie nasz Kościół zależy również od każdego z nas.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Paweł » Śr gru 01, 2010 11:33

A może nasi bracia z diecezji Uppsalskiej czegoś nas nauczą w duchu konserwatywnym: "Porozumienie jest kontynuacją podjętej w 1992 r. współpracy i zakłada: organizowanie seminariów teologicznych...."


http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=3344
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Jacek » Śr gru 01, 2010 17:30

to jest proba wprowadzenia ordynacji kobiet kuchennymi drzwiami. KEA nalezy do SFL., ALBO ZACZNIECIE ORDYNOWAC KOBIETY, ALBO ZAKRECAMY KRAN Z GOTOWKA, TAK STWIERDZI POWYZSZA FEDERACJA
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Elżbieta » Śr gru 01, 2010 17:55

O, następny czarnowidzący
Ja jednak nadal pozostanę optymistką
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Tomasz » Śr gru 01, 2010 18:13

ALBO ZACZNIECIE ORDYNOWAC KOBIETY, ALBO ZAKRECAMY KRAN Z GOTOWKA, TAK STWIERDZI POWYZSZA FEDERACJA


Muszę przyznać, że również obawiam się nacisków zewnętrznych w tej sprawie, ale ostatni Synod na szczęście dał dużego "psztyczka w nos" humanistom i postępowcom. Tak sobie myślę po cichu "a nuż teraz wyrzucą nas ze ŚFL" :mrgreen: Osobiście nie miałbym nic przeciwko temu. Bardziej widziałbym nasz Kościół w Światowej Radzie Luterańskiej skupiającej kościoły konserwatywne i staroluterańskie.
Dlatego musimy rozwijać współpracę z takimi Kościołami jak SELK, Synod Missouri, Kościoły Luterańskie na Litwie i Łotwie czy konserwatywny odłam Kościoła Szwecji tzw. Prowincji Misji.

to jest proba wprowadzenia ordynacji kobiet kuchennymi drzwiami


Jeżeli kiedyś ktoś wprowadzi ordynację kobiet w KEA "kuchennymi drzwiami" - to sądzę, że duża część wiernych może z niego uciec nawet przez zamknięte okno :)

Jednak pomimo wszystko nie jestem takim pesymistą jak Paweł.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Jacek » Śr gru 01, 2010 19:36

Tak niestety gdzie sie nie odwrocimy na okolo poPrawnosc polityczna. przyjazd delegacji amsterdamskiej jest tego wynikiem, to jest rodzaj protestu SFL w stosunku do KEA.Tutaj Tomasz ma racje, . pozostawanie dalej w strukturach SFL, predzej cz pozniej przyniesie negatywne skutki, co obserwuje na codzien w Szwecji. rozumiem strone przeciwna, tlumaczy ona ze nawet hierachowie i teologowie katoliccy mowia ze nie ma bilijnych przeszkod, ale jest pewna tradycja, ktorej nie mozna ominac. gdyby PAN JEZUS chcial ustanowic kobiety kaplanki, to by to zrobil i do grona apostolow dokoptowal np. PANIA JADWIGE, ale on powolal mezszczyzn. BO DLA BOGA NIE MA RZECZY NIEMOZLIWYCH.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Tomasz » Śr gru 01, 2010 21:55

to jest rodzaj protestu SFL w stosunku do KEA


Raczej nie interpretował bym tego w ten sposób. Po prostu - mamy unie z różnymi kościołami i od czasu do czasu odwiedza nas jakaś delegacja. Jednak uważam, że z uwagi na poszanowanie prawa kościelnego KEA kobiety-prezbiterzy innych kościołów nie powinny sprawować u nas Sakramentu Ołtarza.

gdyby PAN JEZUS chcial ustanowic kobiety kaplanki, to by to zrobil i do grona apostolow dokoptowal np. PANIA JADWIGE, ale on powolal mezszczyzn. BO DLA BOGA NIE MA RZECZY NIEMOZLIWYCH.


Owszem - wiemy z kart Pisma Św., iż nasz Pan Jezus Chrystus raczej nie bawił się w konwenanse i powoływał do chwały to co u ludzi było wzgardzone. Gdyby chciał powołać do grona apostołów kobiety - to z pewnością by to zrobił.
Jednakże z jakiegoś powodu tego nie uczynił - zatem winniśmy uszanować tradycję i praktykę biblijną.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wizyta Diakonii Amsterdamskiej w Warszawie

Postprzez Tomasz » Cz gru 02, 2010 11:11

Pawle - wdaje mi się, Twój kiepski nastrój może poprawić tylko porządna krucjata - jak za dawnych dobrych czasów :mrgreen: . Vikingu - dawaj coś z Twojego repertuaru tak "z grubej rury" - "ku pokrzepieniu serc" :wink: (tylko nie przedobrzyj :mrgreen: )
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron