Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jesienna sesja Synodu Kościoła

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Jesienna sesja Synodu Kościoła

Postprzez Krzysztof » N paź 17, 2010 13:56

Nie spodziewałem się, że oświadczenie w sprawie transplantacji okaże się ciekawsze, niż kwestia ordynacji kobiet, a jednak.
Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP napisał(a):Kościół ostrzega jednocześnie przed pokładaniem nieograniczonej wiary w medycynę. Kościół wyraża również sprzeciw wobec stosowania w medycynie przeszczepów narządów odzwierzęcych. Życie ludzkie ma swój kres i przedłużanie go za wszelką cenę staje w konflikcie z wiarą w zmartwychwstanie. Transplantacja organów powinna być pojmowana jako ostateczna metoda leczenia a nie jako próba zapewnienia sobie nieśmiertelności.


Bardzo chętnie poznałbym szersze uzasadnienie teologiczne takiego stanowiska. Nie jestem od razu na nie, jedynie jestem jego ciekaw, bo echa dyskusji na tej temat (przysłoniętej bardziej kontrowersyjnym tematem) do mnie nie doszły. Oczywiście człowiek nie powinien szukać nieśmiertelności i nadziei życia wiecznego w czymś innym niż zmartwychwstanie, jednak dlaczego nie ma korzystać z możliwości, jakie daje medycyna? Czy tak samo krytyczne stanowisko synod zająłby wobec transplantacji narządów sztucznych? Cel bowiem pozostaje ten sam. I nie jest nim nieśmiertelność, bo jest przynajmniej jeden narząd, którego nie można przeszczepić (a właściwie jego przeszczep i tak nic nie daje) i którego śmierć uznawana jest przez medycynę za śmierć człowieka. Oczywiście wątpliwe etycznie może być poświęcanie życia zwierzęcia dla przedłużenia ludzkiego - ale wtedy musielibyśmy potępić także jedzenie mięsa (zdaje się, że w synodzie jest co najmniej jeden wegetarianin).

Zresztą nawet, gdyby człowiekowi (co wydaje się nieprawdopodobne) udało się zapobiec śmierci biologicznej z przyczyn naturalnych, albo (jak tego chcą transhumaniści) oddzielić świadomość od jej "materialnego nośnika", to i tak nie byłaby to jakaś forma życia wiecznego, gdyż i ta forma egzystencji miałaby swój ostateczny kres w momencie ponownego przyjścia Chrystusa. Jak mówi 1 List do Koryntian, "Nie wszyscy zaśniemy, ale wszyscy będziemy przemienieni".
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Jesienna sesja Synodu Kościoła

Postprzez arti » N paź 17, 2010 18:42

Jestem szczęśliwy z rozstrzygnięcia synodu Kościoła .Ale muszę przyznać iż nie byle pewny wyniku .Jest przed nami jeszcze sporo pracy i tłumaczenia dlaczego nie powinno się zmieniać tego co zostało w tak jasny i prosty sposób zdefiniowane przez Ducha Św.ustami Apostoła Pawła .
arti
 
Posty: 17
Dołączył(a): Śr maja 19, 2010 14:41
wyznanie: KEA
  

Re: Jesienna sesja Synodu Kościoła

Postprzez Tomasz » N paź 17, 2010 22:01

Również jestem bardzo zadowolony z rozstrzygnięć Synodu - zarówno w kwestii ordynacji kobiet jak i transplantacji. Pewien niedosyt może jedynie budzić fakt, iż głosowanie w sprawie ordynacji kobiet zostało utajnione (moim zdaniem niesłusznie) oraz, iż za ordynacją opowiedziało się 20 synodałów.
Tak czy inaczej - decyzje Synodu ukierunkowały nasz Kościół w stronę zdrowego i konserwatywnego Luteranizmu i odwróciły od kierunków liberalnych, czego bardzo się obawiałem.
Krzysztofie - postaramy się zdobyć, jeżeli tylko będzie to możliwe - szersze uzasadnienie stanowiska w sprawie transplantacji.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron