Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Reportaż w TVN24

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Reportaż w TVN24

Postprzez Grzegorz » Pt wrz 04, 2020 16:38

https://tvn24.pl/programy/lgbt-a-koscio ... tu-4681912

Monika Celej sprawdziła, co o pogodzeniu orientacji seksualnej z wiarą mówią mniejszościowe Kościoły chrześcijańskie w Polsce. I wybrała się na rozmowę m. in. z Biskupem Samcem. Jaka jest konkluzja dziennikarki?

I polski kalwinizm i luteranizm nie uznają jednopłciowych małżeństw. Zostawiają za to duchownym swobodę w interpretacji czy traktować homoseksualizm jako grzech.

To spojrzenie osoby z zewnątrz trafia w sedno. KEA po prostu nie ma własnego stanowiska w sprawie relacji homoseksualnych i najwyraźniej nie zamierza mieć. Zamiast tego przyjęto zasadę: Jeden pastor powie "tak", a inny powie "nie".
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Reportaż w TVN24

Postprzez Jakub » Pt wrz 04, 2020 19:58

U braci papistów możliwa jest sytuacja, że w jednej wiosce zjedzenie mięsa w piątek jest grzechem, a w sąsiedniej już nie (bo inna diecezja, a biskup dał dyspensę)

Czekam na stworzenie mapy KE-A w których parafiach praktyki homoseksualne są grzechem, a w których nie

Swoją drogą - XIX wieczny protestancki liberalizm negował najważniejsze dogmaty chrześcijaństwa, całe szczęście ów liberalizm szlag trafił a Kościół Boży dalej trwa

Trzeba więc mieć nadzieję, że tęczowa teologia też kiedyś odejdzie do przeszłości
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Reportaż w TVN24

Postprzez Maciej_D » So wrz 05, 2020 18:00

Ciekawe, że już prawosławnych czy chrześcijan ewangelikalnych nie spytali o zdanie.

"XIX wieczny protestancki liberalizm negował najważniejsze dogmaty chrześcijaństwa" - tak z ciekawości, co się dokładnie wtedy działo, bo już chyba kiedyś słyszałem o tej kwestii?
Maciej_D
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pt wrz 04, 2020 13:40
wyznanie: prawosławny
  

Re: Reportaż w TVN24

Postprzez Żywczok » So wrz 05, 2020 19:24

Akurat takie podejście Waszego Kościoła to dla mnie nic nowego. Kiedy dopiero zaczynałem się interesować luteranizmem i szukałem jakiś informacji to wszedłem na stronkę jednej parafii, która opisywała wyznanie i się do tego tematu odniosła. Tutaj podaję linka: https://lublin.luteranie.pl/luteranizm- ... wiedziach/. (ptk. 56)

A co do samego tematu filmiku, to mnie zastanawia, czego dokładnie chcą osoby tęczowe od kościoła/kościołów. Tzn domyślam się, ale bawi mnie jedna kwestia: czasem, jak człowiekowi coś się nie podoba w interpretacji grzechów, zwłaszcza takich oczywistych, to żąda, aby kościół je dla niego zmienił. Nieee. To ty masz się zmienić. To ty masz porzucić życie grzesznego człowieka.
Żywczok
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz lut 14, 2019 21:08
Lokalizacja: Żywiecczyzna
wyznanie: Rzymsko-Katolickie
  

Re: Reportaż w TVN24

Postprzez Jakub » N wrz 06, 2020 12:53

Maciej_D napisał(a):Ciekawe, że już prawosławnych czy chrześcijan ewangelikalnych nie spytali o zdanie.

"XIX wieczny protestancki liberalizm negował najważniejsze dogmaty chrześcijaństwa" - tak z ciekawości, co się dokładnie wtedy działo, bo już chyba kiedyś słyszałem o tej kwestii?


Na przykład:
boskość Chrystusa
zmartwychwstanie

Materiału źródłowego jest cała masa. Wystarczy poczytać kazania starego, dobrego Leopolda Otto - jak wyraźnie musiał przypominać swoim zborownikom wydawać by się mogło oczywistości.

To co dobiło racjonalizm to skompletowanie dzieł Lutra. To doprowadziło do zainteresowania tym co w XVI wieku myślał wielki Reformator a w konsekwencji powrót do źródeł - np. poprzez odrzucenie racjonalistycznych, liberalnych katechizmów na rzecz Małego Katechizmu.

Co ciekawe - ten XIX-wieczny liberalizm / racjonalizm najmocniej odcisnął się na ... Śląsku Cieszyńskim! Całe pokolenia cieszyńskich luteran wychowywały się na racjonalistycznych katechizmach. I do dziś widać tego owoce, np. w dogmacie o dobroczłowieczeństwie "mamy być dobrzy, aby być zbawieni", albo w marginalnym traktowaniu Wieczerzy Pańskiej nazywanej "Spowiedzią"
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Reportaż w TVN24

Postprzez karneol » Pn wrz 07, 2020 19:48

Jakub napisał(a): Całe pokolenia cieszyńskich luteran wychowywały się na racjonalistycznych katechizmach

Ciekawa uwaga. Nie znam żadnego takiego katechizmu. O ile pamiętam, to w Kongresówce racjonalistą był bp J. Ludwig (1838 - 1876), i on wydał katechizm w tym duchu, natomiast pastorzy w Cesarstwie Austro-Węgierskim (czyli na m. in. Śląsku Cieszyńskim) pobierali nauki w Wiedniu - i być może przenosili pewne idee ówczesnej teologii protestanckiej do swych kazań i nauczania. Ale podstawą zawsze był Mały Katechizm Lutra i tzw. Historie biblijne.
Na stan duchowy ewangelicyzmu na Śląsku Cieszyńskim w XIX wieku miała moim zdaniem sytuacja diaspory, konflikty narodowościowe, które zaciemniały przesłanie ewangelii, wpływy katolicyzmu. Nie wiem też czy krytyka teologii przez ks. L. Otto w jego pismach może być miarodajna (wg prof. T. Stegnera ks. L. Otto nie ukończył pełnych studiów teologicznych). Ponadto teologia zawsze winna być odnoszona do kontekstu kulturowego, w którym jest umiejscowiona. Inaczej jej polemiczne tezy, odpowiadające na konkretne zarzuty wobec chrześcijaństwa, są nierozumiane albo źle rozumiane.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  


Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron