Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Wt maja 15, 2018 01:35

Istnieje coś takiego jak informacja kuluarowa. Dopytam wśród znajomych czy to aby prawda. Nie należy się spodziewać, że grupa Wiara i Tęcza zmieni informacje już po kilku godzinach, raczej nie monitorują sytuacji w KEA na bieżąco.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez blaisee » Wt maja 15, 2018 11:09

Na facebooku krakowskiej parafii jest post na ten temat.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Wt maja 15, 2018 12:04

Szanowni Adresaci,

Przed sześciu laty, kilkoro naszych parafian, zaangażowanych w grupę "wiara - tęcza”, zwróciło się do mnie oraz innych duchownych z prośbą o wspólną modlitwę i rekolekcje. Prowadziłem je wspólnie z duchownymi innych wyznań, w tym także z ortodoksyjnym rabinem. Każdorazowo powodowała nami duszpasterska troska oraz chęć towarzyszenia w modlitwie, którą to otwartość wykazywali także wcześniejsi proboszczowie krakowskiej parafii. Otwartość na dialog, gotowość spotkania i wspólna modlitwa nie oznaczają pełnej zgodności poglądów. Dlatego mimo dzielących nas różnic wyznaniowych i światopoglądowych znajdujemy w sobie gotowość do uczestnictwa we wspólnocie ze względu na Jezusa - Zbawiciela wszystkich ludzi. Osoby homoseksualne, z racji społecznego a czasami rodzinnego wykluczenia i związanego z tym cierpienia, czterokrotnie częściej zapadają na depresje oraz mierzą się z myślami suicydalnymi. Naszą modlitwą pragniemy wesprzeć tych, którzy utracili wolę życia. Poza przesłaniem miłości bliźniego, ważnym wskazaniem, pozostaje dla nas dokument studyjny Światowej Federacji Luterańskiej „Kościół w przestrzeni publicznej”, formułuje on potrzebę tworzenia "sprawiedliwego miejsca dla wszystkich (…) wolnego od przejawów przemocy”. Zaplanowane na 26.05.2018 nabożeństwo w kościele św. Marcina w Krakowie, miało być kolejną modlitwą ekumeniczną w intencji osób LGBTQ, które doświadczają przemocy oraz wykluczenia. Modlitwą tą, chcieliśmy objąć także członków ich rodzin tj. rodziców i rodzeństwo, którzy mierzą się z akceptacją swych bliskich. Podczas prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat spotkań, modlitw i nabożeństw, nie formułowano żadnych postulatów co do uznania związków partnerskich lub tym podobnych. Wszystko cokolwiek zostało wypowiedziane, działo się w przestrzeni duszpasterskiej troski o bliźniego z pełną atencją co do zasad jakimi kierują się Kościoły w sferze prawa i obyczaju. Nie było i nie jest naszą intencją formułowanie jakichkolwiek postulatów w obszarze nauki o rodzinie czy etyki seksualnej. W miejsce nabożeństwa planujemy jedynie modlitwę o pokój oraz koncert. Parafia ewangelicka w Krakowie i jej duchowni obejmują troską każdego, kto pragnie wspólnoty Słowa, modlitwy i Wieczerzy Pańskiej, bez względu na narodowość, rasę, płeć itp.

Z wyrazami szacunku - ks. dr Roman Pracki
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Lukas » Wt maja 15, 2018 23:54

Z wiadomości kuluarowych (jak określa Grzegorz) wiem, ze to nie Duch Św. oświecil szan. pastora dr Romana Prackiego z parafii EA w Krakowie, skądinąd członka Komisji Krajowej Światowej Federacji Luterańskiej (tak, tak, liberał pełną gębą, a jednoczesnie konsultant i autor Encyklopedii Katolickiej (fatalnie, zaraz administratorzy powiedzą , że Lukas agituje do innego wyznania i będzie trzecie kolorowe OSTRZEŻENIE ;)
Otóż, wspaniali ludzie, którzy nie zbierali "dziesięciu sprawiedliwych", jak chciał to robić administrator Aleksander, lecz działali z pobudek sumienia i wiary, tudzież pobożności luterańskiej - zgodnie z mottem tego portalu - zaprotestowali indywidualnie i natychmiast. A należeli do nich m.in. pastor Paweł Bartosik, pastor Leszek Czyż, pastor Marek Londzin z Dziegielowa, włączył się również bp katowicki, nie mówiąc już o świeckich wyznawcach KEA, a także sympatykach KEA, np. w mojej osobie. A zatem wyręczyli Konfesyjnych w ich statutowych zadaniach.....

A ja, no cóż .... dostałem podwójne upomnienie i ostrzeżenie. Zawsze musi być jakiś chłopiec do bicia ....

ps.1 ks. Pracki m.in.tak pisze w swoim liście: "Osoby homoseksualne, z racji społecznego a czasami rodzinnego wykluczenia i związanego z tym cierpienia, czterokrotnie częściej zapadają na depresje oraz mierzą się z myślami suicydalnymi." Ciekawe, nie da się jakoś tego dostrzec podczas Parad Równości czy np. sławetnego 'Marszu Szmat' w Wwie.....

ps.2 szan. Elzbieto, cieszę się, że dałaś znak czujnej chrześcijańskiej obecności na tym portalu, chociażby w postaci kolorowych atramentów, bo byłem już zaniepokojony, ze może chorujesz. Serdecznie pozdrawiam.
Lukas
 
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Śr maja 16, 2018 05:02

Po pierwsze, to nie Aleksander chciał zebrać dziesięć osób, tylko ja.
Po drugie, dotyczyło to bardzo specyficznej formy protestu, zaproponowanej przez Herberta - listu otwartego do biskupa Samca.
Po trzecie, członkowie Konfesyjnych również działali indywidualnie.
Po czwarte, skoro wpis blogowy pastora Bartosika liczy się jako forma protestu, to tak samo ten, publicznie widoczny, wątek na forum liczy się jako forma protestu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Elżbieta » Śr maja 16, 2018 08:36

"Lukasie" masz jak na razie jedno ostrzeżenie, zobacz dokładnie po prawej stronie w swoim opisie.
Daruj sobie wycieczki osobiste pod moim adresem, jeżeli nadal będziesz w ten sposób postępować, to doczekasz się następnego bana. Nie mów, że to ja winna, bo wszystko robisz, by spotkało Cię to co spotkało.

Ps. Jeżeli Ci nie odpowiada KEA, jeżeli tak bardzo tęsknisz do KRK, to po co tutaj się udzielasz? Ja nie wchodzę do towarzystwa, któremu nie odpowiadają moje poglądy, i miło by było, żebyś również podobnie postępował.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Aleksander » Śr maja 16, 2018 13:49

Szanowni użytkownicy forum. Jako cały zespół moderujący forum postanowiliśmy, po raz kolejny, zamknąć konto użytkownika "Lukas" ze względu na ciągłe wzbudzanie kłótni i pisanie niestosownych "wycieczek osobistych". Musimy też powiedzieć, że pod nickiem "Lukas" kryje się ta sama osoba, która na forum już występowała jako Zofia lub Iwona. Jest nią Pani Iwona, której konto usuwaliśmy z forum wiele razy z tego samego powodu. Pani Iwono, proszę, proszę nigdy więcej nie wracać na forum udając innych ludzi!
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Aleksander » Pt maja 25, 2018 11:17

Od Herberta:
Hurra! Ekumenizm roztacza coraz szersze kręgi: w Krakowie ks. Pracki organizuje na jutro "EKUMENICZNĄ modlitwę o pokój" z stowarzyszeniem "Wiara i Tęcza" zrzeszającym geje i lesbijki, czyli działacze ruchu LGTBIQ... itd. - jakoś ostatnio coraz więcej tych nowych "WZYNAŃ"... 

Ta organizacja chce przekonać Kościoły chrześcijańskie, że przypomnienie o grzechu jest w tym wypadku "przemocą psychiczną". 

Ideowo wspiera ich prof. Kalina Wojciechowska z ChAT, zdeklarowana zwolenniczka "queerowych dróg teologii".
A biskup Jerzy Samiec, który wyraźnie nie zamierza temu przeciwdziałać, otrzymał wczoraj Wielki Krzyż Zasługi od prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.
Berlińczyk by powiedział: "Nachtigall, ick hör dir trapsen!" - czyli wiadomo, skąd wieje te wiatry (po angielsku: I can tell which way the wind is blowing).  
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Adso » Cz maja 31, 2018 19:34

Przeczytałem z uwagą cały ten temat, bo to ważna sprawa. I co? Jestem przerażony. "Podreptaliście" wokół tematu i jedyne co zrobiliście, to usunięcie konta Lukasa.
Zastanówcie się nad swoim postępowaniem. Co chcieliście osiągnąć, co osiągnęliście???
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: nabożeństwo z okazji Dnia Przeciwko Homofobii

Postprzez Grzegorz » Cz maja 31, 2018 20:34

Różni członkowie forum działali mi.in. poprzez wysłanie maila do krakowskiego proboszcza lub zabranie głosu na portalu społecznościowym. Pisanie "jedyne co zrobiliście" jest nieprawdą.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości