Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez winston » Cz mar 12, 2015 01:22

Jakub napisał(a):W sumie skoro od tylu lat niekonfirmowani lecz ochrzczeni niedopuszczani są do komunii

Czy to prawda? Wszędzie gdzie coś przeczytam, to jest napisane jaki ten KEA otwarty, że każdy może przystąpić do Stołu Pańskiego, etc. Więc pytam raz jeszcze czy to prawda i jak to wygląda w praktyce (to niedopuszczenie). Przecież to jest jakaś aberracja. :shock:
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Elżbieta » Cz mar 12, 2015 06:55

Jakub napisał(a):
W sumie skoro od tylu lat niekonfirmowani lecz ochrzczeni niedopuszczani są do komunii

Jakubowi z pewnością nie chodziło o konwertytów, tylko o Ewangelików ochrzczonych ale niekonfirmowanych, czyli takich bez Pierwszej Komunii.
Konwertyci, jeżeli przystępowali do tego Sakramentu w swoim dotychczasowym Kościele i u nas mogą przystąpić. Mamy przecież Komunię otwartą.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez winston » Cz mar 12, 2015 08:40

No i co, że niekonfirmowani? Ale ochrzczeni. Wydawało mi się, że każdy ochrzczony może w KEA do komunii przystąpić. A tym bardziej ochrzczony w w KEA. Jest tak czy nie?
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Elżbieta » Cz mar 12, 2015 09:05

Zapytam inaczej: czy w Kościele Katolickim Komunii udziela się bez odpowiedniego przygotowania? Bez tzw. Pierwszej Komunii? Przecież Konfirmacja jest właśnie czymś takim jak Pierwsza Komunia w KRK. KEA nie jest Kościołem bałaganu, ale ładu i porządku i tu nie może być mowy o zupełnej dowolności w przyjmowaniu Sakramentów i porządku Nabożeństw, ani dowolności nauczania.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez winston » Cz mar 12, 2015 09:20

Jak jest w KRK to chyba wszyscy mniej więcej wiedzą. Aleja tu nie o KRK tylko o KEA i otwartej komunii dla wszystkich ochrzczonych, która w KRK nie występuje. Jak ta otwartość ma się do nieudzielania komuni niekonfirmowanym? Na jakiej podstawie?

To czy Kościół EA jest uporządkowany, to każdy sobie może sam ocenić przez pryzmat konserwatywnosci (od staroluteranskiego do liberalnego). Więc nie chciałbym schodzić z tematu.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez winston » Cz mar 12, 2015 09:24

A katolikom KEA udziela komunii? Jeżeli tak, to dlaczego niekonfirmowanym ewangelikom nie?
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Elżbieta » Cz mar 12, 2015 09:43

Przecież wyjaśniłam, że udzielana jest wszystkim ochrzczonym i po Pierwszej Komunii. To znaczy są dwa wymogi: chrzest i odpowiednie przygotowanie poprzez Pierwszą Komunię.
Otwarta Komunia to znaczy, że mogą u nas przystąpić do Sakramentu członkowie innych Kościołów, a nie każdy komu przyjdzie właśnie na to ochota. Pamiętaj, również, że kto je i pije niegodnie, śmierć własną przyjmuje. Otwarta Komunia nie oznacza zupełnej wolności i spełnianie wszystkich zachcianek każdego przechodnia.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Grzegorz » Cz mar 12, 2015 09:51

Winstonie, z ręką na sercu, w jakim wieku zacząłeś wierzyć, że w komunii realnie przyjmujesz Ciało Chrystusa? Bo ja dopiero jak miałem z 11 lat. Wcześniej uważałem, że komunia to opłatek, którego zjedzenie daje różne duchowe bonusy, ale w samym opłatku nie ma nic szczególnego. Dlatego jestem zdecydowanym zwolennikiem barier wiekowych przy korzystaniu z sakramentu. Apostoł Paweł zaleca, by tylko w pełni świadomi tego co się dzieje mogli brać w nim udział: Albowiem kto je i pije niegodnie, nie rozróżniając ciała Pańskiego, sąd własny je i pije. [1 Kor 11, 29]. Oczywiście można dyskutować ile dokładnie ta bariera wiekowa ma wynosić - niektórzy niekonfirmowani z pewnością doskonale zdają sobie sprawę z tego na czym polega Sakrament Ołtarza i mogą się czuć skrzywdzeni.

Co do osób innych wyznań, to przecież z reguły na nabożeństwa przychodzą dorośli ludzie, z własnej nieprzymuszonej woli, więc możemy zakładać, że wiedzą co robią przyjmując komunię.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez winston » Cz mar 12, 2015 09:53

Aha, czyli i chrzest i pierwsza komunia (lub jej odpowiednik) jest potrzebna by dorosły chrześcijanin mógł skorzystać z wolności komunii i przystąpić do tego sakramentu w KEA. Jeżeli dobrze zrozumiałem to dzięki za odpowiedz.

Prosilbym jeszcze w miarę możliwości o odpowiedz na drugie moje pytanie. Mianowicie jak to się weryfikuje w praktyce?

No i jeszcze przyszły mi do głowy denominacje protestanckie nieposiadające pierwszej komunii. Co z nimi?

EdiT:
ten post odnosi się do wpisu Eli.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez winston » Cz mar 12, 2015 10:04

pochodna napisał(a):Winstonie, z ręką na sercu, w jakim wieku zacząłeś wierzyć, że w komunii realnie przyjmujesz Ciało Chrystusa?

Nie wiem, naprawdę. Poza tym jeszcze w międzyczasie miałem wątpliwości (delikatnie ujmując), więc to w ogóle inna bajka.

pochodna napisał(a):Dlatego jestem zdecydowanym zwolennikiem barier wiekowych przy korzystaniu z sakramentu.

Ok, ale mowa (przynajmniej z mojej strony) jest o odmawianiu komunii dorosłym niekonfirmowanym chrześcijanom ochrzczonym w KEA.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron