Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Jacek » Cz sty 17, 2013 22:56

Tak- Ale przez pierwsze trzy lata od konwersji tylko symboliczną złotówkę :mrgreen:
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Elżbieta » Cz sty 17, 2013 23:06

Jacku, już od dłuższego czasu odnoszę wrażenie, że gnębią Cię jakieś kompleksy.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Witold » Cz sty 17, 2013 23:22

he he też chciałem napisać to co Jacek, ostatnio ksiądz mi powiedział że każdy płaci ile chce, zwyczajowo przynajmniej 1%, mówił też że niepłacenie powoduje to że nie można głosować.
I dzisiaj też sobie pomyślałem że w takim razie trzy pierwsze lata powinny być free :D

Ogólnie to nowe prawo na pewno nie mogłoby mnie odwieść od decyzji o konwersji, więc bez przesady, nie tragizujmy. Czy ktoś pójdzie do zielonoświątkowców bo się obrazi z tego powodu na KEA?

I nie jest tak że mam gdzieś swoją parafię ale myślę że dość rzadko zdarza się żeby świeży konwertyta tak sobie zaskarbił sympatię parafian by został wybrany do rady w ciągu trzech lat po konwersji ale rzeczywiście, może lepiej byłoby to zostawić parafianom kogo wybiorą.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Jacek » Cz sty 17, 2013 23:35

Proszę- a nie mówiłem :lol: Jacek ma zawsze racje. Tak jak przewidziałem skutki romansu miedzy KEA a KER :mrgreen: Alez oczywiscie, nikt nie wybierze osoby, ktora niema ochoty działać, lub z powodu braku czasu, albo ktora sie zna raptem dwa dni. Ale przyszły konwertyta do KEA, jest zobligowany w miare mozliwosci do coniedzielnego uczestnictwa w Nabożenstwie, częstego kontaktu z parafianami, kawka po nabozenstwie w salce prafialnej. To przez rok przygotowania w zupełnosci wystarczy. Konwersja jest tylko urzędowym dopełnieniem oficjalnego członkostwa w KEA.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Witold » Cz sty 17, 2013 23:54

a propos CONIEDZIELNEGO uczestnictwa, czy znacie parafie w których nabożeństwa są odprawiane częściej niż raz na tydzień. W grudniu miałem okazję częściej uczestniczyć (Boże Narodzenie, Adwent, nabożeństwo sylwestrowe...) i to był fajny okres.

Czy w najliczniejszych parafiach KEA w Polsce można pójść do kościoła częściej niż raz w tygodniu? Jedna rzecz której zazdroszczę katolikom :wink:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Elżbieta » Pt sty 18, 2013 00:07

he he też chciałem napisać to co Jacek, ostatnio ksiądz mi powiedział że każdy płaci ile chce, zwyczajowo przynajmniej 1%, mówił też że niepłacenie powoduje to że nie można głosować.

To prawda, składek można nie płacić tylko za zezwoleniem rady parafialnej. Jeżeli nie płacisz, nie masz prawa do głosowania.
Czy ktoś pójdzie do zielonoświątkowców bo się obrazi z tego powodu na KEA?
U Zielonych również płaci się składki.
dość rzadko zdarza się żeby świeży konwertyta tak sobie zaskarbił sympatię parafian by został wybrany do rady w ciągu trzech lat po konwersji ale rzeczywiście, może lepiej byłoby to zostawić parafianom kogo wybiorą.
Jednak się zdarza, że są wybierani i nie zawsze to się dobrze kończy
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Witold » Pt sty 18, 2013 00:10

Elżbieta napisał(a):U Zielonych również płaci się składki


Nie chodziło mi o oto że się ktoś obrazi na KEA że są składki tylko że jest ten 3 letni okres.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Elżbieta » Pt sty 18, 2013 00:23

Napiszę to tak: czy dziecku powierzyłbyś rządy w domu, czy zgodziłbyś się by ono decydowało o istotnych sprawach rodziny? Konwertyta to właśnie takie dziecko, potrzebuje pomocy i ochrony, ale jest jeszcze niedojrzałe i nierozsądnym by było powierzenie mu tak odpowiedzialnej funkcji.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Iza » Pt sty 18, 2013 01:15

Jacek napisał(a): Izunia- Ja Ciebie w pelni rozumiem , ze jestes mloda osoba w pelni zafascynowana nowym kosćiołem, i pojdziesz na każdy lep, i kazdy układ.

Ja naprawdę jestem bardzo cierpliwą osobą, ale przeginasz.
Przede wszystkim, "Jacuś kochanie", nie wiedziałam że jesteśmy na aż tak zażyłej stopie przyjacielskiej. Bo mi się wydawało, że jest wręcz odwrotnie. Tobie się tylko wydaje że wszystko wiesz najlepiej. Ani nie masz pojęcia o moich fascynacjach, bo jak chcesz dokładnie wiedzieć to nie KEA jako instytucja mnie fascynuje tylko Bóg i wiara, ani nie wiesz na co "lecę" czy "polecę". Więc bądź łaskaw więcej się do mnie nie odnosić. Ja Ci napiszę tylko ze swojej strony, że jak dla mnie to jesteś na tym forum piątą kolumną i to wcale nie decyzje Synodu odstraszą przyszłych konwertytów, tylko ludzie Twojego pokroju nieliczący się ze zdaniem innych.
Iza
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt gru 18, 2012 19:48
Lokalizacja: Legionowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wprowadzenie "okresu przejściowego" dla konwertytów

Postprzez Tomasz » Pt sty 18, 2013 08:33

Napiszę to tak: czy dziecku powierzyłbyś rządy w domu, czy zgodziłbyś się by ono decydowało o istotnych sprawach rodziny? Konwertyta to właśnie takie dziecko, potrzebuje pomocy i ochrony, ale jest jeszcze niedojrzałe i nierozsądnym by było powierzenie mu tak odpowiedzialnej funkcji.


Nie do końca zgodzę się z taką opinią. Tutaj nie ma żadnej reguły. "Świeży" konwertyta może być niejednokrotnie bardziej dojrzały i rozsądny od "starego ewangelika". Ponadto jeszcze raz wskazuję na dwie kwestie, które poruszyłem wcześniej:
- osoba dokonująca konwersji niejednokrotnie jest już od dłuższego czasu związana z parafią
- konweryta sam się nie wybierze - musi uzyskać poparcie parafian.

Jeszcze raz podkreślę - jestem daleki od "wyrywania włosów z głowy" i tragizowania, nie mniej przyjęte rozwiązanie uważam za bardzo zły pomysł.

Ja Ci napiszę tylko ze swojej strony, że jak dla mnie to jesteś na tym forum piątą kolumną i to wcale nie decyzje Synodu odstraszą przyszłych konwertytów, tylko ludzie Twojego pokroju nieliczący się ze zdaniem innych.


Jacku - weź to sobie mocno do serca. Wiem, że chcesz dobrze, ale jak wielokrotnie Ci wskazywaliśmy - agresywnym tonem wypowiedzi odnosisz odwrotny skutek od zamierzonego. Nie jest naszym zamiarem odstraszanie ludzi, ale przekonywanie do ortodkosyjnego luteranizmu. Jeżeli nie będziemy potrafili rozmawiać, to prowadzenie takiej strony nie będzie miało żadnego sensu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron