Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Tydzień Ekumenieczny

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Paweł » Cz sty 26, 2012 12:56

Moje miasto ma stare tradycje wielowyznaniowe. Cmentarz w mieście składa się ze stykających się ze sobą nekropolii tatarskiej, żydowskiej, ewangelickiej, prawosławnej i katolickiej :-)
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Wędrowiec » Cz sty 26, 2012 20:03

Pewna znajoma była do niedawna organistką u katolików w Suwałkach.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Agnes » Cz sty 26, 2012 21:17

Ale z kolei w Nowym Sączu, kiedy proboszczem był ks. Paweł Badura, nikt z katolików nie chciał zgodzic się na granie na organach w ewangelickim kościele :( Wiem, bo rozmawiałam na ten temat z panią pastorową, dla której było to bardzo smutne doświadczenie. (Taką łyżkę dziegdziu dołożyłam. :oops: )
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Elżbieta » Cz sty 26, 2012 22:12

No to jeżeli masz jeszcze kontakt z Panią Anią i Księdzem , to ich pozdrów ode mnie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Agnes » Pt sty 27, 2012 15:03

Już nie mam, niestety :( ("Porozłaziliśmy się" po Polsce.) Ale co sobie kiedyś pogadaliśmy, to nasze :)
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Wędrowiec » Pt sty 27, 2012 16:29

Agnes napisał(a):Ale z kolei w Nowym Sączu, kiedy proboszczem był ks. Paweł Badura, nikt z katolików nie chciał zgodzic się na granie na organach w ewangelickim kościele


Szok. Mógłbym w ciemno zaryzykować pewne stwierdzenia. Mianowicie, ulegli propagandzie nieprzychylnych księży, albo też, co bardzo prawdopodobne - wiedzieli, że sobie nie poradzą. U ewangelików trzeba GRAĆ! i to DOBRZE grać a nie bełkotać! Nie ma tego co u katolików, że jak nie potrafisz grać, to swoją nieudolność załagodzisz pięknym śpiewem. Zabierz organistom katolickim mikrofony, to ponad połowa z roboty wyleci :lol:
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Paweł » Pt sty 27, 2012 17:06

U nas gra katoliczka
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Agnes » Pt sty 27, 2012 18:37

Zgadzam się z Wędrowcem. Muzyka organowa jest bardzo ważna w Kościele Ewangelickim. Wiele pieśni opartych jest na Bachu. Wiem, niektórzy narzekają, że mamy takie "przestarzałe" melodie, ale dla mnie właśnie one są piękne (W zamierzchłych czasach chodziłam do szkoły muzycznej, ale tylko I stopień skończyłam :wink: )
A z nowoczesnych bardzo podoba mi się pieśń nr 100 (i słowa, i melodia).
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Wędrowiec » Pt sty 27, 2012 19:20

Paweł napisał(a):U nas gra katoliczka


Widzisz, ale odwróć przykładowo sytuację - osoba innego wyznania nie może (w większości przypadków) grać u katolików, co jest wg mnie śmieszne.

Sam formalnie jako katolik z ogromną chęcią i wypiekami na twarzy zagrałbym u ewangelików (u jednych już od dawna wisi zaproszenie, ale nie mam kiedy tam podjechać :oops: ).
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Elżbieta » Pt sty 27, 2012 19:58

A szkoda :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości