Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Tydzień Ekumenieczny

Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Paweł » Śr sty 18, 2012 15:11

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/ ... osci_18403

tekst skierowany między innymi do nas, trzeba się wypowiedzieć
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 18, 2012 19:23

Niech się lepiej Terlikowski samym sobą zajmie...

Faceta na prawdę nie da się przetrawić, choć źdźbło prawdy w tym wszystkim jest.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Paweł » Śr sty 18, 2012 19:28

Odnośnie KEA to podpisuje się pod tym co napisał, wspólnota ołtarza i ambony ze Svenska Kyrkan to dla mnie sprawa niepojęta. Tak jak niepojętą dla mnie sprawą jest brak dialogu z Synodem Missouri.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Tomasz » Śr sty 18, 2012 19:41

Przeczytałem podlinkowany tekst i spróbuję się do niego odnieść.

Po pierwsze – sprawa „ekumenizmu”.

Ekumenizm w Polsce zdechł już dawno. I tej mocnej diagnozy nie może zmienić rozpoczynający się właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, w czasie którego odbywać się będą dziesiątki nabożeństw. Uczestniczyć zaś w nich będą dziesiątki tych samych osób. A winą za to trzeba obarczyć samych ekumenistów, którzy dialog zastąpili poklepywaniem się po plecach.


Należy postawić sobie pytanie – „co to jest ekumenizm” i jak go mamy rozumieć. Obawiam się, że rozumienie tego pojęcia mogą być różne. P. Terlikowski wskazuje tutaj na kwestię wspólnego budowania świadectwa wobec świata, przytaczając przykład stanowiska kościołów min. wobec obrony życia i sprzeciwu wobec aborcji. Autor nie jest jednak tutaj rzetelny. Wskazuje, iż „Kościół katolicki mocno i jednoznacznie opowiadał się po stronie życia i domagał się zakazu aborcji, ewangelicy reformowani zapewniali, że choć oni też są przeciw aborcji, to jednak nie mogą się zgodzić na jej penalizację. Podobne stanowisko zajmowali także, choć nieco bardziej różnorodnie, luteranie”. Nie jest tak do końca, bowiem KEA w 1991 r. zajął oficjalne stanowisko w tej sprawie opowiadając się za ochroną życia od poczęcia aż do śmierci. Dalej jest mowa o kwestii In Vitro. Tutaj istotnie stanowisko KEA jest nieco odmienne od rzymsko-katolickiego, nie mniej i sam problem jest bardzo złożony.
Czy dzisiejszy ekumenizm to faktycznie tylko wspólne poklepywanie się po plecach ? Może rzeczywiście brakuje tutaj realnych działań i porozumienia. Jednak czy pytania o kształt i charakter ekumenizmu nie powinny zostać skierowane również do KRK ? Może to właśnie postawa Rzymsko-Katolików pozostawia wiele do życzenia ?

Po drugie - znów wracamy do kwestii moralnych i homoseksualizmu . Pan Terlikowski zadaje nam pytanie :

Czy zatem, i terasz nadszedł czas na pytania, biskupi luterańscy w Polsce uznają, że biblijna moralność nie ma znaczenia? Czy ich zdaniem wspólnota chrześcijańska, które się owej moralności zapiera, pozostaje nadal chrześcijańską? I wreszcie, czy zdaniem luteranów można być luteraninem kwestionując autorytet Pisma Świętego w sprawach wiary i moralności. Kwestia stosunku do homoseksualizmu i aktów homoseksualnych to przecież nie tylko pytanie o moralność, ale także o to, czy jasne zapisy Starego Testamentu czy św. Pawła są jeszcze dla chrześcijan normatywne?

Wcześniej porusza również sprawę unii wspólnoty i ołtarza z Kościołem Szwecji .

Muszę przyznać, że w pełni rozumie tutaj zasadność pytania Pana Tomasza, bowiem i sami nasi współwyznawcy są w tej kwestii czasami zdezorientowani i niektórych rzeczy nie rozumieją.
Od wielu lat jesteśmy w unii z kilkoma kościołami luterańskimi , które dopuściły się profanacji Pisma Św. i zezwoliły na błogosławienie związków homoseksualnych a nawet uznanie takich „małżeństw”.
Synod KEA dopiero podczas jesiennej sesji w ubiegłym roku zajął się wypracowaniem stanowiska w tej kwestii i wiemy już, że będzie ono potępiało takie praktyki. Zatem P. Tomasz otrzyma konkretną odpowiedź – choć w zasadzie po ostatnim Synodzie możemy już mówić, że taka odpowiedź już jest.
Nie mniej powstają pytania – dlaczego utrzymujemy unię z kościołami, które błogosławią grzech ? Odnoszę wrażenie, że chcemy być za bardzo „taktowni” i nie wtrącać się w „wewnętrzne sprawy innych”. Na różnych forach internetowych słyszy się również opinię, że sprawy moralne w nauce chrześcijańskiej nie są aż tak istotne, aby kruszyć z tego powodu kopię.
Mogę tylko wyrazić głębokie ubolewanie z takiego stanu rzeczy. Uważam, że należy natychmiast zerwać nie tylko unię ale i wszelkie kontakty z kościołami, które dopuszczają się takich haniebnych praktyk. To nie są tylko wewnętrzne sprawy – jeżeli mamy z kimś unię tzn. dopuszczamy do pełnej wspólnoty ambony i ołtarza. Niestety, ale z szatanem żadnej unii być nie może. Przedziwne jest również podejście wg którego, sprawy moralne są nieistotne. To jest również wpuszczanie szatana do kościoła tylnymi drzwiami.
Ubolewam nad tym, ze mamy unię z Kościołem Szwecji i im podobnym. Ubolewam nad tym, że ŚFL w żaden sposób tutaj nie reaguje. W związku z tym – ubolewam zatem, że należymy do Światowej Federacji Luterańskiej, a nie do Międzynarodowej Rady Luterańskiej i nie mamy unii z takimi kościołami jak niemiecki SELK, czy Synod Missouri.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Śr sty 18, 2012 23:05

Wybory do Synodów Diecezjalnych za nami. Przed nami I Sesja XIII Synodu Synodu, Który będzie Strażnikiem czystości naszej wiary staroluterańskiej w Kościele /oby nie jej szczątków/na kolejną kadencję. Aby tak się stało, na Synodałach Diecezjalnych ciąży odpowiedzialność nad tym, kto z Ich grona będzie pretendował do gremium Tej "Straży" Kościoła.Większość wiernych /parafian/ naszego Kościoła nie zdaje sobie sprawy z ogromu zagrożeń, które pod różnego rodzaju postaciami Jego liberalizowania są synonimami zatracenia pierwotnej nauki Kościoła Luterańskiego.Jeżeli najbliższy XIII Synod nie zweryfikuje dotychczasowego kierunku władz KEA w Polsce,, krótka będzie Jego dalsza droga, wyznaczona przez Księgi Symboliczne Kościoła Luterańskiego.
Po pierwsze- już dawno KEA w Polsce powinien podziękować ŚFL za wspólpracę, gdyż jak na razie zatraciła prawdziwe wartości Staroluteranizmu.
Po drugie - zerwać wspólnotę Ołtarza, a przede wszystkim Komunii Świętej z Kościołami, które zgodnie z Pismem Świętym nie traktują Słów Ustanowienia, jak powiedział Jezus Chrystus, a także wpuściły nurtem liberalnym nauki sprzeczne z nauką Pisma Świętego do swej doktryny.
Po trzecie-nawiązać współpracę z Międzynarodową Radą Luterańską,w której członkostwo dało by gwarancję stabilności Kościoła w kwestii wyznawanej po Starolutersku Wiary.Przykładem mogą być takie Kościoły, jak: SELK czy Kościół Synodu Missouri. W kwestii wiary nie może być kompromisów.
Od naszych Synodałów i Uchwał kolejnego,XIII Synodu Kościoła będzie zależeć nasze, dalsze podążanie w Wierze.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Tomasz » Śr sty 18, 2012 23:20

W 100 % zgadzam się z Bronisławem. Miejmy nadzieję i módlmy się, aby Synod nie dokonał liberalnego zwrotu, ale nie sądzę aby miało się na to zanosić.
Nie mniej dopóki będziemy tkwić w ŚFL i utrzymywać unię z kościołami, które wybrały drogę zatracenia - to zagrożenie będzie cały czas istniało.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Elżbieta » Cz sty 19, 2012 08:54

Franki napisał/a:
środa, 18 stycznia 2012, 16:11
a ja się zastanawiam czy mi np. abp Hosser odpowie na pytanie na jakiej podstawie na celebrowanej przez niego mszy świętej homilię wygłosi jakis heretyk , os. świecka, dokumenty watykańskie i KEPowskie jasno mówia iz jest to ZAKAZANE, piszac nawet o klerykach dzień przed diakonatem, o heretykach świeckich nie wspominając

Greguszko napisał/a:

środa, 18 stycznia 2012, 23:31
@Piter1289 Jeżeli jesteś protestantem, to chyba znasz zasadę "Sola scriptura". Pismo Święte to podstawa. Modlitwa Zdrowaś Mario w zasadzie składa się z samych cytatów z Pisma Świętego. Dlaczego jesteś przeciwny modlitwie Słowem Bożym?

matteo napisał/a:

środa, 18 stycznia 2012, 22:24
@Franki
Dla pewnej ścisłości: na Mszy w katedrze św. Michała i św. Floriana homilię powiedział owszem, heretyk i schizmatyk, ale duchowny ważnie wyświęcony, bo ksiądz z Kościoła polskokatolickiego. Dalej, rozumiem Twoje rozczarowanie, bo homilia według KK służy przede wszystkim przekazywaniu i umacnianiu doktryny wiary. Zresztą w Dyrektorium Ekumenicznym czytamy, pkt 134: "W katolickiej liturgii eucharystycznej homilia, stanowiąca część samej liturgii, zastrzeżona jest kapłanowi lub diakonowi, albowiem jest ona przedstawieniem tajemnic wiary i norm życia chrześcijańskiego zgodnie z nauką tradycji katolickiej". Pytanie czy kapłan i diakon muszą być duchownymi ważnie wyświęconymi (od bp z sukcesją), czy punkt dotyczy tylko duchownych KK? Jeden z referentów ds. ekumenizmu, jeden diecezji twierdzi, że Polska ma ustną zgodę Watykanu na takie hucpy. Osobiście, chciałbym zobaczyć dokument na piśmie, nie na ustach. Pozdr.

Airwe napisał/a:

środa, 18 stycznia 2012, 21:54
@Piter1289
Ależ ekumenizm nie ma być iloczyn zbiorów (że się posłużę królową nauk). Ja jestem wierzącym katolikiem i nie mam cienia wątpliwości co do Credo czy też modlitwy różańcowej i nie mam prawa się wyrzec ani ioty. Bo gotowość "kompromisu" oznacza gotowość odstąpienia od swojej wiary.
Oczywiście nie możemy odtrącać innych wyznań, a wręcz mamy obowiązek pomocy w prostowaniu ich ścieżki do Pana.


O jakiej my ekumenii mówimy ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Wędrowiec » Cz sty 19, 2012 09:25

Elżbieto, są tak bardzo pewni swego, bo w naszym kraju są w większości.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Elżbieta » Cz sty 19, 2012 09:31

Czy zatem, i terasz nadszedł czas na pytania, biskupi luterańscy w Polsce uznają, że biblijna moralność nie ma znaczenia? Czy ich zdaniem wspólnota chrześcijańska, które się owej moralności zapiera, pozostaje nadal chrześcijańską? I wreszcie, czy zdaniem luteranów można być luteraninem kwestionując autorytet Pisma Świętego w sprawach wiary i moralności. Kwestia stosunku do homoseksualizmu i aktów homoseksualnych to przecież nie tylko pytanie o moralność, ale także o to, czy jasne zapisy Starego Testamentu czy św. Pawła są jeszcze dla chrześcijan normatywne?

Ja bym zadała też pytanie skierowane do P. Terlikowskiego : czy nadal można nazywać się Chrześcijaninem pogardzając Słowem Bożym i depcąc świadomie przykazania Boże, twierdząc, że tradycja jest ważniejsza od Słowa Bożego .
Nie twierdzę, że jesteśmy bez winy, bo rzeczywiście nie powinniśmy utrzymywać wspólnoty ołtarza i ambony, ale jak mówił nasz Pan : "Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem"
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Tydzień Ekumenieczny

Postprzez Paweł » Cz sty 19, 2012 09:40

Pomijam fakt że pan Terlikowski jest innego wyznania, pomijam też fakt że wg mnie Rzym też niejednokrotnie błądzi dość poważnie, po prostu pytania które zostały postawione, są wg mnie trafne. A co do komentrarzy pod artykułem, wiadomo że komentarze to istny śmietnik, nie należy ich specjalnie brać do głowy
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron