Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zakon ewangelicki

Zakon ewangelicki

Postprzez Vojtas » Pn gru 05, 2011 23:08

Powiedzcie mi co to jest za wspólnota ,która znalazłem na tej stronie : http://www.wigberti.de/?page_id=534 ?
Mi to wygląda na jakiś ekumeniczny klasztor.

http://www.staugustineshouse.org/ - to z kolei wygląda m ina zakon luterański

Wiecie coś na ten temat??
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Vojtas » Pn gru 05, 2011 23:26

Szczególnie podoba mi się ta prezentacja : http://www.wigberti.de/?page_id=109
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez skomplik » Wt gru 06, 2011 17:42

st. Augustines house już kiedys widziałem w internecie - wszystko wskazuje ze jest to zgromadzenie zakonne ewangelickie na bazie reguły św. Augustyna z Hippony - tylko że zapewne w zreformowanej wersji (chociaż kto wie).
Żeby poczuć klimat to warto oglądnąć:
http://www.youtube.com/watch?v=ZSGd7d6xNRw&feature=player_embedded

Liturgia Eucharystii:
Obrazek

pozdrawiam!
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Maksymilian » Cz kwi 19, 2012 19:35

Zakony to domena kościołów katolickich i prawosławnych nie należy dążyć do upodabniania się do Rzymu :/. Uważam, że to odstąpienie od zasady kapłaństwa wszystkich wiernych :/
Maksymilian
 
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez skomplik » Pt kwi 20, 2012 08:31

Czemu?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » Pt kwi 20, 2012 13:17

Maksymilian- jesteś w olbrzymim błędzie, obecnie w kosciołach luteranskich na zachodzie, są od dawna reaktywowwane luteranskie zakony męskie i żenskie. W jednym z nich w Lutherska Ostanbacks Kloster -Svenska Kyrkan w którym jestem świeckim oblatem, zauważa się odnowę religijną wsród Szwedów, szczególnie mlodych, kórzy sporo przyjeżdżaja do Ostanback. Dzięki pobytowi i aktywnemu uczestnictwu wielu ateistów, agnostykow, a także zeświedczonych Szwedów powrocilo do religii. Wyrażania pochopnych opinii, nie będąc osobiście w danej wspolnocie, chociaż przez dwa tygodnie nie jednemu zmieniło poglądy. Co do upodobania się do Rzymu, wydaje się smieszne. Czy Buddyjskie klasztory też upodabnaiają się do Rzymu ?. czasami gorliwośc neofitów, na luteranizm, przesłania zdrowy rozsądek. Może jesteś w innej wspólnocie protestanckiej niż luteranska, dlatego nie możesz narzucać co jest dobre a co złe dla luteranizmu. A czy Ty orientujesz sie ze przy KEA w Polsce także jest jeden zakon żenski Eben-Ezer o ile dobrze pamięta nazwę. I też uważasz że przez to KEA upodabnia się przez to do KrK ?, a to że siostry- diakonisy niosą bezinteresowną pomoc starszym ludziom w ośrodku Ewangelickim to też jest upodabnianie się do KrK ? Jednym z załozycieli luteranskiego klasztoru Benedyktynow w Ostanback jest emerytowany wykładowca teologii luteranskiej, Biblistyki, Hebrajskiego na Królewskim Uniwersytecie w Uppsali Prast Svenska Kyrkan Doc. dr. hab. Caesarius Hans Cavallin- pełniącego obecnie funkcje Ojca klasztoru. Zapraszam do odwiedzenia klasztoru w Ostanback lub żeńskiego w Knivsta.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » Pt kwi 20, 2012 13:58

Sanct Augustines Kloster- jest luteranska wspolnotą w USA, to co widzisz na foto to duchowni luterańscy w ornacie, ponieważ luteranskie klasztory śa scisle powiązane w wysokokoscielnoscia w luteranizmie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Maksymilian » Pt kwi 20, 2012 14:06

Chodzi mi o to, że zakony zazwyczaj t zamknięta wspólnota :/ poza tym po co zamykać się gdzieś na odludziu :? lepiej chodzić do zboru i razem z wiernymi spędzać czas :/, ale jeżeli to ma być odosobnienie od szwedzkiej herezji to jestem za, a co do diakonis to w ogóle nie ma powodów do zakładania zakonów i pomagać można ze zboru :/ poza tym upodabnianie i wracanie do tego może źle się skończyć :/ tak samo jak przesadna ekumenia z Krk :/
Maksymilian
 
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez jagna » Pt kwi 20, 2012 14:16

Ale rozłam w Kościele zachodnim nie powstał, bo Luter czy Kalwin chcieli się odróżnić, tylko chcieli Kościół zreformować. Nie rozumiem czasem protestanckiego oburzenia, że coś jest zbyt katolickie. A skąd my się wzięliśmy, z nieba spadliśmy w 1517? Katolicyzm jest również częścią naszego dziedzictwa.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » Pt kwi 20, 2012 14:44

Droga Jagno- Bardzo -dobrze to uchwyciłaś w sedno sprawy, powiem że lepiej odemnie bo wielkim skócie i dosadnie. Maksymilian nie rozumie luteranzimu w całosci i jego tradycji. W luteranskich zakonanch nikt nikogo nie zamyka na siłe, jest to dobrowolne i bez przymusu, sluby składają co jakiś czas i je odnawiaja, jesli nie są w stanie wytzrymać dyscypliny. Tam się pracuje i modli Ora et Labora, pozwalają sobie nawet na lekcje judo, i inne sporty, ale jedno jest najważniejsze o każdej porze dnia i nocy p rzyjmną pielgrzyma zagubionego w wierze. Klasztor liczy dziesięciu braci; Szwedów, Dunczyków, i jeden Norweg. Co ciekawe dwoch jest żonatych z dorosłymi dziecmi, byli kiedys czynnymi duchownymi kosciola Danii i Szwecji. Nas świeckich oblatow jest więcej. Oblaci mieszkają poza klasztorem w róznych krajach są zonaci, i co roku obowiązuje nas przyjazd na tydzień żeby pomoc w roznych pracach. Jestem jedyną osobą polskiego pochodzenia. Oblatami są konserwatywnii zatwardziali luteranie, niezbyt przychylnym okiem patrzących na ekumenię z KrK, pomimo że kloster ma charakter ekumeniczny. Taka uwaga Maksymilianie na przyszłosc; Zaczym wydasz opinię czy to jest dobre czy żłe to sam musisz osobiscie do tego dojsc, a nie słuchać innych bzdur. Jezeli ja mowię ze lody waniliowe mi nie samkuja ,to nie dlatego że ktoś mi powiedział, lecz dlatego że sam probowałem. Jesli jestem anty-komunistą, to wczesniej musiałem osobiscie przeczytać dzieła Marxa I Engelsa, żeby wrobić sobie pogląd, a nie że powiedział mi o tym Lech Wałęsa.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron