Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zakon ewangelicki

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Maksymilian » So kwi 21, 2012 20:52

chodzi o liturgię uff :)
mam pytanie z poza tematu ile jest staroluteran i tradycji pruskiej luteran w KEA
Maksymilian
 
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » So kwi 21, 2012 22:25

Trudne pytanie- i nietety trudna opowiedż, sam nie jestem obecnie członkiem KEA w Polsce. Ale trudno będzie policzyć ile osób przyznaje się do tradycji staroluteranskiej/ortodoxyjnej/ a ile do tradycji unijnego koscioła.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Tomasz » So kwi 21, 2012 22:59

Będą również tacy, którzy nie czują się ani "unijni" ani "staroluterańscy" :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Wildente » N kwi 22, 2012 09:10

Maksymilian napisał(a):Jaką potrzebę ?


Tworzenia modlitewno-służebnej społeczności żyjącej razem.
Wildente
 
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Maksymilian » N kwi 22, 2012 10:01

Ale szacując ile to może wyjść :P
Maksymilian
 
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Andrzej » N kwi 22, 2012 10:34

skomplik napisał(a):Nie słyszałem o klasztorze kalwińskim :shock:


Oczywiście, że ewangelicko-reformowane klasztory są. Np w Grandchamp w Szwajcarii. Są tez w Niemczech, w Holandii, w USA.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » N kwi 22, 2012 10:47

Dzięki Panie Andrzeju za przypomnienie. Kiedyś miałem z nimi kontakt listowny, podczas pobytu w Szwecji. Dobrze by było Panie Maksymilianie, poświęcic częsc urlopu, i udać się do tego zgromadzenia, zapozna sie Pan bezposrednio z zasadami życia tego klasztoru. Jeżeli sprawy finansowe nie pozwolą Panu na opłacenie pobytu, jest możliwośc pracy w tym klasztorze za utrzymanie/wolontariat/. Jako gość wolno Panu tam przebywać maksymalnie do dwóch tygodni, powyżej tego terminu, musi Pan posiadać specjalne zezwolenie Ojca klasztoru. Są jeszcze klasztory luteranskie tzw, wojskowe np. Joanici, ale tam wymogi członkostwa są bardzo wysokie tzn, musi Pan wywodzić się z rodów szlacheckich, i arystokratycznych, no i trzeba być zamożny żeby pomagać finansowo innym.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez skomplik » N kwi 22, 2012 18:16

A czy ich poglądy są konserwatywne czy liberalne?
Czy na pewno są to Kościoły reformowane (kalwińskie?) skoro można znaleźć w kaplicy... ikone:
Obrazek
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » N kwi 22, 2012 18:44

Przepraszam co to jest ?- koscioł czy przerobiona stodoła? Ikona nikomu nie powinna przeszkadzać. Hallo , Hallo. odbiegamy od tematu, ; Zakony protestanckie. !!
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Maksymilian » N kwi 22, 2012 20:10

Panie Jacku mam 15 lat więc nie ma mowy o urlopie tylko o wakacjach :mrgreen:
Maksymilian
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron