Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zakon ewangelicki

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » N kwi 22, 2012 20:42

A to przyjacielu mnie zaskoczyłes :lol: Ale to dobrze. Pod warunkiem ze rodzice Tobie zezwolą na podroż samotnie zagranicę w celu odwiedzin luteranskich, czy reformowanych zakonow. Jesli będziesz chciał nawiązać kontakt z nimi, to musisz zaznaczyć ze jestes uczniem, to nie bedziesz placił za pobyt, tylko pomozesz jako wolontariusz, azapewniam ze sie Tobie to spodoba ale warunek: podstawy niemieckiego albo angielskiego.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Maksymilian » N kwi 22, 2012 20:50

Nie lubię języków germańskich i angielski idzie mi źle, a niemieckiego w ogóle się nie uczę, bo w gimnazjum wybrałem włoski, który lubię poza tym lubię tylko języki romańskie i słowiańskie i wymyslam niestworzone plan (i troszkę je realizuje ) nauki 10 języków wymienię : włoski, francuski, hiszpański, rosyjski, portugalski, rumuński, łacina, czeski, słowacki, staro-cerkiewno-słowiański w francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i rumuńskim umie czytać w miarę i powiedzieć trochę słów ale mało 10-15 :/, ale cel do końca życia podobnie jak zbawienie :D, a poza tym nie chcę jechać, bo nie ufam tak do końca i jestem lekko sceptyczny :D
Maksymilian
 
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » N kwi 22, 2012 21:00

Ależ oczywiscie- nikt nikogo nie zmusza. Ale w zyciu trzeba być otwarty na wszystko. Jezeli mowisz ze coś jest niedobre, to jak to udowodnisz, skoro sam nie próbowałeś ? Nie mozesz wypowiedać opini o zakonach luteranskich, skoro tam nie byłeś i nie widziałeś. Jeżeli nie lubisz lodow truskawkowych to tylko dlatego ze ktos Tobie o tym powiedział, czy dlatego że sam probowałeś jeśc lody truskawkowe ? Do Lutherska Ostanback Kloster przyjezdzaja corocznie zielonoswiątkowcy z Livets-Ord z Uppsali na tydzień czasu, i pomagaja w pracach i uczestniczą wspolnie w Hogmessie i innych modlitwach, ich koscioł też nie zaklada życia neomonastycznego, ale wspolnie z klasztorem budują nowy koscioł w celu wspolnych modlitw. Przyjezdza slynny Pastor, znany na całym swiecie Ulf Ekkman, ktorego znam osobiscie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Andrzej » N kwi 22, 2012 21:43

skomplik napisał(a):A czy ich poglądy są konserwatywne czy liberalne?

To społeczność kościelna, a nie partia polityczna. Poglądy pewnie są różne, nie sądzę by ktoś o nie pytał. Jeden jest Pan, jedna jest wiara i jeden chrzest - poglądów może być wiele.

Czy na pewno są to Kościoły reformowane (kalwińskie?) skoro można znaleźć w kaplicy... ikone:

Tak, klasztor należy do L'Eglise Réformée Evangélique du Canton de Neuchâtel - Ewangelicko-reformowanego Kościoła kantonu Neuchâtel w Szwajcarii. Jest to jeden z 24 kościołów krajowych należących do Fédération des Églises protestantes de Suisse - Federacji Kościołów Protestanckich Szwajcarii. Do Federacji należą też dwa wolne Kościoły: Reformowany wolny Kościół Genewy i Kościół ewangelicko-metodystyczny Szwajcarii.
Kościół kantonu Neuchâtel jest francusko języczny, a więc jak najbardziej kalwiński. Trudno o bardziej "oryginalnie kalwiński" Kościół niż francusko-języczne reformowane Kościoły Szwajcarii :)
Niemiecko-języczne (Zurich) są może bardziej zwingliańskie.
W Kościele kantonu Neuchâtel istniej jeszcze jeden klasztor - w Montmirail w gminie Thielle-Wavre. Jest to społeczność mężczyzn, kobiet i rodzin obecnie ok 30 osób.
Ikonę można dziś znaleźć w wielu reformowanych domach, kościołach czy społecznościach. Ikona nie stanowi o Kościele.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: Zakon ewangelicki

Postprzez Jacek » N kwi 22, 2012 22:37

Ciekawe rzeczy i interesujace pisze Pan Panie Andrzeju. Maksymilianie- zycie neomonastyczne w protestantyzmie ma zawsze charakter konserwatywny/ortodoxyjny/ Chociaż jestem konserwatywnym Staroluteraninem, utrzymuje prywatnie przyjacielskie kontakty z Kalwinami w połnocnej Holandii, u ktorych byłem na zaproszenie. Z miom fundamentalizmem przy nich jestem niczym harcerzyk. Oni reprezentuja chyba 18 wieczny kalwinizm w ortodoxyjnym wydaniu, tam historia stanęła w miejscu, pomomo nowoczesnosci i bogactwa, mieli na to duży wpływ biali Afrykanerzy, reemigranci z RPA, po obaleniu Apartheidu. Coś niesamowitego. Można być bardzo bogaty, ale afiszowanie sie z tym uważane jest za grzech. Bezwględne posłuszeństwo dzieci wobec rodzicow. Do dzis ojcowie stosuja fizyczne karcenie niesfornych dzieci. I to w tej liberalnej Hollandii. Tak wogole to planuje na parę dni latem kopnąc sie do Szwajcarii do tego klasztoru.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości