Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

KEA A PRAWO PANSTWOWE

KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez Jacek » Pt paź 07, 2011 19:30

Pytanie zachodzi nastepujace-Czy Kosciol w tym wypadku lutheranski w Polsce, musi respektowac w calosci prawo polskie- NIE !. Wezmy oto taki przyklad. W Polsce zostaje wprowadzona mozliwosc , zawierania zwiazkow jednoplciowych/homosexualnych/ i taka para zglasza sie do parafii KEA, poniewaz chce zawrzec zwiazek malzenski. Co robi ksiadz?-kategorycznie odmawia. Poniewaz za nim stoi Prawo Boskie i Biblia. Kosciol musi obowiazywac w pierwszej kolejnosci PRAWO BOSKIE, a na koncu panstwowe. To samo dotyczy rozwodow. KEA nie ma w obowiazku respektowac postanowien w tym zakresie sadow. Albowiem kieruje sie Prawem Boskim, i wewnetrzymi przepisami opartymi na utorytecie Biblii.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez Tomasz » Pt paź 07, 2011 19:42

Temat bardzo ciekawy - tylko proszę Was Kochani, nie posługujmy się już przykładem "związków homo" bo robi mi się już od tego mdło :).

Nie chodzi może jednak o "respektowanie" prawa, bowiem prawo respektować musi każdy - ale o kwestie zależności prawa państwowego i kościelnego.
"Respektowanie" oczywiście nie oznacza podporządkowania i zgodności.
Przykład rozwodów będzie tutaj bardzo dobry.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez varpho » Pt paź 07, 2011 20:14

Tomasz napisał(a):Przykład rozwodów będzie tutaj bardzo dobry.


ja w ogóle jestem za tym, żeby były osobno śluby cywilne i osobno śluby kościelne.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez Elżbieta » Pt paź 07, 2011 20:19

Chciałam tylko zauważyć, ze jeżeli Kościół nie udzieli z tych czy innych względów, ślubu, to nie oznacza, że nie respektuje prawa. Prawo przecież nie nakłada na Kościoły obowiązku udzielania ślubów.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez Tomasz » Pn paź 10, 2011 21:47

ja w ogóle jestem za tym, żeby były osobno śluby cywilne i osobno śluby kościelne.


I tak w zasadzie jest. Swoją drogą jest ślub cywilny zawierany przed Kierownikiem USC, regulowany prawem państwowym a swoją - ślub kościelny zawierany przed duchownym - do którego zastosowanie ma prawo wewnętrzne danego kościoła czy związku wyznaniowego. To dwie zupełnie odrębne i niezależne od siebie sprawy. Para może zawrzeć ślub cywilny i urzędnik nie będzie pytał się o ślub kościelny bo guzik go to obchodzi. Trochę inaczej przedstawia się to z drugiej strony - kościoły kierują się oczywiście swoim prawem, ale duchowny raczej nie udzieli ślubu kościelnego - jeżeli nie został zawarty związek cywilny. Chociaż takie przypadki się zdarzają.
Pamiętam, jak parę ładnych lat temu wydawałem jakieś dokumenty pewnej parze, która przedstawiała się jako małżeństwo. Kiedy jednak spojrzałem w dowody osobiste (wtedy jeszcze funkcjonowały dowody książeczkowe w których było wszystko, a nie ten plastikowy szajs który trzeba oglądać przez lupę, a i tak nie ma tam najważniejszych informacji :wink: ) - nie było tam żadnej adnotacji o zawarciu małżeństwa. Jak się okazało - oni mieli zawarty tylko ślub kościelny - czyli dla mnie jako urzędnika publicznego nie byli małżeństwem.

Zatem - jak powiedziałem powyżej każdy może zawrzeć osobno ślub kościelny i ślub cywilny. W ostatnich latach została wprowadzona instytucja tzw. "ślubów kościelnych ze skutkami cywilno-prawnymi" - czyli taki "wash & go". Jest to faktycznie połączenie w jednej ceremonii zarówno ślubu kościelnego jak i cywilnego, przy czym obydwie te czynności są tak naprawdę traktowane oddzielnie. Duchowny udzielający takiego ślubu występuje w podwójnej roli : duchownego danego kościoła oraz urzędnika. Można tutaj oczywiście zastanawiać się, czy takie rozwiązanie nie jest przypadkiem naruszeniem zasady rozdziału państwa od kościoła - jednak w praktyce taki "łączony ślub" nie różni się z punktu widzenia prawnego od sytuacji w której para zawierałaby osobno ślub cywilny w urzędzie i osobno - wyznaniowy w kościele. Czynności poprzedzające zawarcie takiego ślubu toczą się oddzielnie w urzędzie i oddzielnie w kościele. Duchowny otrzymuje tylko dokument z USC, który stwierdza o braku przeszkód zawarcia małżeństwa cywilnego.
Czyli - śluby kościelne i cywilne są osobno, istnieje tylko możliwość połączenia ich w jednej ceremonii. Wybór należy tutaj oczywiście do zainteresowanych.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez varpho » Pn paź 10, 2011 22:05

Tomasz napisał(a):Czyli - śluby kościelne i cywilne są osobno, istnieje tylko możliwość połączenia ich w jednej ceremonii. Wybór należy tutaj oczywiście do zainteresowanych.


racja.
jednak z zewnątrz wygląda to prościej - po prostu ksiądz udziela ślubu "konkordatowego" o skutkach prawnych i rzeczywiście nie ma tu tego rozdzielenia prawa państwowego i wewnętrznego prawa kościelnego.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez Tomasz » Pn paź 10, 2011 22:21

jednak z zewnątrz wygląda to prościej - po prostu ksiądz udziela ślubu "konkordatowego" o skutkach prawnych i rzeczywiście nie ma tu tego rozdzielenia prawa państwowego i wewnętrznego prawa kościelnego.


Jedna uwaga - termin "ślub konkordatowy" może odnosić się tylko do ślubów zawieranych w KRK.
Natomiast rozdzielenie prawa państwowego i kościelnego występuje tutaj jak najbardziej. Kościół nie ingeruje w kwestie cywilne, a urząd w kościelne. Następuje tylko połączenie funkcji duchownego i kierownika usc w jednej osobie - i tylko w ściśle określonym zakresie.
I jak powiedziałem wcześniej - każdy ma tutaj prawo wyboru. Nikt nie jest zobowiązany do zawierania jednego ślubu w kościele ze skutkami cywilnymi. Może zrobić dwie ceremonie - tak jak kiedyś.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez Elżbieta » Pn paź 10, 2011 22:27

Ja właśnie też mam dwa śluby :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez Tomasz » Pn paź 10, 2011 22:36

Taki ślub ""wash & go"" może wyjść nawet taniej, bowiem panna młoda nie musi kupować osobnej kreacji :D Choć z drugiej strony ponoć w KRK księża kasują więcej za ślub "konkordatowy". Ale biorąc po uwagę wyszukane gusty pań - w ostatecznym rozrachunku Katolikom chyba i tak się opłaca :mrgreen:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA A PRAWO PANSTWOWE

Postprzez varpho » Pn paź 10, 2011 22:49

Tomasz napisał(a):Jedna uwaga - termin "ślub konkordatowy" może odnosić się tylko do ślubów zawieranych w KRK.


jasne, dlatego użyłem cudzysłowu.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości