Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Do czego jest nam potrzebny kościół przez małe "k" ?

Re: Do czego jest nam potrzebny kościół przez małe "k" ?

Postprzez varpho » Pn wrz 19, 2011 23:17

Tomasz napisał(a):W moich rejonach dominuje neogotyk. Np kościoły w Sosnowcu, Mysłowicach i Szopienicach są do siebie bardzo podobne - ten sam układ. (Sosnowiec jest bardziej specyficzny, bowiem kościół powstał na bazie budynku fabrycznego). Podobnie wygląda również d. kościół ewangelicki (obecnie katolicki) w Dąbrowie Górniczej.
Osobiście podoba mi się ten styl.


ładne, zwłaszcza mysłowicki.
co do tego w Dąbrowie, to niestety widać, że ktoś chciał go usilnie przerobić [mam na myśli ten żółty "przedsionek"] - normalnie wygląda to jakby to zdjęcie było jakimś fotomontażem...

też lubię neogotyk:

Obrazek

chociaż bardzo podoba mi się też klasycystyczny warszawski kościół św. Trójcy.

Obrazek Obrazek Obrazek

długo stanowił on dla mnie ideał formy kościoła opartego architektonicznie na kopule, dlatego kiedy pierwszy raz zobaczyłem katedrę luterańską w Helsinkach czy Frauenkirche w Dreźnie, to miałem wrażenie, że coś im nie gra w proporcjach. ;)
[podobne wrażenia miałem po zobaczeniu moskiewskiego MSZ-u i porównaniu go ze swoiskim PKiN-em.]
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Do czego jest nam potrzebny kościół przez małe "k" ?

Postprzez Tomasz » Pn wrz 19, 2011 23:46

co do tego w Dąbrowie, to niestety widać, że ktoś chciał go usilnie przerobić [mam na myśli ten żółty "przedsionek"] - normalnie wygląda to jakby to zdjęcie było jakimś fotomontażem


Niestety - kościół został oszpecony przez Katolików. Nie wiem, czy jest on objęty ochroną konserwatorską (raczej chyba tak) i zastanawiam się jak konserwator mógł na coś takiego pozwolić.

Nadmienię, że kościół w Dąbrowie Górniczej został przejęty przez KRK w 1945 r. Dziś już chyba mało kto wie, że był on ewangelicki.

Na marginesie - niebawem w Sosnowcu zostanie zorganizowana wystawa nt. ewangelicyzmu w Zagłębiu Dąbrowskim. Jak tylko będę miał dokładne informacje - napiszę o tym na Portalu.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Do czego jest nam potrzebny kościół przez małe "k" ?

Postprzez jagna » So paź 01, 2011 15:13

Ja uwielbiam budowle gotyckie,bardzo podoba mi się kościół w Legnicy;) Niezbyt podobają mi się kościoły takiego typu jak w Goleszowie.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Do czego jest nam potrzebny kościół przez małe "k" ?

Postprzez Elżbieta » So paź 01, 2011 19:58

Niezmiernie mi miło, że podoba Ci się mój kościół :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron