Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sprawowanie Komunii w KEA przez kobietę-księdza innego kościoła

Sprawowanie Komunii w KEA przez kobietę-księdza innego kościoła

Postprzez Paweł » Pn cze 06, 2011 16:45

Odnośnie obecności podczas eucharystii pani ksiądz, Viking wysłał zapytanie do BiK. Prosił o opublikowanie odpowiedzi:

Witam,
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP nie zakazuje odprawiania nabożeństw, czy czynnego uczestniczenia w nich zagranicznym księżom – niezależnie od płci. Nieordynowanie kobiet przez KEA w RP nie oznacza automatycznie podważania praw wynikających z ordynacji wobec duchownych-kobiet z innych Kościołów.
Z wyrazami szacunku

Ks. Wojciech Pracki
Asystent Biskupa Kościoła


W zasadzie nie zaskoczyła mnie ta odpowiedź.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Paweł » Pn cze 06, 2011 16:49

Dla objaśnienia. Jak dwóch gejów z Polski pojedzie wziąć ślub do Hiszpanii, to będzie on ważny w Polsce.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Tomasz » Pn cze 06, 2011 18:08

Odnośnie obecności podczas eucharystii pani ksiądz, Viking wysłał zapytanie do BiK. Prosił o opublikowanie odpowiedzi:
Witam,
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP nie zakazuje odprawiania nabożeństw, czy czynnego uczestniczenia w nich zagranicznym księżom – niezależnie od płci. Nieordynowanie kobiet przez KEA w RP nie oznacza automatycznie podważania praw wynikających z ordynacji wobec duchownych-kobiet z innych Kościołów.
Z wyrazami szacunku

Ks. Wojciech Pracki
Asystent Biskupa Kościoła
W zasadzie nie zaskoczyła mnie ta odpowiedź.


Jeżeli Viking pytał o obecność na nabożeństwie Pani ksiądz - to również ta wypowiedź mnie nie zaskoczyła. W KEA nabożeństwa mogą odprawiać nawet diakoni (czyli również kobiety) a nawet nie ordynowani duchowni. Tym samym w nabożeństwie mogli uczestniczyć księża innego kościoła z którym mamy unię. Tak to wygląda od strony prawa wewnętrznego KEA.

Nie wiem natomiast, czy nasz Przyjaciel Viking zapytał wprost - czy pani ksiądz z innego kościoła może sprawować w KEA Sakrament Ołtarza.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Jacek » Pn cze 06, 2011 18:29

I tu nalezy sie mocno ale to mocno zastanowic. Jezeli chcemy czerpac poglady z Synodu Missourii , ktore sa nam bliskie, to watpie czy tam sa kobiety diakoni?, a skad dopiero celebracja nabozenstwa. Przyznam oficjalnie, gdybym trafil na celebracje w Polsce, przez kobiete diakona, to wyszedl bym z kosciola. Albowiem jak ma sie to do slow Sw. Pawla?. Akurat mam ten komfort tu w Szwecji, ze obsada mojej parafii wsrod prästow, to sami mezszczyzni, ale jak jestem na wyjezdzie, i jest niedziela, to napierw kukam, czy mnie nie zaskoczy jakas Ingrid w ornacie, nawet gdyby byla przepiekna, to od razu sie ewakuluje.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Tomasz » Pn cze 06, 2011 20:55

I tu nalezy sie mocno ale to mocno zastanowic. Jezeli chcemy czerpac poglady z Synodu Missourii , ktore sa nam bliskie, to watpie czy tam sa kobiety diakoni?, a skad dopiero celebracja nabozenstwa.


Ale taki stan prawny mamy obecnie w KEA. Nie jestem z tego powodu szczęśliwy, ale trudno - oby tylko nie poszło to dalej.

Przyznam oficjalnie, gdybym trafil na celebracje w Polsce, przez kobiete diakona, to wyszedl bym z kosciola.


Na szczęście nie znalazłem się nigdy w takiej sytuacji - i tak trzymać :)

nawet gdyby byla przepiekna, to od razu sie ewakuluje


hmm... w takim przypadku może zostałbym choć chwilkę :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Wojtek » Wt cze 07, 2011 08:50

Jak dwóch gejów z Polski pojedzie wziąć ślub do Hiszpanii, to będzie on ważny w Polsce.


Na szczęście nie jest tak jak mówisz i szkoda, że w kwestii ordynacji nie możemy być konsekwentni, a tolerancyjni...

A Paweł wyraźnie zakazuje zasiadania do stołu z obłudnikami... Co powiedziałby o wspólnym Stole Pańskim??
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Jacek » Wt cze 07, 2011 15:31

Niewatpliwie Vojunis masz racje. Tylko ja tez tu widze pewien majstersztyk. Gdyby wladze KEA staly mocno na gruncie Biblijnym, mozna by bylo Svenska Kyrkan pokazac z naszej strony, prosze kochani przyjzyjcie sie nam, my trzymamy sie Biblii i nie mamy problemu tak jak wy, bierzcie z nas przyklad. No ale co ja tu mowie to marzenia scietej glowy. Zaloze sie gdyby przyjechala Bp. Eva Brune- praktykujaca lesbijka, i poprosila by nasze wladze o mozliwosc celebracji nabozenstwa w Parafii Sw.Trojcy, odpowiedz by byla taka: Alez oczywiscie bez problemu, w koncu jestesmy w jednej rodzinie tzn. SFL, a pozatym jestescie goscmi. A wspominajac , jaki to kiedys byl wspanialy Kosciol Szwecji/ Svenska Kyrkan/, poprostu wzor do nasladowania. Ale coz liberalowie gora, musieli konkretnie majstrowac przy kosciele, bo by nie przezyli. Decyzje dotyczace Svenska Kyrkan podejmowali pod tym wzgledem w parlamencie, nawet ateisci, osoby z innych wyznan, muzulmanie. Przypatrzcie sie do czego liberalizm doprowadzil, o kosciele lutheranskim decydowali inowiercy i ateusze. Zaraza ekumenizmu i liberalizmu wiecznie zywa. Ile razy ja tu atakowalem ekumenizm, jako zlo prowadzace do utraty tozsamosci, ale niektorzy uwazali ze mozna sie bawic w te ekumeniczne pierdoły, niczym z odbezpieczonym granatem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Paweł » Śr cze 08, 2011 10:30

Ze specjalną dedykacją dla Tomasza, którego wiara w konserwatyzm KEA zawsze mnie urzekała :-) Zadałem pytanie do Biura Kościoła następującej treści:

Witam!

Mam pytanie, czy jest możliwe sprawowanie Eucharystii podczas nabożeństwa w KEA, przez kobiete księdza, ordynowanej w którymś z kościołów ŚFL?
Z poważaniem


oto odpowiedź:

Tak, jest to możliwe. Mimo, że KEA w RP nie ordynuje kobiet, to trudno podważać uprawnienia wynikające z ordynacji w innych krajach (niezależnie od płci).
Pozdrawiam.

Ks. Wojciech Pracki
Asystent Biskupa Kościoła
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Jacek » Śr cze 08, 2011 10:42

Stawiam kazdemu koniak , kto mi wyjasni logike i sens tej odpowiedzi. Ja przestalem dawno wierzyc ze KEA opiera sie o Biblie. Jezeli sie nie dopuszcza do ordynacji, to musi byc twarda i bezwgledna podstawa. Ktos pomysli ze kosciol kieruje sie seksizmem. Dalej, Polki ktore chca byc ordynowane, pod tym wzgledem czuja sie dyskryminowane, skoro z zagranicy kobieta celebruje jako ksiadz nabozenstwo, to dlaczego ja niemoge, zada pytanie sobie Pani X. Niedopuszczenie do ordynacji kobiet pociaga za soba skutki dogmatyczne, czyli zakaz bezwgledny sprawowania calej liturgi, oraz udzielania komuni. Koscol w swych zasadach sie pogubil. Goscie maja obowiazek poszanowac zasady obowiazujace w domu gospodarza. Sprawa z Sw. Trojcy jest swiadoma prowokacja.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: STAROLUTHERANSKA WIELKA MSZA WIELKANOCNA W SZWECJI

Postprzez Tomasz » Śr cze 08, 2011 10:56

Hmmm.... tym razem jestem zdziwiony odpowiedzią Rzecznika. Moim zdaniem sprawowanie Eucharystii przez kobietę - księdza w KEA w Polsce jest niezgodna z prawem wewnętrznym Kościoła. Sam zwrócę się do Rzecznika w w tej sprawie i poproszę o prawne uzasadnienie takiego stanowiska.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron