Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Okres Pasyjny

Okres Pasyjny

Postprzez Paweł » Wt kwi 06, 2010 18:19

Wysłany: Czw Lut 25, 2010 11:46 Temat postu: Okres Pasyjny

Rozpoczął się okres pasyjny. Ja w tym roku zupełnie przegapiłem ten moment Podzielcie się swoimi rozważaniami, wspomnieniami z tego bardzo ważnego czasu. Dokładam link do modlitw na okres pasyjny i wielkanocny. http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=585
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Paweł » Wt kwi 06, 2010 18:20

Wysłany: Czw Lut 25, 2010 17:49 Temat postu:

Za luteranie.pl:

W środę po Niedzieli Estomihi rozpoczyna się czas pasyjny, albo wielkiego Postu. Środa Popielcowa jest w Kościele Ewangelickim Dniem Pokuty.
- Istnieje 6 Niedziel Postu czyli Pasyjnych: Invocavit, Reminiscere, Oculi, Laetare, Judica i Palmarum. Swoje nazwy łacińskie od Niedzieli Estomihi (Bądź mi mocną skałą aż po Judica biorą się od pierwszego łacińskiego słowa introitu.
- W Niedzielę Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień z trzema najważniejszymi jego dniami: Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek - jedno z największych świąt ewangelickich - dzień zbawczej śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa - Kościół Ewangelicki poprzez luterańską "teologię krzyża" jest Kościołem krzyża Chrystusowego. Noc paschalna czyli noc wielkanocna z Wielkiej Soboty na Wielkanoc, przejście z śmierci do życia - Pascha rozpoczyna radosny czas wielkanocny.
- Wielkanoc (I i II Święto) - dzień Zmartwychwstania Pańskiego.
- Okres Wielkanocy posiada również 6 Niedziel po Wielkanocy:
Quasimodogeniti, Misericordias Domini, Jubilate, Cantate, Rogate i Exaudi.
- Pomiędzy Niedzielą Rogate (Proście) a Exaudi (Wysłuchaj mnie) w czwartek Kościół obchodzi Święto Wniebowstąpienia Pańskiego.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 06, 2010 18:21

Wysłany: Czw Lut 25, 2010 18:40 Temat postu:

Wielki Piątek nie jest jednym z najważniejszych świąt ewangelickich, a najważniejszym
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Wędrowiec » Pt sty 21, 2011 12:25

Elżbieta napisał(a):Wysłany: Czw Lut 25, 2010 18:40 Temat postu:

Wielki Piątek nie jest jednym z najważniejszych świąt ewangelickich, a najważniejszym


Gdybyś mogła, to prosiłbym Cię o krótkie wyjaśnienie :)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Elżbieta » Pt sty 21, 2011 12:52

Wielki Piątek jest naszym najważniejszym świętem, i tak prawdę powiedziawszy powinien być dla całego świata chrześcijańskiego. Tego właśnie dnia Jezus Chrystus złożył z samego siebie ofiarę za nas grzesznych ludzi, umarł, żebyśmy my żyć mogli, jest właśnie tym barankiem przebłagalnym za nasze grzechy. Wiesz przecież (może ), że wg Biblii zapłatą za grzech jest śmierć, i my właśnie na nic innego nie zasłużyliśmy, co dzień i w każdej godzinie grzeszymy. Nie ma dla nas ratunku. Dlatego właśnie, żebyśmy my nie musieli umierać za nasze własne przewinienia Bóg zesłał Swego Syna, aby każdy kto Weń wierzy nie umarł, ale miał żywot wieczny.
Trzeba sobie uświadomić, że to nie jacyś paskudni Żydzi umęczyli naszego Pana, nie oni Go skazali na śmierć, nie oni Go przybijali do krzyża. Trzeba sobie uświadomić, że to my sami jesteśmy winni Jego śmierci, że to my sami własnymi uczynkami skazaliśmy Go na śmierć, że to my sami własnymi uczynkami biczowaliśmy Go i opluwali, że to my sami zakładaliśmy Mu koronę cierniową na Jego skroń, że to my sami własnymi uczynkami i myślami przybijaliśmy te gwoździe do Jego rąk, to my sami osobiście jesteśmy winni Jego niewinnego życia
I właśnie temu służy Improperia:

Ludu mój, cóżem ci uczynił a w czymem, ci się uprzykrzył?
Daj świadectwo przeciwko mnie .


Wszakżem cię wywiódł z ziemi egipskiej, a tyś biczował Zbawiciela swego.

Z domu niewolników odkupiłem cię, a tyś do krzyża przybił Zbawiciela swego.

Faraona i jazdę jego do morza wrzuciłem, a tyś mnie podał najwyższym
kapłanom i poganom


Karmiłem cię manną i poiłem wodą ze skały na puszczy, a tyś mnie poił
żółcią i octem


Ludu mój, cóżem ci uczynił a w czymem, ci się uprzykrzył. Daj świadectwo
przeciwko mnie


Właśnie z tego powodu jest to nasze najważniejsze świeto, bo to jest dzień wybawienia dla całego ludu, od tego czasu możemy być pewni zbawienia, jeżeli w to wszystko wierzymy i staramy się iść drogą, którą wskazuje nam Jezus
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Wędrowiec » Pt sty 21, 2011 13:08

W KRK również w ten dzień (podczas adoracji krzyża) są praktykowane improperia, choć nie wszędzie.
Dla katolika najważniejsza jest Wielkanoc - pamiątka zmartwychwstania Chrystusa. Przedtem oczywiście jest Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, które przygotowuję niejako do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Myślałem, że u Was jest podobnie ;)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Elżbieta » Pt sty 21, 2011 13:18

Święta Wielkanocne zaczynają się od Wielkiego Czwartku - Dzień ustanowienia Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek - już pisałam, no i Niedziela Wielkanocna - dzień Zmartwychwstania Pańskiego,więc trochę podobnie, tylko akcent położony gdzie indziej. Wszelkie przygotowania świąteczne powinny się skończyć przed Wielkim Czwartkiem. W KRK do soboty włącznie wre praca jak w ulu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Wędrowiec » Pt sty 21, 2011 13:33

Elżbieta napisał(a):W KRK do soboty włącznie wre praca jak w ulu.
Oj tak.

Jak jak wygląda u Was sobota?
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Elżbieta » Pt sty 21, 2011 13:53

W sobotę nie ma Nabożeństwa, ale jest to tak jak i Wielki Czwartek i Wielki Piątek , czas wyciszenia. Radość następuje w Niedzielę Wielkanocną, kiedy to kobiety idące do grobu Jezusa nie znalazły Go. Jest to dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia śpiewamy wspaniałą, radosną pieśń :

Wpuść o słońce wielkanocne,
Swe promienie w serce wpuść!
Rozbudź życie w nim owocne,
By się z Tobą mogło zróść!
Brzemię win do grobu rzuć,
Radość nową we mnie wzbudź,
Bym się cieszył z Wielkanocy,
Odrodzony z Bożej mocy!
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Okres Pasyjny

Postprzez Dagóza » N sty 23, 2011 20:50

Agenda Kościoła E-A przewiduje nabożeństwo w Wielką Sobotę i są parafie, w których takie Nabożeństwa są praktykowane, chociaż NIESTETY nie jest ich za dużo. Generalnie jednak w Wielka Sobota, mimo, iż bez nabożeństwa jest czasem wyciszenia -gdzie nie gdzie np. milczą dzwony kościelne i nie wybijają tradycyjnego początku, środka i zakończenia dnia.
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron