Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

Postprzez Jacek » Pn gru 13, 2010 08:04

Dziś w całym Kościele Luterańskim w Szwecji, obchodzone jest święto Patronki Szwecji Św. Lucji. Jest to z nielicznych dni gdzie Szwedzi większą ilością osób zjawiają się w kościele. Także dzisiaj podczas uroczystej Högmessy modlono się za Kościół Ewangelicko=Augsburski w Polsce, żeby tak jak dotychczas trwał wiernie przy Ewangelii, a nie zbłądził jak Państwowy Kościół Szwecji Svenska Kyrkan. P.S. W mojej parafii w Östanbäck podczas Högmessy zawsze modlą się Szwedzi za pomyślność KEA w Polsce. To dobry znak
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

Postprzez Elżbieta » Pn gru 13, 2010 08:17

:shock: w Kościele Ewangelickim obchodzono święto patronki św. Łucjii :o ????????????????????????????????
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

Postprzez Paweł » Pn gru 13, 2010 09:13

Księgi wyznaniowe o świętych (fragment):

4. Nasza Konfesja uznaje cześć świętych. Należy tu bowiem uznać potrójny rodzaj czci: pierwszy to dziękczynienie. Winniśmy bowiem dziękować Bogu, że ukazał nam przykłady miłosierdzia, że zaznaczył, iż chce zbawić ludzi, że dał Kościołowi uczonych i inne dary. A dary te, choćby były i największe, należy pomnażać i uświetniać, pochwalać samych świętych, którzy z darów tych wiernie korzystali, jak i Chrystus pochwala wiernych pracowników (Mat. 25. 21?23).


5. Drugi rodzaj czci to umocnienie naszej wiary; gdy widzimy; że Piotrowi darowane zostaje jego zaparcie się, to i my zostajemy podniesieni i podźwignięci, aby jeszcze mocniej wierzyć, że prawdziwie obfitsza jest łaska aniżeli grzech (Rzym. 5, 20).


6. Trzeci rodzaj czci to naśladowanie, najpierw wiary, następnie i pozostałych cnót, które naśladować powinien każdy według swojego powołania.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

Postprzez Elżbieta » Pn gru 13, 2010 09:19

Chyba, że tak, ja to zrozumiałam w rozumieniu katolickim , że do tej świętej są wnoszone modlitwy i prośba o pośrednictwo i opiekę, dlatego tak bardzo mnie to ruszyło
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

Postprzez Jacek » Pn gru 13, 2010 11:11

Tu się w pełni zgadzam z Pawłem. Święto patronki w Szwedzkim Kościele Luterańskim Św. Lucji ma inne oblicze niż kult świętych w KRK. Tutaj zawsze modlitwy były są i będą kierowane bezpośrednio do BOGA. Jest to mocno związane z historia Szwecji.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

Postprzez Elżbieta » Pn gru 13, 2010 11:17

rozumiem i również się zgadzam, tylko jeżeli człowiek obraca się prawie wyłącznie w środowisku katolickim, to pierwszą myślą było rozumienie katolickie i dlatego mocno się zdziwiłam - takie skrzywienie środowiskowe - sory :(
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

Postprzez Jacek » Pn gru 13, 2010 19:51

W dniu swieta HEILIGE LUCIA. w kazdej miejscowosci wybiera sie najpiekniejsza dziewczyne przyozdabia sie ja wiankiem z zapalonymi swieczkami na glowie, i tam rozne przys´piewki ludowe. Szwedzi uwielbiaja folklor. Mnie akurat nie zakawalifikowali aby sie wcielic w Sw. Lucje.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: NARODOWE SWIETO SZWECJI W KOSCIELE LUTERANSKIM

Postprzez Tomasz » Pn gru 13, 2010 23:46

Raczej mało wiemy o zwyczajach w Szwecji - zatem pisz nam Vikingu o nich jak najwięcej.

Mnie akurat nie zakawalifikowali aby sie wcielic w Sw. Lucje.


Właśnie wyobraziłem sobie Vikinga w wianku, tańczącego i śpiewającego przyśpiewki ludowe - i skojarzył mi się Asterix i Obelix :mrgreen:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość