Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Oświadczenie polskich biskupów

Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez Grzegorz » Wt lis 03, 2020 23:36

Jak w tytule - oświadczenie pod linkiem: https://www.luteranie.pl/nowosci/oswiad ... ,7057.html

Trochę moich refleksji:

Od kilku dni wierni KEA są bombardowani narracją o wolności w podejmowaniu decyzji i ponoszeniu odpowiedzialności. Ma to być jakoby immanentna cecha luteranizmu. A ja się zastanawiam gdzie się podziały kategorie dobra i zła?

Jak głosi oświadczenie: Misją Kościoła jest głoszenie Ewangelii i kształtowanie sumień. Pysznie. Szkoda, że nigdy nie słyszałem od duchownego w KEA bespośredniego stwierdzenia, że aborcja jest grzechem. Nigdy, a jestem związany z tym Kościołem od 6 lat. Raz się zdarzyło, że jeden ksiądz powiedział przy mnie "jesteśmy pro-life". Dobre i to. Ale jak na kształtowanie sumienia wiernych zdecydowanie za mało.

Dalej w oświadczeniu można przeczytać: zostaliśmy obdarowani wolnością Bożych dzieci, co oznacza samodzielne podejmowanie decyzji w swoim życiu oraz ponoszenie odpowiedzialności za podjęte wybory. Gdzie w tym wszystkim odniesienie do Chrystusa? Czym tak zdefiniowana wolność różni się od laickiego rozumienia wolności?

Szczerze mówiąc, czuję się trochę tak jakby władze KEA były z innego kręgu kulturowego niż ja.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez Jakub » Śr lis 04, 2020 07:11

Najbardziej dziwi mnie to, że w temacie etyczno-duszpasterskim, w oficjalnym oświadczeniu biskupów nie ma żadnego nawiązania biblijnego.
Ja rozumiem, że żyjemy w epoce twittera, krótkich komunikatów - rozumiem też, że to stanowisko wyraża poglądy większości polskich luteran.
Ale mimo wszystko, po biskupach spodziewałem się czegoś więcej ... :(
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez Jakub » Śr lis 04, 2020 07:16

Porównując to oświadczenie ze stanowiskiem Synodu z roku 1991 - niestety widać, że przez tych 29 lat poziom teologiczny KE-A opadł ...

Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana. (Mt 5,13)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez Maciejj » Śr lis 04, 2020 21:11

(Nie w temacie oświadczenia biskupów, ale związanym - można wydzielić.)

A tu moja dawniejsza parafia: https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,przed-wroclawskim-kosciolem-stanela-tablica-popieramy-wolny-wybor,wia5-3266-57295-3.html

Nie chcę pisać nic pochopnie, więc napiszę bardzo krótko: jestem zszokowany. Tym hasłem, które w kontekście protestów odbieram nie tylko jako sprzeciw wobec decyzji TK, ale jako jasne poparcie aborcji "na życzenie", i tym szydzącym ze Słowa Bożego kazaniem. Obecnie zastanawiam się, jakie wyciągnąć z tego wnioski.

Co do oświadczenia biskupów, to w pełni zgadzam się z przedmówcami.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez karneol » Cz lis 05, 2020 15:34

W oświadczeniu biskupów jest pewne novum na gruncie polskim - mianowicie odwołanie się do luterskiej nauki o dwu władzach. To jest kluczowy argument w tej sprawie, jednak nieznany w Polsce. Dobrze, że został przywołany, jest bowiem istotny w kształtowaniu prawa państwowego, które nie jest tożsame z "prawem" ewangelii.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez Maciejj » Cz lis 05, 2020 22:23

Z tego co mi wiadomo, luterańska nauka o dwóch władzach wypowiada się przeciwko sprawowaniu władzy kościelnej i świeckiej przez te same osoby i instytucje (CA art. XXVIII). Nigdzie w księgach wyznaniowych nie znajduję twierdzenia, że Kościół nie powinien kształtować poglądów moralnych, które przekładają się na decyzje polityczne, albo że chrześcijanie sprawujący władzę państwową mają zapomnieć o swoim światopoglądzie.

Decyzję w tej sprawie wydał Trybunał Konstytucyjny, czyli organ władzy państwowej. Na wniosek parlamentarzystów, czyli organu władzy państwowej. Być może odpowiedzialni za tą decyzję usłyszeli w kościele coś, co wpłynęło na ich poglądy - na tym właśnie polega "kształtowanie sumień", o którym jest mowa w następnym zdaniu. Nie rozumiem, jak nauka o dwóch władzach ma się do tematu.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez karneol » Pt lis 06, 2020 17:39

Jednym ze skutków tej nauki "O dwu Królestwach/władzach" jest np. to, że obowiązujące prawo jest wynikiem kompromisu, do którego powołany jest organ ustawodawczy, czyli sejm/parlament, a nie np. orzeczenia władz kościelnych. To są właśnie te dwie władze, od siebie (w teorii) niezależne (choć pod jednym panowaniem Boga). To jest też idea państwa świeckiego, w odróżnieniu od wyznaniowego.
Wydaje się, że jesteśmy teraz na etapie dojrzewania do zrozumienia tego - na bolesnym przykładzie kompromisu aborcyjnego, podważonego przez Trybunał Konstytucyjny , który jednak jest nim tylko z nazwy.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez Grzegorz » Pt lis 06, 2020 18:13

Idea państwa świeckiego bierze początek z Oświecenia, a nie z Reformacji. Przecież historycznie Kościoły luterańskie w Skandynawii były ściśle powiązane z władzą państwową. Nawet w dzisiejszych czasach nie sposób powiedzieć, że Kościół w Danii czy w Finlandii jest niezależny.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez Maciejj » Pt lis 06, 2020 23:25

karneol napisał(a):Jednym ze skutków tej nauki "O dwu Królestwach/władzach" jest np. to, że obowiązujące prawo jest wynikiem kompromisu, do którego powołany jest organ ustawodawczy, czyli sejm/parlament, a nie np. orzeczenia władz kościelnych.

Dalej nie rozumiem, jak to się ma do tematu. Czy Trybunał Konstytucyjny to władza kościelna? Czy jakikolwiek organ władzy kościelnej ustanawia w Polsce obowiązujące prawo?

Poza tym, w ogóle nie zgadzam się z tym zdaniem. Nauka o dwóch królestwach nic nie mówi na temat demokracji, parlamentów, czy kompromisów. W czasach gdy była formułowana, praktycznie wszędzie ustrojem była monarchia. Nauka o dwóch królestwach zakazuje łączenia świeckiej i kościelnej władzy przez tą samą osobę lub instytucję. Tak jak w średniowieczu, gdzie biskupi często bywali jednocześnie monarchami, a papież był głową państwa. Albo obecnie w Niemczech, gdzie prezeska Synodu była jednocześnie wiceprzewodniczącą parlamentu, a emerytowany biskup był rozważany jako kandydat na prezydenta. Oboje zresztą ewangelicy, a nie słyszałem, żeby ktoś w tych przypadkach argumentował nauką o dwóch królestwach. Takie drobne paradoksy. W Polsce biskupi/księża nie sprawują urzędów państwowych, a świeccy politycy kościelnych. Patrząc na inne kraje, to wcale nie jest takie oczywiste.

Jeszcze drobna dygresja na temat Skandynawii:
Grzegorz napisał(a):Przecież historycznie Kościoły luterańskie w Skandynawii były ściśle powiązane z władzą państwową. Nawet w dzisiejszych czasach nie sposób powiedzieć, że Kościół w Danii czy w Finlandii jest niezależny.

Niestety, oddanie władzy kościelnej świeckim monarchom, to wielkie nieszczęście Reformacji, które dokonało się tylko z przyczyn politycznych i moim zdaniem jest niezgodne z naszym wyznaniem. Reformator Szwecji Olaus Petri otrzymał nawet wyrok śmierci (ostatecznie umorzony) za krytykę przejęcia kościoła przez króla Gustawa Wazę.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Oświadczenie polskich biskupów

Postprzez Grzegorz » So lis 07, 2020 09:15

Maciejj napisał(a): W Polsce biskupi/księża nie sprawują urzędów państwowych, a świeccy politycy kościelnych. Patrząc na inne kraje, to wcale nie jest takie oczywiste.


Bardzo trafna obserwacja, tutaj można wspomnieć jeszcze o Wielkiej Brytanii, gdzie biskupi anglikańscy zasiadają w Izbie Lordów. Wyobraźcie sobie jakie larum byłoby w Polsce, gdyby katolicki biskup został senatorem ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości