Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez janpatkowski » Pt kwi 27, 2018 17:00

Prawdziwa gratka dla miłośników ortodoksyjnego luteranizmu rodem z północnej Polski. Mianowicie w katedrze w Kwidzynie zachowały się dwa takowe konfesjonały z XVII wieku. Stały po obu stronach ołtarza (jeden dla mężczyzn, drugi dla niewiast), a wraz z amboną, ołtarzem i chrzcielnicą w tym samym stylu stanowiły komplet. Podobno do dziś zachowało się około 80 konfesjonałów z czasów przed Unią Staropruską. We wnętrzu ławeczka dla duszpasterza udzielającego absolucji.
janpatkowski
 
Posty: 4
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt paź 24, 2017 21:06
wyznanie: luterańskie
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Herb » Pt paź 19, 2018 19:45

Czy to juz tylko historia? U kogo w KEA mozna sie dzis jeszcze wyspowiadac "po staremu"? Niestety ja nikogo nie znam.
Tez nie do kazdego pastora mialbym zaufanie. Tym bardziej, ze nawet podczas nabozenstwa komunijnego niektorzy juz nie maja odwagi mowic: "Przeto jako powołany i ustanowiony sługa Jezusa Chrystusa i Jego świętej Ewangelii zwiastuję wszystkim pokutującym łaskę Bożą i z rozkazu Pańskiego odpuszczam wam grzechy wasze w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen." (Nowa Agenda II, rok 2006: Spowiedź Powszechna), tylko: "ogłaszam, że grzechy wasze są wam odpuszczone". To pierwsze to OSOBOWY akt, jakby "sakramentalny" (wiem, wiem - zaraz bedzie lament, ze "u nas nie ma takiego sakramentu"), podczas gdy ta druga formula stanowi raczej neutralna konstatacje - jakby kolejne "ogloszenie parafialne".
Ostatnio edytowano So paź 20, 2018 18:16 przez Herb, łącznie edytowano 1 raz
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Aleksander » Pt paź 19, 2018 20:17

Sam używałem takiej absolucji, kiedy służyłem w Kościele. Nasz pastor każdej niedzieli wypowiada, na szczęście, taką absolucję. Całym sercem popieram takie właśnie słowa, w których zapewnienie o przebaczeniu grzechów brzmi jasno i w pierwszej osobie.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Maksymilian » N paź 21, 2018 15:48

Herbercie jak pójdziesz do swojego proboszcza to nie powinien odmówić. Księża przy ordynacji są zobowiązani zachować tajemnicę spowiedzi, wiem, bo sam słyszałem. Co do formuły nie uważam, że należy rugować żadnej z nich, każda ma swoje dobre i złe strony. Chociaż ja osobiście bym używał: "Odpuszczam grzechy".

Co do odwagi, są księża, którzy mówią odpuszczam. Wybacz Herbercie, ale mam wrażenie, że histeryzujesz, jakby niemal rozstrzeliwano za tę formułę, a jest zwyczajnie używana i nikt nikomu nic złego nie robi.
Maksymilian
 
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Herb » Pn paź 22, 2018 07:49

Maksymilian napisał(a):Są księża, którzy mówią odpuszczam. Wybacz Herbercie, ale mam wrażenie, że histeryzujesz, jakby niemal rozstrzeliwano za tę formułę, a jest zwyczajnie używana i nikt nikomu nic złego nie robi.

Nie histeryzuje. Bo ten brak odwagi wcale nie wynika ze strachu przed ludzmi, raczej z niejasnego (jednak uczciwego) poczucia niegodnosci udzielania rozgrzeszenia w formie osobowej ("Ja tobie odpuszczam...), czyli z braku glebokiego (a nie tylko urzedowego) Autorytetu duchowego - kaplanskiego! Bo jesli zniesienie sakramentalnego charakteru Spowiedzi Swietej pokazuje, ze "powołany i ustanowiony sługa Jezusa Chrystusa i Jego świętej Ewangelii" nie jest wcale Kaplanem w sensie biblijnym (Sakrament Kaplanstwa tez znieszono - podobno teraz wszyscy jestesmy "kaplanami"), to dlaczego mielibysmy Pastora jeszcze tytulowac "Ksiedzem" (czyli "kniaz" i "ksiaze", jak u katolikow)?
Ale przypuszczam, ze i to "potepisz i odrzucisz". Moze boisz sie konsekwencji?
PS. Jeszcze pytanie: Czy ustawa zeszłorocznego Synodu o umożliwieniu diakonkom sprawowania Sakramentu Ołtarza obejmuje również to, że mogą udzielać rozgrzeszenie?
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Aleksander » Pn paź 22, 2018 10:11

Luteranie na całym świecie są podzieleni w kwestii uznania absolucji za sakrament
Dr Luter w Dużym Katechizmie uznaje absolucję za trzeci sakrament. Też do tego się przychylam. Jednak uznanie sakramentu nie prowadzi automatycznie do uznanie osoby sprawującej go, czy raczej urzędu biskupiego lub prezbiterskiego do sakramentu też. Urząd w Kościele kształtował się przez dłuższy czas po apostołach. Celem, którego było zachować Tradycję Apostolską w czystości oraz zachować porządek w Kościele. Reformacja Luterańska oba te cele zachowała. Nawet zachowanie sukcesji apostolskiej, do której też jestem przekonany, nie wymaga uznanie urzędu w Kościele za sakrament.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Maksymilian » Pn paź 22, 2018 14:47

Jesteś nieprzyzwoity!
Osobiście własnym nazwiskiem i biorąc na siebie wszystkie konsekwencje, napisałem tekst przeciw tekstowi o ordynacji kobiet prof. Jakuba Slawika, osobiście go wysłałem, dzięki pomocy finansowej pewnego brata, do wszystkich synodałów podpisując się własnym imieniem i nazwiskiem. Nie życzę sobie takich bezczelnych aluzji pod moim adresem. Za to są osoby, nawet na tym forum, co palcem nie kiwnęły aby KEA utrzymało biblijne stanowisko, najwyraźniej nie zależy im na niczym poza utrzymaniem pozoru, że na KEA im zależy, najwidoczniej przynależność do luteranizmu jest dla nich wstydem, a tęsknoty za papiestwem coraz większe skoro wybiórczo traktują nasze wyznanie. Tacy ludzie pierwsi zdradzą kiedy nadarzy się okazja.

Uważam, że moja bytność na tym forum dobiega swojego końca, nie jest ono wyznające, chyba, że wyznające stare błędy papiestwa. Nie mam zamiaru uczestniczyć w ruchu, który naszpikowany jest kryptokatolicyzmem. Byłem, jestem i pozostanę luteraninem, ale flirtom z papiestwem mówię stanowcze nie.
Maksymilian
 
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Herb » Pn paź 22, 2018 16:43

Sorry Max, to co pisalem wcale nie mialo byc "ad personam". Pamietam przeciez Twoje bardzo dobre kazanie kiedys w Lublinie.
Ale rzeczywiscie, jesli uwazasz, ze nie moge tu wyrazac moich watpliwosci w sprawie sakramentow lub przynaleznosci koscielnej, oraz ze "kryptokatolicy" (czyli wysokokoscielni) nie mieszcza sie w KEA, to nie chce byc dla nikogo zawada czy nawet zgorszeniem. Nie wiem, jaka bedzie moja dalsza droge, ale ja sie o to nie martwie. Zegnajcie wiec!
(PS. Dlugo liczylem na to, zeby tu pisali nie tylko teologicznie "poprawni" moderatorzy - niestety malo kto ma ochote wychylac sie...)
Ostatnio edytowano Śr paź 24, 2018 19:24 przez Herb, łącznie edytowano 2 razy
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Aleksander » Pn paź 22, 2018 17:14

Panowie, może jednak przydałby się większy dystans osobisty do dyskusji na forum. Niektórzy się znają ze sobą, inni w żywe oczy się nie widzieli. Przecież staramy się dyskutować w ramach ortodoksji Ewangelickiej. Przecież staramy się popierać swoje poglądy Słowem Bożym oraz konfesjami Ewangelickimi.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Luterańskie konfesjonały sprzed Unii Staropruskiej

Postprzez Maksymilian » Pn paź 22, 2018 18:09

Przepraszam Was bardzo, poniosło mnie, powinnienem być bardziej opanowany.
Maksymilian
 
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron