Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

homosexualizm

Modlitwa za dusze

Postprzez Aster » Wt cze 20, 2017 22:22

Poruszyła Pani pośrednio istotny temat: modlitwa luteranina za duszę zmarłego. Jest ona praktykowana w KEA?
Aster
 
Posty: 29
Dołączył(a): N cze 11, 2017 23:49
wyznanie: reformowane
  

Re: homosexualizm

Postprzez Anna Maria » Wt cze 20, 2017 22:53

Mogę odpowiedzieć tylko za siebie. Tak, ja się modlę za swoich bliźnich (bliskich) zmarłych.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: homosexualizm

Postprzez Maksymilian » Śr cze 21, 2017 15:51

Anno Mario, modlitwa za zmarłych to grzech. Nie można na podstawie świadectwa Pisma ustalić ani potwierdzić tej praktyki. Zmarły nie ma szans na zmianę swego położenia, poucza nas tutaj przypowieść o Łazarzu i bogaczu, bogacz nie miał już szansy na zmianę swojego położenia, nawet kropli wody na język nie mógł dostać. Niestety Droga Siostro muszę sprawić Ci przykrość, bowiem twoje uczestnictwo w mszy, nie ważne czy smoleńskiej czy zwykłej, jest, wybacz, nie na miejscu. Znasz dobrze mniemam nasze Księgi Wyznaniowe oraz czym jest msza w ujęciu katolickim i doskonale musisz zdawać sobie sprawę, że to ohydne i zwyrodniałe herezje, które są przeciwko Słowu jak i dodatkowo śmią zaćmić prawdziwą istotę biblijnej Wieczerzy Pańskiej, a nawet nie omieszkam nazwać to naszą ewangelicką mszą, gdyż msza katolicka to jedno z największych herezji rzymskiego kościoła. Ja rozumiem, że PiS sprawia wrażenie partii o profilu chrześcijańskim, ale to ułuda taka sama jak w XIX wieku w kościele katolickim byli księża powstańcy, którzy używając teologii katolickiej i kościoła urządzali sobie istotną rewolucję, tak rewolucję, w korzeniach antychrześcijańską i antykonserwatywną. Polecam ten artykuł, który obala mit PiS jako jakiejkolwiek prawicy:
https://konserwatyzm.pl/lewicki-mity-ru ... zed-rosja/
Tytuł nie jest stricte o prawicowości PiS-u, ale porusza silnie ten wątek.
Maksymilian
 
  

Re: homosexualizm

Postprzez Herbert » Śr cze 21, 2017 17:33

Maksymilian napisał(a):Anno Mario, modlitwa za zmarłych to grzech.

Jak by nie bylo, slusznie czy nie - modlitwa do Boga nigdy nie jest grzechem!
Herbert
 
  

Re: homosexualizm

Postprzez Grzegorz » Śr cze 21, 2017 18:04

Maksymilian napisał(a):Anno Mario, modlitwa za zmarłych to grzech. (...) Zmarły nie ma szans na zmianę swego położenia


Maks, dlaczego od razu grzech? To, że modlitwa jest nieskuteczna nie znaczy, że jest grzeszna, wszystko zależy od intencji. Jeśli ktoś traktuje zmawianie pacierzy jako walutę dzięki której może zapłacić Bogu za poprawę losu zmarłego to oczywiście jest to grzech, taki sam jak gdybyśmy chcieli przekupić Boga modląc się za żyjących. Jeżeli natomiast ktoś modli się w prostocie serca o Boże zmiłowanie dla zmarłego, zdając się na Bożą łaskę a nie własne uczynki to nie można zarzucić mu grzechu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: homosexualizm

Postprzez Anna Maria » Śr cze 21, 2017 19:32

Drogi Bracie Maksymilianie,
nie wiem, jak układało się życie Brata, ale ja przez ok. 38 lat byłam w kościele rzymskokatolickim i tam przyjęłam wszystkie prawie Sakramenty (no bez Kapłaństwa czy Ostatniego Namaszczenia ;)) Jak wiadomo Sakramenty to znaki niezbywalne, a wiec się ich nie pozbędę i nie widzę takiej potrzeby. Moje związki z kościołem katolickim sa bardzo silne, dlatego tez określam siebie czasami jako "katoliczkę reformowaną". Podejscie Brata uważam za formalistyczne, ani Luter, ani Kalwin nie byli nieomylni (podobnie jak papież nim nie jest). W opowieści o Łazarzu czytamy, że Bóg mówi, ze jest Bogiem żywych....Otóż to, wiem, że moi najbliżsi, o których się modlę, żyją u Boga i właśnie dlatego mogę mieć z nimi duchowy kontakt poprzez modlitwę do Boga, a scislej, do Jezusa Chrystusa ...
Nie uważam Mszy św. za praktykę "ohydną" (to takie etykietki protestanckie, które do mnie nie przemawiają;)) przemawiały może 20 lat temu, ale wyrosłam z takiego szufladkowania Wiary. Moja obecność na Mszy w kościele katolickim, zwłaszcza w otoczeniu moich najbliższych, moi zięciowie i wnuczęta są katolikami, to wspólnie Bogu oddawana cześć i chwała. Wspólnie z pastorem śp. Adamem Pilchem współorganizowałam spotkania ekumeniczne, mam wielu przyjaciół katolików, bywam w Czasie Pasyjnym na Triduum Paschalnym, szkoda, ze luteranie są pozbawieni takiego przeżywania chrześcijańskiej Wiary....A w kwestii moich religijnych odczuć bardziej ufam Duchowi Świętemu niż Ksiegom Symbolicznym. Dręczy mnie natomiast jedna kwestia, a mianowicie ta luterańska Eucharystia. Nie wiem, nie wiem, czy jest autentyczna, skoro ta sukcesja apostolska u luteranów jest wątpliwa i porozrywana. Owszem, czytałam dzieło ks. Grossa na ten temat, ale wielu teologów (protestanckich) powątpiewa o tej sukcesji .... Sukcesja Wiary to jednak nie to samo co sukcesja Urzędu.....

I jeszcze jeden aspekt, tez mnie dręczący. Zastanawiam się ostatnio, dlaczego luteranizm jest taki podatny na wpływy zewnętrzne, nie potrafił (z wyjątkami, np. kosciol Bonhoeffera) przeciwstawić się nazizmowi, a teraz nie potrafi przeciwstawić się ideologii homo-genderowej, czyniąc karykaturę z kosciolow w zachodniej Europie. Sprzeciwy duchownych - przykład: ten portal - sa bardzo słabe i cichutkie .... Podejrzewam, że ta cała teologia protestancka (zacznając od Lutrowej) jest obarczona jakaś wadą (skazą genetyczną), może jest nią ta zasada "ecclesia semper reformanda", pod która można podciągnać wiele rzeczy. Reasumując, dostrzegam słabość LUTERANIZMU. Kościol rzymskokatolicki stawia jednak silniejszy opór liberalno-lewicowym ideologiom.Też ma swoje wady, ale jednak jest OPOKĄ....
Przepraszam, jeżeli w czymś uchybiłam, ale jestem w tym wieku, ze nie obawiam się mówić PRAWDY, przynajmniej o sobie, nie zrezygnuje tez ze swoich praktyk religijnych, pozostawiając ocenę Bogu .....
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: homosexualizm

Postprzez Grzegorz » Śr cze 21, 2017 19:48

Anna Maria napisał(a): w kwestii moich religijnych odczuć bardziej ufam Duchowi Świętemu niż Ksiegom Symbolicznym. Dręczy mnie natomiast jedna kwestia, a mianowicie ta luterańska Eucharystia. Nie wiem, nie wiem, czy jest autentyczna


Dziękujemy za szczerość, ale do tej chwili proszę się nie określać mianem 'konfesyjnej'.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: homosexualizm

Postprzez Anna Maria » Śr cze 21, 2017 23:40

Pochodna

Nie wiedziałam, że to Pan wydaje certyfikaty ...;))
A teraz na poważnie. Zapomina Pan, panie fizyku, o czwartym wymiarze.....
Drogi panie, ja już przez te wszystkie katolickie i protestanckie etykietki/definicje przeszłam. Mam to już za sobą. Naprawde, te wszystkie interpretacje sa mało ważne. Mamy (z katolikami) to samo Pismo Św. i tego samego Chrystusa. A czy to transsubstancjacja czy consubstancjacja, czy Ofiara, czy Pamiątka - a jakież to ma znaczenie?? Trzeba spożywać Jego Ciało i pic Jego krew - żeby ŻYĆ ....
ps. ks. Dietrich Bonhoeffer wyjasnial, że na Sądzie Ostatecznym Bóg nie będzie nas pytal, z jakiego Koscioła jesteśmy, lecz jak wypełnialiśmy Boże Słowo .......
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: homosexualizm

Postprzez Elżbieta » Śr cze 21, 2017 23:43

Anno Mario, To co napisałaś świadczy, że raczej jesteś katoliczką reformowaną, w każdym razie na pewno nie jesteś Luteranką. Wystąpiłaś przeciwko regulaminowi, mianowicie podważasz naukę KEA i tak prawdę powiedziawszy agitujesz do KRK
Dostajesz upomnienie
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: homosexualizm

Postprzez Anna Maria » Cz cze 22, 2017 00:33

Szan.Pani Moderatorka
nie zauważyła zapewne,że nasz nowy komentator "Aster' wyraźnie narusza par.3 Regulaminu, ponieważ glosi:

3. TRESCI PROPAGUJACE TZW. TEOLOGIE LIBERALNE I PROGRESYWNE, KTÓRE UWAZAMY ZA NAUKI DIABELSKIE

ps. A co Pani Moderatorka uczyni z Synodem KEA który zgłaszając wniosek o Ordynacje Kobiet w 2016r. i dając ostatnio uprawnienia prezbiterskie diakonkom również narusza powyższy paragraf Regulaminu Portalu Konfesyjnych ????
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron