Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

swięta luterańskie

Re: swięta luterańskie

Postprzez Herbert » Śr sie 10, 2016 22:20

Dyskusja ta przypomina mi klotnie dzieci - co bylo pierwsze: kura czy jajko?
Przeciez jednego swieta nie ma bez drugiego! Gdyby Chrystus nie zmartwychwstal, oznaczaloby to, ze Bog Ojciec nie przyjal Jego ofiary.
"Jeśli Chrystus nie został wzbudzony, daremna jest wiara wasza; jesteście jeszcze w swoich grzechach" (1 Kor 15, 17).
"Gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych" (Dz 17, 31).
Herbert
 
  

Re: swięta luterańskie

Postprzez anolis » Cz sie 11, 2016 22:57

Elżbieta napisał(a):Hm, pozwól, że się nie zgodzę. Chyba ważniejsze jest, że poświęcił się dla nas i poniósł karę za nasze przewinienia.

Ważne jest jedno i drugie. Jedno bez drugiego nie miałoby sensu. Natomiast Święto Zmartwychwstania wieńczy zbawcze działanie Boga.
Uważam, że nas w Kościele może nieco za mocno akcentuje się Wielki Piątek, Niedzielę zostawiając jakby w tyle. Dobrze by było równomiernie rozłożyć akcenty. Chociaż może to zależy od praktyki poszczególnych parafii.
Na marginesie dodam, że gdzieś kiedyś czytałem, że w Kościele pierwszych wieków świętowano głównie właśnie Święto Zmartwychwstania, a drugim co do ważności świętem było Objawienie Pańskie. O ile czegoś nie pomyliłem.
anolis
 
  

Poprzednia strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości