Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

"Kolęda"

"Kolęda"

Postprzez Tomasz » N maja 02, 2010 22:26

Może trochę to nie ten czas, ale akurat teraz nasunął mi się ten temat. W Kościele Katolickim istnieje zwyczaj wizyt duszpasterskich praktykowanych w okresie po Świętach Narodzenia Pańskiego, które potocznie nazywane są "kolędą". Wiem, że w praktyce różnie to wygląda i czasami jest to krytykowane przez samych Katolików, jednakże samą idee takich wizyt uważam za słuszną i powiem szczerze, że brakuje mi czegoś takiego w naszym Kościele. Myślę, że byłoby to bardzo pozytywne, gdyby przynajmniej raz w roku ksiądz złożył wizytę każdej rodzinie w parafii. Co o tym sądzicie ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Piotr » Pn maja 03, 2010 06:57

Tomaszu zawsze można zaprosić księdza do domu na pewno nie odmówi u mnie w parafii jest to bardzo popularne w okresach świątecznych.
Piotr
 
Posty: 241
Obrazki: 0
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:22
Lokalizacja: Bożenkowo
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 19, 2012 18:14

Fajny pomysł;)
Mam zamiar zaprosić księdza na kawę do nas.
Dzięki niemu Asia (córka) pojechała na rekolekcje adwentowe (ksiądz całość sfinansował) i również sfinansował nam podręcznik do religii.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Elżbieta » Śr gru 19, 2012 20:14

Księdza zawsze można zaprosić :P w Legnicy również jest taki zwyczaj, w Legnicy i nie tylko :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Witold » Śr gru 19, 2012 20:59

ogólnie idea "kolędy" jest fajna, niestety wykonanie przynajmniej w dużych miastach polega na szybkim odprawieniu modlitwy i zainkasowaniu jakiegoś banknotu przez księdza :wink:

wiem że na wsi często jest z tym lepiej, parafie są mniejsze i może się zdarzyć że ksiądz posiedzi chociaż te pół godziny w jednym domu.

Niestety w przypadku kościoła ewangelickiego którego parafianie często są bardzo rozproszeni ciężko byłoby wprowadzić ten zwyczaj w sposób masowy
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Elżbieta » Śr gru 19, 2012 21:11

Rozproszenie nie ma tu nic do rzeczy. Ksiądz odwiedza swych wiernych bez względu na odległość, trzeba go tylko zaprosić .
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 19, 2012 23:39

A czy w ogóle jest takowy zwyczaj zapraszania księdza ewangelickiego przez parafian do domu np z okazji Świąt? :D
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Elżbieta » Śr gru 19, 2012 23:53

Jest takowy zwyczaj, ale jeżeli to ma być w czasie świąt, to powinnaś wziąć pod uwagę również i jego żonę.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz gru 20, 2012 00:14

Nie,nie podczas Świąt, raczej po Nowym Roku :)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: "Kolęda"

Postprzez Ania » Cz gru 20, 2012 13:00

Kolęda księdza katolickiego bardziej kojarzy mi się z wizytą inkasenta niż duszpasterza. Jeżeli w ciągu całego roku buduje się dystans między duchownym a wiernymi świeckimi, a tak bardzo często bywa w KRK, nie ma możliwości nawiązania dobrego kontaktu w ciągu kilku minut. Większość moich znajomych traktuje jako obowiązek, nie zawsze miły, po to aby nie mieć kłopotliwej adnotacji w kartotece. Na szczęście stosunek księży ewangelickich do parafian jest zupełnie inny :)
Ania
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt kwi 27, 2012 11:15
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron