Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Mikołaj

Mikołaj

Postprzez Dredd » Pt lis 29, 2013 09:02

Po wątku dotyczącym imienin trochę zbaraniałem i pojawiły się pytania i wątpliwości dotyczące Mikołaja.
Czy luteranie "obchodzą" Mikołaja w sensie świętują ten dzień obdarowując dzieci prezentami,
czy też obchodzą go z daleka?

Druga wątpliwość dotyczy kwestii liberalizacji tego święta, bo jednak pani Mikołaj, zwłaszcza taaka Pani w firmowym czerwonym wdzianku wydaje się jednak bardziej przyciągająca wzrok niż stary dziad z brodą :wink:
Może jednak powinienem zostać liberałem :lol:
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Mikołaj

Postprzez Elżbieta » Pt lis 29, 2013 10:14

Ja nigdy nie obchodziłam, a dowiedziałam się o takim święcie dopiero w ogólniaku :)
A co do samej postaci :D mnie by jednak raczej pociągał starszy pan z brodą :D
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mikołaj

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt lis 29, 2013 11:06

Ja obchodzę, bo mam dziecko, Zreszta to bardzo miłe cos dostac i cos otrzymać;) Pod choinka tez prezenty są;)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Mikołaj

Postprzez Witold » Pt lis 29, 2013 13:43

w mojej rodzinie na mikołajki dostawało się czekoladę albo jakieś drobnostki, dużo prezentów było "na gwiazdkę", w Wigilię. Z kolei w rodzinie mojej żony był zwyczaj obdarowywania się właśnie w mikołajki a Wigilia bez prezentów. I taki model też wdrażamy w naszej rodzinie. Wolę żeby moje dziecko było obdarowane w mikołajki a Świąt Bożego Narodzenia nie kojarzyło z prezentami, tak jak ja kojarzyłem kiedyś :mrgreen:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Mikołaj

Postprzez Jacek » Pt lis 29, 2013 22:04

W Wielkopolsce popularny jest tzw. Gwiazdor, ktory rozdaje prezenty we Wigilie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  


Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości