Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Elżbieta » Cz lis 07, 2013 22:26

Tomku, ja jestem z Dolnego Śląska. Legnica jest również Śląskiem :D
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Tomasz » Cz lis 07, 2013 22:29

Wiem :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Dredd » Pt lis 08, 2013 09:11

Elżbieta napisał(a):Przecież ja nie pisałam o Kościele gdzieś tam na zachodzie, ale o naszym KEA.

Pisałaś o luteranach. Nie określiłaś kraju pochodzenia.
Jednakże znowu wprowadzasz kolejny podział. Na luteran z Polski i luteran z zagranicy !
to już cztery grupy:) :
1) Luteranie z Polski z urodzenia
2) Luteranie z Polski po konwersji,
3) Luteranie z zagranicy z urodzenia,
4) Luteranie z zagranicy po konwersji.
Przy czym Ci pod poz. 1 (Luteranie z Polski z urodzenia) absolutnie nie mogą i nie będą obchodzić imienin, bo to prawdziwi Luteranie. Może nawet jedyni.
Pozostali mogą sobie obchodzić, bo albo są po konwersji, albo są z zagranicy.
Bo przecież, co nas obchodzi taki luterański kraj jak Szwecja, skoro to właśnie my, prawdziwi Luteranie z Polski z urodzenia, wprowadziliśmy luteranizm w Szwecji :)

Przypominam zdanie Eli wypowiedziane we wcześniejszym poście, byśmy wiedzieli o czym piszę:
"Niemniej to jednak zwyczaj katolicki i żaden Luteranin z urodzenia nie będzie imienin obchodził, tylko urodziny"

Elżbieta napisał(a): Nikomu nie chciałam zrobić przykrości, ani dzielić na lepszych i gorszych, stwierdziłam tylko fakt, że Ci którzy wywodzą się z KRK obchodzą urodziny [Dredd: chyba chodziło Eli o imieniny], natomiast ci z urodzenia nie, bo ich przodkowie również tego nie robili. Jeżeli uważacie, że komuś tym stwierdzeniem ujmuję znaczenia, to przykro mi , ale to się odzywają Wasze własne uprzedzenia. Ja o czymś takim absolutnie nawet nie myślałam, i nigdy nie uważałam, że ci z urodzenia są lepsi, a ci z konwersji - gorsi - to są totalne bzdury i przykro mi, że ktokolwiek posądza mnie o dyskryminację.


Używając sformułowania "luteranin z urodzenia" chcąc nie chcąc wprowadziłaś podział. Rozróżniłaś luteran.
Co więcej pisząc w ten sposób, nadałaś luteraninowi z urodzenia określone cechy przeciwstawiając je innym luteranom.


Elżbieta napisał(a): Obchodzenie imienin, czy urodzin łączy się z tym co się wyniosło z domu rodzinnego, jeżeli korzenie były katolickie, to jasną jest rzeczą, że dany człowiek będzie obchodził imieniny, a nie urodziny.


I nadal się z Elżbietą nie zgodzę. Absolutnie obchodzenie imienin czy urodzin to nie sprawa religijna. To jest dziedzictwo kulturowe.
Pochodzę z pomorza (tego krzyżackiego jak mówią) i nikt tam imienin nie obchodzi tylko urodziny, chociaż wszyscy są katolikami.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Elżbieta » Pt lis 08, 2013 18:38

To jest dziedzictwo kulturowe.
Pochodzę z pomorza (tego krzyżackiego jak mówią) i nikt tam imienin nie obchodzi tylko urodziny, chociaż wszyscy są katolikami.

Nie wiem czy zaliczysz Koszalin do Pomorza krzyżackiego; w każdym razie mieszkałam w Koszalinie 12 lat i tam ludzie obchodzili imieniny. Mieszkałam również w Toruniu i tam również było tak samo.
Ale już nie będę drążyła tematu i powtarzam jeszcze raz : wcale nie zamierzałam nikogo dzielić na tych gorszych czy lepszych.
Zarzucasz mi Dreddzie, że robię również podziały na polskich i zagranicznych. - Żyjemy w Polsce a nie w Szwecji czy innym kraju zachodnim i ja piszę o naszym Kościele KEA w Polsce a nie o tym co dzieje się gdzie indziej.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Witold » So lis 09, 2013 00:31

Dredd, nie możesz znieść tego że nie jesteś ewangelikiem od urodzenia? Ela pisała o tym że polski luteranin z dziada pradziada nie obchodziłby imienin. I co z tego? Masz jakiś problem z tym?
Tak jak pisałem, w niektórych krajach jest powszechnie wiadomy katolickie pochodzenie imienin. Czy widzisz w tym jakiś problem że Elżbieta napisała jakie tradycje panują wśród polskich rodzin luterańskich które luterańskimi nie są od kilku/kilkunastu lat, ale od wielu pokoleń?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez septemberlicht » So lis 09, 2013 08:26

Ja podobnie jak Witold nie wiem o co to całe halo. Są ewangelicy z urodzenia, są tacy którzy zostali nimi po konwersji. Są tacy, którzy żyją w Polsce, tacy którzy żyją na Grenlandii i w Peru. No i co z tego? Przecież to zwyczajne stwierdzenie faktu, obiektywnej rzeczywistości, bez żadnego wartościowania na gorszych i lepszych ewangelików.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Dredd » Wt lis 12, 2013 11:07

Witold napisał(a):Dredd, nie możesz znieść tego że nie jesteś ewangelikiem od urodzenia? Ela pisała o tym że polski luteranin z dziada pradziada nie obchodziłby imienin. I co z tego? Masz jakiś problem z tym?
Tak jak pisałem, w niektórych krajach jest powszechnie wiadomy katolickie pochodzenie imienin. Czy widzisz w tym jakiś problem że Elżbieta napisała jakie tradycje panują wśród polskich rodzin luterańskich które luterańskimi nie są od kilku/kilkunastu lat, ale od wielu pokoleń?


Witoldzie, absolutnie nie mam problemu z tym, że nie jestem ewangelikiem od urodzenia.
Niepotrzebnie schodzisz z tematu i wprowadzasz jakieś osobiste wycieczki. Jest to cokolwiek nieładne.
Wiem co pisała Elżbieta i nie musisz mi tego tłumaczyć.
Moja wypowiedź dot. podziału luteran:
"1) Luteranie z Polski z urodzenia
2) Luteranie z Polski po konwersji,
3) Luteranie z zagranicy z urodzenia,
4) Luteranie z zagranicy po konwersji."

poprzedzona i zamknięta była uśmiechem. Dlaczego?
Bo to miał być ironiczny żart.
Bo osobiście uważam, że bzdurną rzeczą jest zarówno robienie problemu z tego czyt ktoś obchodzi czy nie obchodzi imienin lub urodzin (kogo to obchodzi???!!!), jak również bzdurną rzeczą są takie kategoryczne sformułowania, jakie zastosowała Elżbieta:
Elżbieta napisał(a):Niemniej to jednak zwyczaj katolicki i żaden Luteranin z urodzenia nie będzie imienin obchodził, tylko urodziny

i dalej:
Elżbieta napisał(a):Agnieszko , imieniny dla człowieka są bardzo ważne, bo określają który święty człowiekiem będzie się opiekował. - Oczywiście piszę to z punktu widzenia Katolików. Luteranie takiej opieki nie powinni uznawać, bo my się oddajemy jedynie pod opiekę Boga. Innej opieki nie powinniśmy uznawać. Rozumiem Twoje stanowisko, bo przecież pochodzisz z KRK i nie wyobrażasz sobie innej możliwości . - Ale to nie jest właściwe stanowisko.


Przecież te wypowiedzi wyraźnie wskazują, że Elżbieta stoi na stanowisku, iż obchodzenie imienin przez Luteran jest niewłaściwe.
A ja wykazałem, że w innych krajach luteranie obchodzą imieniny. I jakoś nie jest to niewłaściwe.

Zadam więc tobie Witoldzie pytanie, które jest wytyczną mojego stanowiska, również w kwestii niniejszego tematu:
Jakie znaczenie ma świętowanie imienin lub urodzin albo ich nie świętowanie dla zbawienia człowieka?

I to też jest ironiczne pytanie, jakby się ktoś nie domyślił.
Bo osobiście podzielam zdanie Agnieszki, że " imieniny dla mnie to zwykła okazja do poimprezowania".
Także tego, pozdrawiam wszystkich serdecznie i apeluję o zachowanie większego dystansu.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Witold » Wt lis 12, 2013 22:14

imieniny świętuje się głównie w krajach katolickich i prawosławnych. Szwecja jest tutaj wyjątkiem, zresztą nie chcę się wypowiadać na temat Szwecji bo tamtejszy kościół nie należy do najwierniejszych Słowu, delikatnie mówiąc.

Nie oburzałem się na to że obchodzisz imieniny ale raziła twoja wielka wrażliwość. Nie wiem w jakie słowa chciałbyś ubrać fakt iż imieniny nie są obchodzone wśród polskich ewangelików z dziada pradziada.

A to że luteranie nie powinni świętować imienin to prywatne zdanie Elżbiety, które rozumiem. Ja na przykład nie obchodzę halloween a znam wierzące osoby które to obchodzą twierdząc że jest to po prostu okazja do zabawy. W ten sposób możemy usprawiedliwiać wszystko co robimy poza murami kościoła.

Również pozdrawiam.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Dredd » Śr lis 13, 2013 11:43

Witold napisał(a):Nie oburzałem się na to że obchodzisz imieniny ale raziła twoja wielka wrażliwość. Nie wiem w jakie słowa chciałbyś ubrać fakt iż imieniny nie są obchodzone wśród polskich ewangelików z dziada pradziada.

Witoldzie, drogi nawet :), a niech tam :)
Nie wiem, czy dobrze wczytałeś się w mój post.
Nie chcę niczego ubierać. Twoje sformułowanie jest ok.
Sformułowanie: "polscy ewangelicy z dziada pradziada nie obchodzą imienin" również jest ok i nic mi do tego.
Jest to zaszłość historyczna, która niechybnie ma źródło w konkretnym wyznaniu.
Jeżeli ktoś nie obchodzi imienin, to jest jego sprawa.

Witold napisał(a): A to że luteranie nie powinni świętować imienin to prywatne zdanie Elżbiety, które rozumiem. Ja na przykład nie obchodzę halloween a znam wierzące osoby które to obchodzą twierdząc że jest to po prostu okazja do zabawy. W ten sposób możemy usprawiedliwiać wszystko co robimy poza murami kościoła.


A z tym zdaniem to akurat ja się nie mogę zgodzić. I to też jest ok.
Jako konwertyta mam dość głębokie porównanie wyznania KRK i KEA i nie znajduję powodów, dla których w dzisiejszych czasach obchodzenie imienin należałoby uznać za niebiblijne.
Dzisiaj i w czasach poprzedniego systemu (zakładając, że komuniści byli z zasady ateistami) obchodzenie imienin jest i było tylko i wyłącznie świeckim świętem, jaka by nie była geneza. Po prostu o urodzinach pamiętają najbliżsi, bo nie chwalisz się każdemu znajomemu datą urodzin, a imieniny są już kwestią publiczną (w sensie jawną). Tak to widzę.

Nie przesadzałbym natomiast ze stwierdzeniem, że wszystko można usprawiedliwić. Bez przesady.
A moje, może przydługie jak zwykle posty, które zapewne spowodowały mylne wyobrażenie, że wchodzę na barykady w obronie konwertytów i walczę z "dziada pradziada ewangelikami" w obronie imienin,
jest tylko i wyłącznie pełną ironii reakcją na kategoryczne stwierdzenie Elżbiety,
które może nawet nie było zamierzone, ale wyszło jak wyszło.

Także tego, moim zdaniem, niech każdy obchodzi sobie imieniny lub ich nie obchodzi, jak tam sobie chce.
Wiadomym jest natomiast oczywiście, że nie łączymy tego dnia z czczeniem świętych, bo to już jest niebiblijne,
tylko z alkoholem.
Ja osobiście ostatnio obchodziłem swoje imieniny i połączyłem je z rumem i kolą :) mniam :)
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Jacek » Śr lis 13, 2013 12:19

Dredd- jak na przyszly raz bedziesz obchodzil imieniny, to daj znac przyjade z mala gastronoamia,
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron