Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 21:24

Ludzie- co wy tu tworzycie za teorie ???????? - Przeciez co imieniny maja wspolnego z jakimis patronami swietymi ???????? To sa uroczystosci czysto swieckie, obchodzone za komuny i daisiaj przez komunistow i ateistow. Ludzie za chwile zaczną sie smiac z Waszych teorii. Zastanowcie sie co piszecie obie
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Tomasz » Wt lis 05, 2013 21:31

Rację ma i Ela i Jacek :)

Owszem - geneza imienin odwołuje się bezpośrednio do imienia danego świętego i generalnie był to zwyczaj katolicki. W krajach protestanckich imieniny raczej nie są obchodzone. Nie mniej "imieniny" obecnie bardzo się "ześwieczczyły", zatem teraz trudno już mówić o "rzymsko-katolickim" znaczeniu obchodzenia imienin. Podobnie jest np. ze zwyczajem palenia zniczy na cmentarzach.

Aby rozluźnić trochę atmosferę cytuje definicję imienin z nonsensopedii :) :

Imieniny – tradycja obecna obecnie tylko w Europie Wschodniej. Okazja do picia.

Instytucja imienin znana jest od czasów bitwy pod Grunwaldem – 1410 jest zaszyfrowanym, ze względów militarnych, stosunkiem surowców pierwotnych, które po zmieszaniu, obróbce czasowej oraz termicznej dają w efekcie związek chemiczny (etanol) stosowany zasadniczo do rozluźniania atmosfery podczas rzeczonych imienin.

Imieniny, a właściwie ich obchodzenie znacząco przyczynia się do rozwoju gospodarczego kraju - wiele gałęzi przemysłu (właściwie wszystkie) działa w sferze zaopatrzenia imieninowego, co powoduje wzrost PKB o 6% (niektórzy wolą 40% - ale to inne procenty).
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Elżbieta » Wt lis 05, 2013 21:43

Dobre :D
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez septemberlicht » Wt lis 05, 2013 21:47

Jacek napisał(a):Ludzie- co wy tu tworzycie za teorie ???????? - Przeciez co imieniny maja wspolnego z jakimis patronami swietymi ????????
Proponuję się już dzisiaj więcej nie kompromitować. Nawet małe dzieci wiedzą, że imieniny to obyczaj ściśle związany z kultem świętych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Imieniny
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 22:02

Ateisci i komunisci tez obchodzą swoje imieniny i swietych patronow :mrgreen: To ze imieniny wywodza sie od swietych patronow, to wcale nie znaczy, ze tak jest traktowane obecnie. (..) § 16 pkt. 5 i 6
Przed chwilą zrobiłem porządek w wątku, który wywołał spór i poprosiłem wszystkich o przestrzeganie regulaminu. Dotyczy to WSZYSTKICH - zarówno Jacka jak i Septemberlicha Tomasz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Tomasz » Wt lis 05, 2013 22:09

Proponuję się już dzisiaj więcej nie kompromitować. Nawet małe dzieci wiedzą, że imieniny to obyczaj ściśle związany z kultem świętych:


A ja proponuje czytać uważnie to, co zostało tutaj napisane. Nikt nie przeczy, że imieniny mają swoją genezę w kulcie świętych, ale zwyczaj ich obchodzenia zatracił już tak naprawdę wymiar religijny.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 23:12

Ja jeszcze chcialbym ogolnie podsumowac spor, a mianowicie; Jesli ktoś ma jakakolwiek uwage do drugiej osoby istnieje takie coś jak PW i nalezy na Privie zwracac uwage, podobnie jak zwaracamy komus uwage w towarzystwie nie robi sie tego publicznie- to ABC- Dobrego wychowania , mowi wyraznie, ze przeprowadza sie to w cztery oczy, a nie urzadza publicznie tanie popisy na tej stronie, tylko wcelu wywolania awantury. Mysle ze ta osoba jesli jak twierdzi posiada wysoką kulture osobista, powinna o tym pamietac. To tyle jesli chodzi o uwagi z mojej strony.


To jest 20000 post. przyjmij gratulacje
Elżbieta
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Witold » Wt lis 05, 2013 23:26

W Hiszpanii świętować imieniny mówi się "celebrar el/su santo" czyli świętować (swego) świętego.

Niedawno złożyłem życzenia księdzu z mojej parafii, powiedział: "my nie obchodzimy imienin". Nie drążyłem tematu i nie dopytywałem czy "my" znaczyło rodzina czy parafia czy ewangelicy.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Tomasz » Wt lis 05, 2013 23:31

Rozmowa wyszła zdecydowanie poza granice tematu. Teraz nie mam czasu się tym zająć, ale jutro wydzielę posty do osobnego wątku dot. kwestii obchodzenia imienin.

A w temacie dodam, że jest to kwestia kulturowa. Sam mieszkam na Zagłębiu, ale chodziłem do szkoły na Śląsk. My - Zagłębiacy obchodzimy imieniny, natomiast Ślązacy - nie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Witold » Wt lis 05, 2013 23:45

ksiądz z mojej parafii pochodzi ze Śląska.
A swoją drogą to nie wiedziałem że mieszkańcy Sosnowca to nie Ślązacy :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron