Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Jacek » Cz lis 07, 2013 08:59

Wiele elementów naszego zycia ma swoj rodowod lub zostało zaadaptowane przez Chrzescijanstwo. Sprawa obchodzenia imienin juz od bardzo bardzo dawna, niema nic wspolnego, ani powiązania z religią czy przypisawania jej jakims patronom. Osoby dobrze pamietajace okres PRL, wiedzą dokładnie w owym czasie w bloku wchodnim/ komunistycznym/ poczawszy od ZSRR na PRL koncząc, panowała programowa ateizacja spoleczenstwa. Zmuszano prominentnych działaczy komunstycznych do wyrzucenia ze swojego rzycia wszelkiego przejawu religijnosci, stąd narodziła się swiecka uroczystośc nadania imienia dziecku w Urzedzie CYwilnym Miasta. Gdzie ta uroczystosc zastpowała chrzest. I trudno posadzac jest wrecz smiesznie i niedorzeczne kojarzenie obecnie imienin z religią. W Polsce jakis czas panowała moda na nadawanie staroslowianskich imion jak Gniewomir, Swietopełk. Bardzo dużo osób twierdzi ze obchodzenie imienin jest bez sensu, ze powinno sie obchodzić rocznice przyjscia na swiat, a wiec urodziny
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Dredd » Cz lis 07, 2013 16:14

Zgadzam się z Jackiem. Obchodzenie imienin, a także urodzin, czy kolejnej rocznicy pożycia lub pracy absolutnie nie ma w dzisiejszym czasach nic wspólnego z religią.
A aby podkręcić atmosferę, to przyznam się szczerze, że to co napisała Elżbieta czytałem z ogromnym zdumieniem i boli mnie, że moderator takie bzdury wypisuje, a co więcej rozróżnia Luteran na tych lepszych, tj. z urodzenia, i na tych gorszych, czyli po konwersji.
Więc nawiązując do stwierdzenia Elżbiety, że "żaden Luteranin z urodzenia nie będzie imienin obchodził, tylko urodziny" to cytuje za Wikipedią:
"W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk." Przypominam tylko, że Szwecja nie jest katolickim krajem.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Jacek » Cz lis 07, 2013 17:23

No wlasnie Elzbieta- A ja tyle razy prosilem, aby nie dzielic Luteran, na tych pokoleniowych/z urodzenia/ i Komwertytow. Bo pozniej wychodza takie kwiatki to o czym wspomnial Dredd, co na zachodzie jest nie pomyslenia w kosciele luteranskim, czy innym.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Elżbieta » Cz lis 07, 2013 18:47

Przecież ja nie pisałam o Kościele gdzieś tam na zachodzie, ale o naszym KEA. Nikomu nie chciałam zrobić przykrości, ani dzielić na lepszych i gorszych, stwierdziłam tylko fakt, że Ci którzy wywodzą się z KRK obchodzą urodziny, natomiast ci z urodzenia nie, bo ich przodkowie również tego nie robili. Jeżeli uważacie, że komuś tym stwierdzeniem ujmuję znaczenia, to przykro mi , ale to się odzywają Wasze własne uprzedzenia. Ja o czymś takim absolutnie nawet nie myślałam, i nigdy nie uważałam, że ci z urodzenia są lepsi, a ci z konwersji - gorsi - to są totalne bzdury i przykro mi, że ktokolwiek posądza mnie o dyskryminację.
O tych imieninach pisałam z własnego doświadczenia, ale jeżeli komukolwiek sprawiłam tym przykrość, trudno, przepraszam , nikogo nie zamierzałam obrażać.

Jacku, to jak jest na zachodzie dla nas nie ma znaczenia, bo my jesteśmy w Polsce i mamy takie a nie inne obyczaje.

Jeszcze dodam jedno , co mi teraz przyszło do głowy:
Obchodzenie imienin, czy urodzin łączy się z tym co się wyniosło z domu rodzinnego, jeżeli korzenie były katolickie, to jasną jest rzeczą, że dany człowiek będzie obchodził imieniny, a nie urodziny. To nie jest ważne również, jaką obecnie przykłada się miarkę do nich. Przyznam, że już z wyznawaną religią niewiele mają wspólnego, ale zwyczaj jest zwyczajem i my z tych zwyczajów nie rezygnujemy. Tak samo jak niewierzący obchodzą Boże Narodzenie, czy Wielkanoc, tak samo dla wielu ludzi imieniny zostały tylko zwyczajem i okazją do zabawy i picia.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Kubala95 » Cz lis 07, 2013 19:30

Elżbieta napisał(a):Obchodzenie imienin, czy urodzin łączy się z tym co się wyniosło z domu rodzinnego, jeżeli korzenie były katolickie, to jasną jest rzeczą, że dany człowiek będzie obchodził imieniny, a nie urodziny.


Nie zgodzę się absolutnie - jedno nie wyklucza drugiego, katolicy obchodzą urodziny równie chętnie jak imieniny, a najczęściej organizują imprezy z okazji obydwu świąt.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Elżbieta » Cz lis 07, 2013 19:36

Moi znajomi obchodzą tylko imieniny i twierdzą, że urodziny są tylko dla dzieci, no do 18-tki
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Kubala95 » Cz lis 07, 2013 20:19

Może nie ma takich hucznych zabaw co roku, ale jakieś okrągłe urodziny: 30, 40, 50... obchodzi się zazwyczaj konkretnie.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez septemberlicht » Cz lis 07, 2013 21:33

W rdzennie górnośląskich rodzinach, przynajmniej z części przemysłowej Śląska, hucznie obchodzi się "gebursztag". I dotyczy to 100%-owych rodzin katolickich. Mówię o Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Bytomiu. Jedyne imieniny, które górnoślązacy obchodzą powszechnie to 4 grudnia, czyli Barbórka, święto patronki górników. Ślązacy szczególnie wielką estymą darzą urodziny - na nie nawet się nie zaprasza, bo wiadomo, że cała familia się zjeżdża. 50-urodziny, czyli Abrahama to już często impreza rozmachem porównywalna z weselem. I podkreślam - mowa tu o 100% katolikach.

Trochę inaczej jest z tymi mieszkańcami Śląska, którzy korzenie mają na Wschodzie. Tutaj obchodzi się przeważnie imieniny, a urodziny to tylko świętują dzieci, tak do 18-go roku życia, jak pisze Ela.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Elżbieta » Cz lis 07, 2013 21:53

No tak, w Legnicy i okolicach ludność jest przeważnie ze wschodu :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Tomasz » Cz lis 07, 2013 22:22

To jest kwestia kultury danego regionu, która tylko w pewnym stopniu może być uwarunkowana sprawami wyznaniowymi. Na Śląsku imienin nie obchodzą również katolicy.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron