Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Kubala95 » Wt lis 05, 2013 18:38

Działalność tych organizacji ateistów jest dla mnie co najmniej irytująca. W jakim celu postulują swój brak wiary ? Była kiedyś taka akcja billboardowa "Nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę" czy jakoś tak. Dobra, rozumiem "nie kradną, nie zabijają, nie wierzą", ale kto ich w dzisiejszych czasach za to dyskryminuje, że tak zacięcie walczą o swoje prawa ? W porządku, niech sobie nie wierzą - ale czy muszą informować o tym cały świat ? Przypomniała mi się taka anegdota:

Zebranie w klubie ateistów, ich przewodniczący ogłasza:
- Dobrze moi drodzy, teraz będziemy obrażać Boga !
Wszyscy zaczęli wyzywać Stwórcę od najgorszych, z użyciem wulgaryzmów itp. Tylko jeden uczestnik stanął gdzieś cicho w kącie, ktoś zaciekawiony pyta się go: Dlaczego nie bluźnisz razem z nami ?
- Bo nie wierzę w Boga.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Czy protestancji obchodzą imieniny ?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt lis 05, 2013 19:59

Ja dzis dowiedzialam się z innej grupy, że luteranie/protestanci nie obchodzą imienin. Wcześniej czytałam o tym na jednej z katolickich stron. Na szczęście to nieprawda, ale wielu protestantów faktycznie nie celebruje imienin co mnie zdziwiło, bo ja świętuję.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Elżbieta » Wt lis 05, 2013 20:13

Agnieszko, dziwi Cię ten fakt ? Imieniny świętuje się tylko tam gdzie są środowiska mieszane, bo przecież my nie uznajemy opieki patronów ani innych świętych. Ten zwyczaj tak jest powszechny, że rzeczywiście ludzie zazwyczaj nie mogę pojąć, że ktoś może nie uznawać imienin. Ja jestem od zawsze Luteranką i nigdy nie obchodziłam imienin i prawdę powiedziawszy nawet nie wiem kiedy je powinnam obchodzić :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 20:14

Widzisz Agnes- To sa te rozsiewane fałszywki na temat luteranizmu, nie tylko przez wyznawcow KrK, ale przez tych nowonarodzonych heretykow, ktorzy zakladają strony i wypowiadaja sie w imieniu luteran siejąc nieprawde. W roznych czesciach kraju obchodzi sie albo urodziny albo imieniny. Bardziej jak ateistow balbym sie liberalnego, nijakiego, i sabego kosciola, Dla mnie Bruncz stanowi wieksze zagrozenie dla tozsamosci koscioła niz jakis tam ateista. Upadek kosciola nastepuje od wewnatrz. Jesli takie osoby wkrotce dostana się do synodu jak Bruncz, i jego spolka, to kosciol stopnieje i upadnie, najgorsze jest to ze duchowni KEA nic ale totalnie nic nie robią aby sytuacje odwrocić, z poufnych informacji wiem, ze są nieprzychylnie nastawieni, do naszego działania, poprostu jestesmy zagrożeniem dla sielskiego i spokojnego zycia . Wyjątek stanowi jedyny i cenny duchowny ks. Jan Gross, wspomagaja nas i podrzymuja na duchu Pastor Aleksander, I Pastor Paweł Bartosik, i taka jest cała prawda
Ostatnio edytowano Wt lis 05, 2013 20:23 przez Jacek, łącznie edytowano 1 raz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Elżbieta » Wt lis 05, 2013 20:21

Ja zawsze obchodziłam urodziny, ale chyba ten fakt nie powinien negatywnie wpływać na wizerunek luteranizmu :) .
Imieniny to absolutnie nie jest zwyczaj ewangelicki, a to że niektórzy z nas obchodzą, to jest spowodowane korzeniami katolickimi.

Ale mimo, że ja nie obchodzę, to składam życzenia imieninowe :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 20:25

Na zachodzie, takze w krajach katolickich i protestanckich obchodzi się urodziny. Imieniny tylko się obchodzi w POlsce
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt lis 05, 2013 20:27

ja dalej nie rozumiem - przeciez nikt nie szuka opieki patronow, chodzi tylko o zwykłą imprezę, no a przecież na chrzcie imiona nam nadano. Zreszta luteranizm nakazuje swietych nasladowac, więc nie widze problemu w nasladowaniu np św. Agnieszki
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Elżbieta » Wt lis 05, 2013 20:40

Agnieszko , imieniny dla człowieka są bardzo ważne, bo określają który święty człowiekiem będzie się opiekował. - Oczywiście piszę to z punktu widzenia Katolików. Luteranie takiej opieki nie powinni uznawać, bo my się oddajemy jedynie pod opiekę Boga. Innej opieki nie powinniśmy uznawać. Rozumiem Twoje stanowisko, bo przecież pochodzisz z KRK i nie wyobrażasz sobie innej możliwości . - Ale to nie jest właściwe stanowisko.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt lis 05, 2013 20:44

Elu, ja nie szukam żadnej opieki żadnego patrona i w takowych nie wierzę, po prostu uważam że naśladowanie świetych nie jest sprzeczne z luteranizmem, a imieniny dla mnie to zwykła okazja do poimprezowania :D
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: KTO SZKODZI WIZERUNKOWI LUTERANIZMU W POLSCE ?

Postprzez Elżbieta » Wt lis 05, 2013 20:47

Niemniej to jednak zwyczaj katolicki i żaden Luteranin z urodzenia nie będzie imienin obchodził, tylko urodziny
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron