Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Witold » Wt lip 16, 2013 16:58

Elżbieta napisał(a):To oznacza jedynie, że ksiądz razem ze wszystkimi wiernymi zwraca się do Boga. Nie jest to wyrazem czci skierowanej ku obrazowi, czy figurze, czy jakiemukolwiek symbolowi.


Też tak to sobie wyobrażałem, ale on sprowadził to do tego że ksiądz klęka przed obrazami lub krzyżem. ale człowiek ten był bardzo anty-KEA
problemem był dla niego nawet kamienny stół co ma sugerować ofiarny charakter nabożeństw a także problemem była ambona z boku jako wyrzucenie na margines Słowa :lol:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Elżbieta » Wt lip 16, 2013 17:03

Czego to ludzie nie wymyślą !!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Andrzej » Wt lip 16, 2013 17:04

A jakiś to "reformowany czy baptysta" wszedł wrażo na to forum by nazywać coś bałwochwalstwem, albo kompulsywnie wdziera się na staroluterańskie nabo ??????

Autor tego wątku - Witold - nic nie wskazuje by był on "reformowany czy baptysta" - pisze o czymś, co gdzie indziej słyszał - ktoś, gdzieś (nie wiadomo kto, może "reformowany czy baptysta", a może ktokolwiek inny) zapytał po prostu o coś czego nie rozumie. A rozmawiacie sobie o tym w swoim własnym gronie. Ale fakt, każdy pretekst jest dobry, żeby na wrogu sobie poużywać :) nawet bez związku z tematem. Sorry, że się wtrącam, ale tyrada Jacka mnie rozbawiła :) Like it! :)
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Aleksander » Wt lip 16, 2013 18:24

Witold napisał(a):
Elżbieta napisał(a):To oznacza jedynie, że ksiądz razem ze wszystkimi wiernymi zwraca się do Boga. Nie jest to wyrazem czci skierowanej ku obrazowi, czy figurze, czy jakiemukolwiek symbolowi.


Też tak to sobie wyobrażałem, ale on sprowadził to do tego że ksiądz klęka przed obrazami lub krzyżem. ale człowiek ten był bardzo anty-KEA
problemem był dla niego nawet kamienny stół co ma sugerować ofiarny charakter nabożeństw a także problemem była ambona z boku jako wyrzucenie na margines Słowa :lol:

Niestety, jest to dobry przykad tego jak ludzie nie starają się poznać właściwe znaczenie, lecz podają własne interpretacje :( Wychodzi z tego zwykła bzdura. To jest ciekawe zjawisko w kraju katolickim, gdzie większość niby mieli katechezę. W rzeczywstości wiedza jest bardzo mała. Natomiast wielu protestantów "ucieka" nawet od samego słowa "liturgia".
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Witold » Wt lip 16, 2013 18:31

Andrzej napisał(a):A jakiś to "reformowany czy baptysta" wszedł wrażo na to forum by nazywać coś bałwochwalstwem, albo kompulsywnie wdziera się na staroluterańskie nabo ??????

Autor tego wątku - Witold - nic nie wskazuje by był on "reformowany czy baptysta" - pisze o czymś, co gdzie indziej słyszał - ktoś, gdzieś (nie wiadomo kto, może "reformowany czy baptysta", a może ktokolwiek inny) zapytał po prostu o coś czego nie rozumie.


Spokojnie, nie chciałem wywoływać wojny KEA vs. KER ani z nikim innym.

Wpis przeczytałem na ogólno protestanckim forum i napisał go w istocie baptysta ale nie było to dla mnie najważniejsze komu się to klękanie i odwracanie nie podobało. Najważniejszy dla mnie był zarzut a nie kto go rzucił (wiem doskonale kim są ewangelicy reformowani i kim są baptyści).
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Jacek » Wt lip 16, 2013 18:36

Andrzeju- nie uzywajmy wielkich hasel w stylu-wrog. Bo ja nie widze tutaj wrogow . Witold okreslil ze w tym temacie wypowiadal sie czy to Reformowany czy Baptysta, czy Prawoslawny, czy Zielkonoswiatkowiec ?- Mnie to nie interesuje, albowiem ja bronie naszej staroluteranskiej tradycji, i nazywaniem obojetnie przez kogo, balwochwalstwem, ze ksiadz luteranski stoi tylem czy przodem, jest dla mnnie nie do przyjecia, i prosze to zrozumiec. Niektorzy Protestanci naprawde sie pogubili w polowaniu na poprawnosc Biblijna, pzrez to staja sie smieszni, i takze mnie to rozbawia, bo nawet na luteranie-forum, protestanccy nadgorliwcy wywoluja smiech wsrod forumowiczow, poniewaz chca luteran uczysc poprawnosci Biblijnej, i miedzyinnymi pragna nam narzucic jak prawidlowo powinna wygladac Högmessa/ Msza, nabozenstwo/ u Luteran. Szwedzkie slowo Högmessa uzylem nie przypadkowo, poniewaz koniec swojej wypowiedzi opatrzyles w jezyku angielskim, wiec ja postanowilem po szwedzku. Miejmy na uwadze ze jest to forum polsko-jezyczne, wiec wtracanie slow, zdan w obcym jezyku jest chyba nienamiejscu. Pozdrawiam.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Jacek » Wt lip 16, 2013 18:40

No i Pastor Aleksander wszystko nam wyjasnil. Nie widze powodu dalszego analizowania tego tematu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Aleksander » Wt lip 16, 2013 18:47

Jacek napisał(a):No i Pastor Aleksander wszystko nam wyjasnil. Nie widze powodu dalszego analizowania tego tematu.

:-D

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Kubala95 » Wt lip 16, 2013 20:58

pastor Aleksander napisał(a):To jest ciekawe zjawisko w kraju katolickim, gdzie większość niby mieli katechezę.


Żeby nie było zgadzam się z Pastorem, ale co do tej katolickiej katechezy - lektura licealnego podręcznika może przynieść ciekawe wnioski - tekst wygląda trochę jak rozprawka bez argumentów: masa tez, żadnego uzasadnienia. W pierwszej klasie gdy chodziłem na religię przygotowywałem prezentację o Komunii, w książce pięknie było napisane, że jedna postać Komunii daje pełnie łask, próżno jednak było szukać uzasadnienia tego odważnego stwierdzenia (bo i niezasadne ono było). Nic dziwnego, że ludzie potem z takim sceptycyzmem i niechęcią podchodzą do wszystkiego co im się kojarzy z katolicyzmem, jak chociażby wspomniana liturgia.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Aleksander » Wt lip 16, 2013 21:43

Moim celem nie było krytykować totalnie. Chodziło o prosta sprawe. Jeśli ktoś przez lata uczestniczy w liturgii KRK to jeśli spotyka inna liturgię mógł by zainteresować się dlaczego się różnią, nieprawdaż?

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron