Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

odwracanie się księdza ku ołtarzowi

odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Witold » Wt lip 16, 2013 13:59

Mam pytanie. Ostatnio na innym forum pewien ewangelik reformowany albo baptysta zarzucił luteranom że księża podczas modlitwy, często podczas spowiedzi zwracają się plecami do parafian a przodem do krzyża co zalicza się do bałwochwalstwa bo przecież podczas nabożeństwa Jezus jest pośród nas a nie w krzyżu czy obrazie.
Powiedzcie mi, jaki jest uzasadnienie tego odwracania się księży?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Kubala95 » Wt lip 16, 2013 14:15

O ile mi wiadomo ksiądz zwraca się do ołtarza tylko podczas wspólnej modlitwy pokutnej ("...Ja biedny, nędzny, grzeszny człowiek..."). Natomiast w czasie zadawania pytań i udzielania absolucji stoi przodem do wiernych.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Witold » Wt lip 16, 2013 14:21

nie twierdziłem że przez całą spowiedź. podobnie jest podczas modlitwy "Ojcze nasz"
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Elżbieta » Wt lip 16, 2013 14:32

Zgadza się, ksiądz stoi przodem do ołtarza w czasie modlitwy spowiedniej, ale i nie tylko, tak stoi podczas każdej modlitwy i w czasie liturgii (ale nie całej). Nie jest to spowodowane żadnym bałwochwalstwem . To oznacza jedynie, że ksiądz razem ze wszystkimi wiernymi zwraca się do Boga. Nie jest to wyrazem czci skierowanej ku obrazowi, czy figurze, czy jakiemukolwiek symbolowi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Jacek » Wt lip 16, 2013 14:41

Podczas celebracji tzw. Wielkiej Mszy Staroluteranskiej- Przedtrydenckiej, ksiadz takze stoi tylem caly czas do wiernych. A komentarze jakis tam reformowanych, i baptystow piwinny nas jak najmniej obchodzic. Reformowani niech sie martwia nad topniejacym swoim kosciolem, a Baptysci niech sie zastanowia nad chrztem w wieku doroslym. po drugie sa wazniejsze sprawy niz to jak stoi ksiadz. I gdzie tu jest balchowchwalstwo ??????. :lol: Chyba ktos sie nie orientuje co to oznacza ?. Nasze forum jest staroluteranskie, i pewna celebra nabozenstwa jest u nas w tradycji. Po trzecie wplyw Reformowanych na KEA w Polsce, i tak juz wyrzadzil wiecej szkod niz pozytku.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Elżbieta » Wt lip 16, 2013 15:25

Jednak wyjaśnienie pewnych wątpliwości i niejasności, chyba złem nie jest ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Jacek » Wt lip 16, 2013 15:37

Wszystko sie zgadza Elzbieto. Tylko jesli komus nie odpowiada, forma celebry w kosciele luteranskim, to niech nie nazywa tego balwochwalstwem, bo to jest przegiecie i to mocne. Zaden kosciol nie zmusza do uczestnictwa w swoich uroczystosciach, np.nabozenstwach. My nie wchodzimy na strony Reformowanych czy Baptystow, i nie porownujemy ich nabozenstw, do zebran, gdzie w zasadzie niema tam liturgii.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Elżbieta » Wt lip 16, 2013 16:50

Pytanie było takie :
Powiedzcie mi, jaki jest uzasadnienie tego odwracania się księży?

Więc to raczej nie można zaliczyć do stawiania nam zarzutów
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Kamil M. » Wt lip 16, 2013 16:52

Witold napisał(a):Mam pytanie. Ostatnio na innym forum pewien ewangelik reformowany albo baptysta zarzucił luteranom że księża podczas modlitwy, często podczas spowiedzi zwracają się plecami do parafian a przodem do krzyża co zalicza się do bałwochwalstwa bo przecież podczas nabożeństwa Jezus jest pośród nas a nie w krzyżu czy obrazie.

"Jezus jest pośród nas", ale najwyraźniej nie ma Go przy krzyżu... :roll:
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Re: odwracanie się księdza ku ołtarzowi

Postprzez Elżbieta » Wt lip 16, 2013 16:56

"Jezus jest pośród nas", ale najwyraźniej nie ma Go przy krzyżu..

Nie bardzo rozumiem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron