Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Niedziela

Re: Niedziela

Postprzez filr » Cz lip 18, 2013 19:44

Tak, rzeczywiście nic nie jest napisane, w tym przykazaniu na temat konkretnego dnia. Ale, Pan Bóg pracował od pierwszego dnia , a dniem tym jest niedziela.Wiem , że dla nas chrześcijan zmartwychwstanie Pana Jezusa jest fundamentem naszej wiary. W Ew. Mateusza jest napisane "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon abo proroków; nie przyszedłem rozwiązać lecz wypełnić."5.17. Nie jestem "badaczem pisma, ale zawsze mię to zagadnienie ciekawiło. Niedawno, znowu zacząłem się nad tym zastanawiać i nadarzyła się okazja ,żeby na forum dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.
filr
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 20:08
wyznanie: KEA
  

Re: Niedziela

Postprzez Elżbieta » Cz lip 18, 2013 20:01

A czemu nie przyjmujesz wyjaśnień Pastora Aleksandra ?
Przecież my nadal pracujemy 6 dni a siódmego jest Dzień Pański.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Niedziela

Postprzez Aleksander » Cz lip 18, 2013 22:15

Przepraszam, że nie odpowiedziałem na ostatnie pytanie. Nie jestem w stanie z dużą intensywnością odpowiadać na różne pytania, tym bardziej podawać interpretacje tekstów.
Wracając do zagadnienia. Porządek się zmienił w Nowym Przymierzu/Stworzeniu. Teraz tydzień nie zaczyna się od pracy i kończy się Dniem Pańskim. Teraz tydzień zaczyna się od Dnia Pańskiego. Jest on pierwszym dniem tygodnia. Rozpoczynamy od zbliżenia się do Boga i spożywania Jego darów, aby potem udać się w świat, aby go zmienić na podobieństwo Królestwa Bożego. Tak też jest ułożona liturgia chrześcijańska. Jednak potrzeba trochę więcej czasu, aby pokazać jak Pismo Św. przechodzi od sabatu do niedzieli, od Starego Przymierza do Nowego. Najprościej mówiąc, Stare Przymierze obrazuje Chrystusa. Zapowiada poprzez typy, symbole, obrzędy oraz historie samych bohaterów (którzy sami są typami Chrystusa). Sabat podobnie w Chrystusie znajduje swoje spelnienie. Warto by powiedzieć o wiele więcej. Reformowni popełnili sporo błędów w kwestii zrozumienia sabatu. Idee sabatrianizmu wciąz pokutuja chociażby w Szkocji. Ostatnio słyszałem historię o tym , że został ekskomunikowany członek kościoła za to, że przyjeżdżał na nabożeństwa publicznym transportem. Ze względu na to, że sabat znalazł swoje spełnienie w Chrystusie, my też mamy spełnie w sabacie po przez Chrystusa. Należało by się zastanowić nad wszystkimi aspektami. Osobiście wierzę, ze sabat jako Dzień Pański ma swoje spełnienie w niedzielnym nabożeństwie, jako szczególnym Nobożeństwie Odnowienia Przymierza/ Swiętej Liturgii/ Świętej Służbie. I nie oznacza całego dnia, niedzieli. Jednak jest to teza robocza :)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Niedziela

Postprzez filr » Pt lip 19, 2013 06:25

Człowiek ,nie byłby człwiekiem gdyby nie zadawał pytań. :) Ale ,chyba po to też
międzyinymi jest to forum.
filr
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 20:08
wyznanie: KEA
  

Re: Niedziela

Postprzez Elżbieta » Pt lip 19, 2013 06:57

Zgadza się, to forum jest po to by można było zadawać pytania :P - i dostawać odpowiedzi :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Niedziela

Postprzez Jacek » N lip 21, 2013 15:38

Zgadza sie. Ale pytania madre i nie dziecinne. Naprawde, myslalem ze to beda pytania na poziomie, ale okazuje sie , ze ktos pyta o niedziele a czemu nie sobota ?????. mnie juz takie pytania doprowadzaja do szalu. Chcemy byc strona powazna i w duchu ortodoxji/konserwatyzmu/ stroluteranskiego. Nasza strona ma sluzyc odbudowie KEA w Polsce, a my sie bawimy doslownnie w pierdoly z osobami ponizej osiemnastego roku zycia.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Re: Niedziela

Postprzez Aleksander » N lip 21, 2013 17:05

Jacek napisał(a):Zgadza sie. Ale pytania madre i nie dziecinne. Naprawde, myslalem ze to beda pytania na poziomie, ale okazuje sie , ze ktos pyta o niedziele a czemu nie sobota ?????. mnie juz takie pytania doprowadzaja do szalu. Chcemy byc strona powazna i w duchu ortodoxji/konserwatyzmu/ stroluteranskiego. Nasza strona ma sluzyc odbudowie KEA w Polsce, a my sie bawimy doslownnie w pierdoly z osobami ponizej osiemnastego roku zycia.

Całkowicie z tobą się nie zgadzam. Budowanie KEA odbywa się na różnych poziomach. Pierwszy to wewnętrzny, do którego wogole nie mają wstępu ludzie tacy jak ja lub zdających pytania na tym forum. Drugi, to głoszenie idei luteranizmu na różnych forach, na których spotykają się różni ludzie zainteresowani. Na takich forach NIE MA głupich pytań. Takim komentarzem zburzyles wszystko, co było budowane do tej pory. Mnie to BARDZO zniechęcilo.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Niedziela

Postprzez Elżbieta » N lip 21, 2013 19:43

Jacku, nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. I nie możesz dyktować jakie pytania można tu zadawać. Masz pole do popisu na Facebooku, to tam wprowadzaj podobne restrykcje.
Tutaj każdy może zadawać pytania jakie chce, jakie go nurtują a Ty nie masz prawa nikogo z tego powodu prześladować.
Twoje założenia nie koniecznie zgadzają się z naszymi.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Niedziela

Postprzez Jacek » N lip 21, 2013 22:33

Droga moderatorko Elzbieto- Wez slownik i zobacz slowo; PRZESLADOWAC, i jakie ma znaczenie. Bo uzywasz slow nie adekwatnych do mojej wypowiedzi.


Jacku dosyć tego, nie masz prawa dyktować jakie mogą być zadawane pytania i przez kogo. Elżbieta
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Niedziela

Postprzez Jacek » N lip 21, 2013 23:01

Ja tylko Tobie Elzbieta zwracam uwage ,na dobor odpowiednich slow w Twoich wypowiedziach, bo uzylas slowo; przesladowanie. Dlatego poprosze Tomasza, aby spojrzal na moja wypowiedz, i ocenil kogo ja tam przesladuje ??? :mrgreen: . Oczywiscie kazdy ma prawo zadawac pytania. Ale te pytania sie czesto powtarzaja, bo rzadko komu sie chce spojrzec na wczesniejsze wypowiedzi w danym temacie. Nikt nie sygnalizuje chociazby o czestotliwosc w swoich parafiach dotyczacych sakramentu Wieczerzy Panskiej, a to jest powazny temat, co zrobic aby przyciagnac wiernych do kosciola i przeciwstawic sie sekularyzacji, to sa tematy, ktore powinny nas najbardziej interesowac. Koscioly Chzrescijanskie jak KEA, KER, KrK, Metodysci, obchodza niedziele, i tak jest to ustanowione, i jaki jest sens o to sie pytac i w jakim celu ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron