Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Niedziela

Niedziela

Postprzez filr » Cz lip 04, 2013 20:26

Czy ktoś może mi powiedzieć. Gdzie jest napisane i dlaczego my chrześcijanie święcimy niedzielę, a nie sobotę?
filr
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 20:08
wyznanie: KEA
  

Re: Niedziela

Postprzez Tomasz » Cz lip 04, 2013 20:56

Niedziela jest dniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Temat był już omawiany na forum.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Niedziela

Postprzez filr » Pt lip 05, 2013 07:23

Niestety nie mogłem go wczoraj znaleźć . Jakaś podpowiedź. :)
filr
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 20:08
wyznanie: KEA
  

Re: Re: Niedziela

Postprzez Aleksander » Pt lip 05, 2013 07:44

filr napisał(a):Czy ktoś może mi powiedzieć. Gdzie jest napisane i dlaczego my chrześcijanie święcimy niedzielę, a nie sobotę?

ST zapowiadał nadejście 8-go dnia jako Dzień Pański. Większość świat Starego Przymierza rozpoczynało świętowania następnego dnia po sabacie (czytaj 8 go dnia). Nowe Przymierze jest nowym stworzeniem. Ew. Jana 20 bardzo klarownie pokazuje nowy schemat Nowego Stworzenia. Juz nie "wieczór i poranek", lecz "poranek i wieczór". Zatem świętujemy nasze nabożeństwa w pierwszy dzień tygodnia, symboliczny 8my dzień, Dzień Pański, czyli dzień Zmartwychwstania. Niedziela nie jest wymyslem pierwszych chrześcijan, lecz zapowiedzią Pisma Św..

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Niedziela

Postprzez filr » Pt lip 05, 2013 09:52

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
filr
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 20:08
wyznanie: KEA
  

Re: Niedziela

Postprzez filr » Pt lip 12, 2013 09:05

No, tak ale Ew.Mateusza 24.20 i Ew. Łukasza 4.16 trochę zbijają mnie z tropu. :?
filr
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 20:08
wyznanie: KEA
  

Re: Re: Niedziela

Postprzez Aleksander » Pt lip 12, 2013 10:25

filr napisał(a):No, tak ale Ew.Mateusza 24.20 i Ew. Łukasza 4.16 trochę zbijają mnie z tropu. :?

Ewangelia Mateusza mówi o wydarzeniu, które odnosi się do zburzenia Świątyni w 70 r.n. e.. Czyli sądzie nad Izraelem i całkowitym odrzuceniu. W okresie pomiędzy zburzeniem, a krzyżem i zmartwychwstaniem Przymierza nakładaly się, ale nie w sensie teologicznym. Chodziło o zjednoczenie w jedno ciało (Rz. 9-11, Galacjan). dlatego czytamy o przestrzeganiu Prawa przez apostołów w Dziejach. Zburzenie było znakiem ostatecznym. Od tego momentu tylko Kościół.
Ewangelia Łukasza opisuje normalny stan rzeczy przed zawarciem Nowego Przymierza. Pan Jezus podporzadkowal się wymaganiom SP. Spełnił je oraz na tych samych zasadach zawarł NP. Na tym też polega kontynuacja i dyskontynuacja.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Niedziela

Postprzez filr » Pt lip 12, 2013 11:51

Mam ostatnie pytanie do Pastora. Druga księga Mojżeszowa 20.8-11.
filr
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 20:08
wyznanie: KEA
  

Re: Niedziela

Postprzez filr » Cz lip 18, 2013 17:00

A może ktoś inny mi odpowie na moje wyżej zadane pytanie ? Druga księga Mojżeszowa 20.8-11. Dlaczego chrześcijanie odeszli od tego przykazania?
filr
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 20:08
wyznanie: KEA
  

Re: Niedziela

Postprzez Kubala95 » Cz lip 18, 2013 18:01

Przeczytałem ten fragment, wiadomo oczywiście że dniem szabatu dla Żydów jest sobota, ale akurat w tym fragmencie nie ma o niej mowy. Tam jest jedynie nakaz pracy przez 6 dni i odpoczynku siódmego dnia, zgadza się to również z obecnym stanem rzeczy (poniedziałek-sobota to sześć dni powszednich, niedziela to siódmy dzień odpoczynku). Pamiętaj, że Chrystus poprzez ustanowienie w dniu Paschy (święta upamiętniającego zawarcie Starego Przymierza) Sakramentu Ołtarza, ustanowił także między Bogiem a ludźmi Nowe Przymierze, które w kwestiach kolidujących ma pierwszeństwo. Pan Jezus zmartwychwstał w niedzielę, co dla chrześcijan jest najważniejszym wydarzeniem w ich wierzę i dlatego powinni świętować właśnie tego dnia.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron