Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Małżeństwo w czasach biblijnych i w świetle nauczania KEA

Re: Małżeństwo w czasach biblijnych i w świetle nauczania K

Postprzez skomplik » Pn kwi 22, 2013 10:16

A ja mam pytanie o praktykę rozwodów w Kościołach ewangelickich (KEA, KER, KEM). Czy rzeczywiście wszystko jest pieczołowicie sprawdzane, dlaczego doszło do rozwodu itd.? Czy raczej po prostu uznaje się rozwód cywilny? Jeśli tak to przecież może to prowadzić do wielu nadużyć - są przypadki gdy np. mąż znajduje sobie młodszą kobiete z jego winy następuje rozwód cywilny, później może pójść do kościoła i zawrzeć nowy związek małżeński?
Przecież byłoby to krzywdzące dla żony.
Moim zdaniem to powinno być bardzo starannie sprawdzane.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Małżeństwo w czasach biblijnych i w świetle nauczania K

Postprzez septemberlicht » Pn kwi 22, 2013 10:21

Z tego co czytałem, kościół ewangelicki po prostu sankcjonuje rozwód cywilny, jeśli doszło do całkowitego rozpadu małżeństwa. I nie jest ważne kto zawinił, ważny jest sam fakt rozpadu. Gdzie tu miejsce na nadużycia?

Inną sprawą jest, czy np. kobieta która rzuca starszego męża dla młodszego gogusia z bicepsami i kaloryferem nie postępuje podle.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Małżeństwo w czasach biblijnych i w świetle nauczania K

Postprzez Tomasz » Pn kwi 22, 2013 18:45

Kościół Luterański w Polsce sam nie przeprowadza żadnej "procedury rozwodowej" - przyjmuje natomiast "do wiadomości" orzeczenia sądów cywilnych. Ponowne zawarcie małżeństwa w Kościele wymaga zgody Biskupa.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron