Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Re: Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Aleksander » Pn kwi 08, 2013 21:17

Maksymilian napisał(a):Ja dodam, że w ogóle mam mieszane uczucie czytając o liberaliźmie w Kościele, bo jestem politycznym konserwatywnym liberałem i zwolennikiem Janusza Korwina Mikke i jego partii KNP i postrzegam liberalizm w polityce pozytywnie :wink: , no chyba, że nazwiemy liberalizmem światopoglądowym zajmowanie się państwa ślubami homo w sensie tworzenia państwowych instytucji, ale to jest postępowość nie liberalizm.

Też jestem zwolennikiem JKM.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Maksymilian » Pn kwi 08, 2013 21:22

To świetnie :D.

Ja w ogóle ujmuję konserwatywny liberalizm w swoją definicję, zlikwidować jak najwięcej państwa(czyli wprowadzić liberalizm klasyczny), a to co zostanie uczynić konserwatywnym i monarchistycznym :)
Maksymilian
 
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez damianon » Wt kwi 09, 2013 10:14

Też jestem konserwatywnym liberałem :)
chyba wśród konserwatystów religijnych, jest nad reprezentatywność zwolenników JKM.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Jonah » Wt kwi 09, 2013 10:38

A ja nie :D Co prawda, jestem konserwatywny, jeśli chodzi o kwestie obyczajowe, ale liberalizm gospodarczy mnie nie przekonuje. Jak pomyślę, że niektórzy chcą sprywatyzować wodę, a może i powietrze, to ogarnia mnie groza. Dla mnie jest to jeszcze jedna utopia, która stawia człowieka w miejsce Boga.
Poza tym, kiedyś jeździłem do pracy pociągami i często bywałem na dworcach. Jakoś nie byłem w stanie spoglądać na koczujących tam bezdomnych chłodnym okiem i wmawiać sobie, że sami wybrali dla siebie takie życie, więc należy zostawić ich samym sobie, niechaj spokojnie skonają.


Poza tym, jeśli używamy tutaj słowa "liberalny" to raczej nie chodzi o idee ogranicząjące funkcję państwa w życiu społecznym i gospodarczym. Nieco bliższy jest sens "amerykański", czyli określanie tak wszelkiej maści i fasonu lewicowców. Jednak chodzi tutaj zwłaszcza o tych, którzy usiłują uczynić z Kościoła polityczną agendę dla szerzenia swoich idei społecznych i obyczajowych. A przecież Kościół nie jest "do wszystkiego".
Osobiście np. uważam, że ważna jest troska o środowisko naturalne. Ale czy szerzenie idei ekologicznych jest piewszorzędnym zadaniem Kościoła? Jeśli Kościoł będzie głosił Ewangelię, a ludzie będą tego słuchać, to uświadomią sobie, że to nie oni, ale Bóg jest Panem stworzenia i niszcząc środowisko naturalne tak naprawdę zachowuję się jak złoczyńcy plądrujący cudzą winnicę.

Najważniejsze chyba jednak znaczenie słowa "liberalny" wiąże się z teologią liberalną, która pod wpływem oświecenia, zakwestionała wiele tradycyjnych doktryn teologicznych. M. in. podważyła naprzyrodzony charakter Biblii i jej nieomylność; opierając się zamiast tego na świeckich naukach, kwestionuje np. Boskość Jezusa, Jego cuda, w tym Zmartwychwstanie, dziewicze poczęcie, powtórne przyjście; wprowadziła nowe pojęcie zbawienia, które koncentruje się na doczesności, zakwestionowawszy pojęcia grzechu i zła, propaguje premisywizm moralny oraz idzie w kierunku synkretyzmu religijnego, który uznaje wszystkie tradycje religijne za równorzędne.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Maksymilian » Wt kwi 09, 2013 15:33

To wyobraź sobie, ze ten bezdomny głoduje tylko dlatego, że nie może kupić za złom ,który sprzedał jedzenia, bo jest za drogie z powodu VAT-u akcyz i podatków, które hamują gospodarkę oraz, ze nie może dostać pracy chociaż za 500 zł tylko dlatego, ze jest płaca minimalna.
Maksymilian
 
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Witold » Wt kwi 09, 2013 15:54

Maksymilian, zgadzam się. Wystarczy spojrzeć na wskaźnik wolności gospodarczej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BA ... spodarczej

gdzie sklasyfikowane są państwa świata według tego czy jest im bliżej do wolności gospodarczej czy dalej. Rzucając okiem na to zestawienie nie trzeba być nawet osobą interesującą się gospodarką i finansami by zauważyć taką zależność: w pierwszej dziesiątce rankingu możemy znaleźć takie państwa jak Kanada, Szwajcaria, USA czy Singapur. Na końcu zestawienia a więc gospodarki którym jest najdalej do wolnego rynku to między innymi Libia, Zimbabwe oraz Korea Północna.
Czy ten przykład nie bije Was po oczach?! Gdzie się żyje lepiej? W Zimbabwe czy w Szwajcarii? :)

Dla mnie jest to jeszcze jedna utopia, która stawia człowieka w miejsce Boga.


Jonah, jak to liberalizm gospodarczy stawia człowieka w miejscu Boga? On polega jedynie na dowolnym obracaniu własnymi środkami. To właśnie socjalizm próbuje udowodnić że ludzie potrzebują rządu po to żeby dał im opiekę zdrowotną, edukację a już wkrótce i po to żeby wychowywał twoje dzieci w duchu "europejskiej tolerancji i nowoczesności".

Warto jeszcze dodać że w krajach liberalnych gospodarczo nie walczono z religią tak jak to się dzieje w wielu krajach socjalistycznych jak i również niedługo będzie się działo w naszym kochanym euro-kołchozie.
Ostatnio edytowano Wt kwi 09, 2013 16:01 przez Witold, łącznie edytowano 1 raz
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Jonah » Wt kwi 09, 2013 16:01

Maksymilian napisał(a):To wyobraź sobie, ze ten bezdomny głoduje tylko dlatego, że nie może kupić za złom ,który sprzedał jedzenia, bo jest za drogie z powodu VAT-u akcyz i podatków, które hamują gospodarkę oraz, ze nie może dostać pracy chociaż za 500 zł tylko dlatego, ze jest płaca minimalna.


Tego typu poglądów nigdy i nijak nie mogłem sobie skojarzyć z bezwględnym poszanowaniem godności każdego człowieka. Żeby oferować komuś pracę za 500zł, trzeba uważać go za śmiecia. M. Luter powiadał, że funkcją państwa jest ujarzmianie złych. Dla mnie ktoś, kto oferuje w obecnych warunkach komuś płacę za 500zł należy właśnie do tych złych, których apetyty ustanowienie płacy minimalnej ma utemperować.
Gospodarka nie musi nigdzie pędzić. To zabobon. Bo i tak śmietankę spijają jedynie bogaci. Lepsza jest solidarność społeczna i zrównoważony rozwój.

Komunizm stawia w miejscu Boga państwo, a liberalizm jednostkę. Skutkiem liberalnego ubóstwienia indywiduum jest nie tylko destrukcja wspólnotowych więzi społecznych, bo przechodzi on często w egoizm, ale i postrzeganie siebie jako kreatora swojego losu. Tymczasem chrześcijanin postrzega siebie jako kogoś, kto znajduje się w ręku Boga, czyje życie jest realizowaniem planu Bożego a nie samorealizowaniem się. Wówczas wszelką własność postrzega się jak dar, a nie coś co zdobyło się o własnych siłach, czym można wedle własnego widzimisię rozporządzać.
W liberalizmie brakuje mi nieco pokory - wobec Boga, stworzenia i bliźniego...


No ale, jak zaznaczyłem, nie o kwestie polityczno-gospaodarcze tutaj chodzi, ale o teologię.
Ostatnio edytowano Wt kwi 09, 2013 16:14 przez Jonah, łącznie edytowano 1 raz
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Witold » Wt kwi 09, 2013 16:14

Jonah napisał(a):Tego typu poglądów nigdy i nijak nie mogłem sobie skojarzyć z bezwględnym poszanowaniem godności każdego człowieka. Żeby oferować komuś pracę za 500zł, trzeba uważać go za śmiecia. M. Luter powiadał, że funkcją państwa jest ujarzmianie złych. Dla mnie ktoś, kto oferuje w obecnych warunkach komuś płacę za 500zł należy właśnie do tych złych, których apetyty ustanowienie płacy minimalnej ma utemperować.
Gospodarka nie musi nigdzie pędzić. To zabobon. Bo i tak śmietankę spijają jedynie bogaci. Lepsza jest solidarność społeczna i zrównoważony rozwój.


No tak, ciekawe. Załóżmy że potrzebujesz żeby ktoś codziennie przychodził do twojego domu, wykonywał krótko jakieś proste zajęcia typu umycie podłóg i wyprowadzenie psa.
Czy jest Cię stać na to żeby zatrudnić z takiej okazji kogoś na etat na legalu? :lol: Z zusem i podatkami wyjdzie to jakieś 2000 złotych miesięcznie. Czy ta praca jest tego warta?
Uwierz mi że znajdą się osoby które z tych pięciu stów będą się cieszyć.

Ja na przykład zatrudniam osoby na umowę zlecenie i nie jest tak dlatego że jestem "kapitalistyczną zachłanną świnią" ale poprostu dlatego że gdybym miał te dziewczyny zatrudnić na pełny etat lub nawet na pół musiałbym się zawinąć już dawno temu.

Co jest ważniejsze dla osoby potrzebującej pieniędzy? Zarobienie ich czy siedzenie w domu i uciecha z faktu że nie dała się namowom pracodawcy krwiopijcy i nie poszła do pracy na "umowę śmieciową"?

Zrównoważony rozwój, przepraszam ale dla mnie to jakieś pustosłowie. Fakt, nie wszystkie gospodarki muszą pędzić, kraje jak Wenezuela czy Szwecja mogą stawiać na dużą pomoc socjalną ale tylko dlatego że mają mnogość bogactw naturalnych które sprzedają. Polska co najwyżej może stać się drugą Koreą Północną- wszyscy będą biedni, no ale jakże solidarni. :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Jonah » Wt kwi 09, 2013 16:18

No cóż, w tej kwestii raczej do porozumienia nie dojdziemy. I nie ma chyba takiej potrzeby. Skoncentrujmy się zatem na teologii, bo jak zaznaczyłem, o to tutaj chodzi.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Witold » Wt kwi 09, 2013 16:21

Jonah napisał(a):No cóż, w tej kwestii raczej do porozumienia nie dojdziemy. I nie ma chyba takiej potrzeby. Skoncentrujmy się zatem na teologii, bo jak zaznaczyłem, o to tutaj chodzi.



Tu się zgodzę, mały offtop się zrobił. No chyba że zmienimy nazwę wątku na: "Czy ewangelicy są za liberalizmem gospodarczym" :lol:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron