Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Jonah » N mar 24, 2013 13:17

Ostatnio w "Jednocie" ukazało się podsumowanie ankiety, którą przeprowadzono wśród warszawskich ewangelików, większości luteran. Okazało się, że "warszawskich ewangelików charakteryzuje przede wszystkim liberalizm światopoglądowy" oraz "samodzielnie budują swój system etyczny".
Czy jest też tak w innych regionach Polski? Czy można powiedzieć, że większość ewangelików ma poglądy liberalne i "samodzielnie buduje swój system etyczny" - co to znaczy "samodzielnie", czyżby z pominięciem Biblii? Chyba tak.
Bo warto zauważyć, że w grupie "liberałów", która stanowi 67% ankietowanych, nikt dla uzasadnienia swoich poglądów ani razu nie powołał się na autorytet Pisma Św. :shock: Zresztą wielu z nich nie czyta Biblii w ogóle.
71% jest za ordynacją kobiet; 15% jest za "ślubami" homoseksualnymi.

http://www.jednota.pl/artykuy-rone/arty ... ewangeliku
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Jacek » N mar 24, 2013 15:50

Jonah ma rację- Niestety w Polsce przewaza w KEA pogląd liberalny,czsami jest to robienie na zlosc KrK. Dlatego powstała strona Konfesyjni.pl zeby przeciwdzałać liberalizmowi w kosciele. O wiele łatwiej jest w kosciołach związanych z Synodami Missourii, czy Wisconsin, gdzie istnieje jednomyslnosc w sprawie dogmatyki luteranskiej. moj konserwatywny odlam Missionsprovinsen zaprasza w swoje szeregi ani nie przymusza, ale w przypadku przynaleznosci muszę obowiązkowo przyjąc w stu procentach dogmatykę , albo wrocic z powrotem do liberalnego Svenska Kyrkan. gdzie wwzystko jest dozwolone. pamiętajmy ze w konserwatywnych kosciołach luteranskich, jest obowiązkiem brania udziału w nabozenstwie, poniewaz osoba opuszcająca takie uroczystosci, odrzuca wspolnote, wyjątek stanowi przewlekla choroba lub wyjazd.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Tomasz » Śr mar 27, 2013 20:42

Ostatnio w "Jednocie" ukazało się podsumowanie ankiety, którą przeprowadzono wśród warszawskich ewangelików, większości luteran. Okazało się, że "warszawskich ewangelików charakteryzuje przede wszystkim liberalizm światopoglądowy" oraz "samodzielnie budują swój system etyczny"
.

Pytanie - na ile taka ankieta może być wiarygodna ? "Pośród warszawskich ewangelików" - tzn. pośród kogo ? Ponadto - "Jednota" jest organem zliberalizowanego KER i raczej wydaj mi się, że "ciągnie" tutaj w jedną stronę.

Czy jest też tak w innych regionach Polski?


Dobre pytanie. Osobiście odnoszę wrażenie, że jednak faktycznie Warszawa jest rejonem mocno zliberalizowanym. To przecież Synod Warszawski próbował przeforsować ordynację kobiet. Na południu sprawa wygląda już nieco inaczej i chyba jednak nie zgodzę się z Jackiem, iż w KEA przeważa pogląd liberalny.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Cz mar 28, 2013 21:43

Masz Tomku "świętą" racje, jak mówi się u nas na Śląsku.
Jacka zapraszam do diecezji cieszyńskiej lub katowickiej, a wtedy przekona się, że KEA w Polsce nie jest wcale liberalnym.
To tutaj, w tych największych diecezjach znajdzie staroluterańskie pojmowanie i praktykowanie wyznania wiary. Bez urazy dla innych diecezji./ Jednak liberalizm w KEA w Polsce próbują wprowadzić wierni, a co najgorsze niektórzy Synodałowie Diecezji Warszawskiej. To jest przykre.Na wizjonerstwie garstki wiernych nie budujmy obrazu naszego Kościoła .
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Jacek » Pt mar 29, 2013 01:40

Jak to jest u Was Bronek ? Warszawka zwala na Cieszyniaków, a Cieszyniacy na Warszawiakow ? O co tam chodzi ? Chociaż sympatią jestem po stronie Cieszyniaków
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Wanda » Pt mar 29, 2013 06:56

W środowisku w którym ja sie "obracam" /śląsk cieszyński/ na pewno daleko do liberalnego stanowiska. Jednak wśród młodego pokolenia coraz częściej słychać pojedyncze głosy o zabarwieniu liberalnym. No cóż ...wyjazdy młodych ludzi na studia, za pracą ...maja swoje odbicie. Od naszego pokolenia /tj. rodziców, dziadków/ zależą w dużej części poglądy młodych ludzi. Nic dobrego nie zrobiła też religia w szkołach. Gdzie ta lekcja została potraktowana jak każda inna. Marny efekt przynosi wprowadzanie czegoś na siłę bez przekonania - ale to inny temat!. Dla mnie nie zrozumiałym jest wywiad z ks. Chwastkiem który pochodzi z rodziny bardzo konserwatywnej. Nie wierzę do końca tym słowom.
Jestem wdzięczna, że moim prawem w dzieciństwie ...było prawo "siedź cicho,słuchaj, nic nie mów".
A czy teraz tak jest?
7-latek mówi mamie "nie pójdę na szkółkę niedzielną bo mnie to nie interesuje"...a mama pokornie stosuje się do słów dziecka.
Nie obwiniajmy młodych.... bo oni są kształtowani przez nas. Szukajmy błędów u siebie.
Wanda
 
Posty: 19
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 09:03
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Bronisław Sztuchlik » So mar 30, 2013 18:25

Dziękuję Ci Jacku.
Staro-luteranizm jest po stronie Cieszyńskiej, a nie warszawskiej. Kto o drogę pyta-nie błądzi. Tego Ci, serdeczny Przyjacielu życzę.
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Jonah » So mar 30, 2013 20:05

Czyli tytuł raportu „Portret współczesnego polskiego ewangelika” byłby jakąś formą manipulacji. Bo powinien brzmieć „Portret współczesnego warszawskiego ewangelika” :lol:

Ps. jak ktoś nie zauważył, cały raport można sciągnąć w formacie pdf na dole podlinkowanej wcześniej strony.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Maksymilian » Pn kwi 08, 2013 21:11

Ja dodam, że w ogóle mam mieszane uczucie czytając o liberaliźmie w Kościele, bo jestem politycznym konserwatywnym liberałem i zwolennikiem Janusza Korwina Mikke i jego partii KNP i postrzegam liberalizm w polityce pozytywnie :wink: , no chyba, że nazwiemy liberalizmem światopoglądowym zajmowanie się państwa ślubami homo w sensie tworzenia państwowych instytucji, ale to jest postępowość nie liberalizm.
Maksymilian
 
  

Re: Czy ewangelicy w Polsce są w większości liberalni?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn kwi 08, 2013 21:14

Jestem konserwatywno-liberalna:) Tak pół na pół:)
Ale nigdy nie zgodzę sie na małżeństwo osób tej samej płci.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron