Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Znak krzyża

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » N gru 29, 2013 23:48

Rzeczywiście są bardzo różne zwyczaje, i nie ze wszystkimi się mogę pogodzić.
Czynienie znaku krzyża nikomu ujmy nie przynosi, jeżeli czujesz potrzebę, to rób to , z pewnością nikt Ci złego słowa na ten temat nie powie. Przyklękanie przy wejściu do kościoła też z pewnością nie spotka się z naganą. Wydaje mi się, że w KRK przyklękanie i żegnanie się przed ołtarzem ma związek ze światełkiem palącym się i informującym, że właśnie tu jest Jezus Chrystus. Rzeczywiście nie mamy tego zwyczaju, ale przecież Bóg jest wszędzie i nie można Go zamknąć w żadnym pudełeczku. Bóg jest przecież przy każdym człowieku i zawsze mamy do Niego bezpośredni dostęp. Takie podejście jak w KRK przekonuje ludzi, że Bóg jest tylko w kościele a po za jego murami już Go nie ma. Oczywiście kiedy się człowiek zastanowi, to przyzna, że Boga nie można umiejscowić w jakiejś przestrzeni, ale jednak w podświadomości tkwi : uważaj, bo tu jest Bóg, pokłoń Mu się
Muszę jednak przyznać, że wg mnie zbyt mało zginamy kolana, bo wg mnie w czasie liturgii komunijnej i w czasie modlitw, nie mówiąc o samej Komunii powinno się klęczeć.I prawdę powiedziawszy wyprowadza mnie z równowagi, kiedy widzę, że osoby nieprzystępujące do Sakramentu siedzą sobie wygodnie w ławkach. Bo czyż nasz Pan nie zasłużył sobie swoim poświęceniem na nasze stanie? On oddał za nas swoje życie, zniósł dla nas tortury i poniżenie ........ a nas - nogi bolą ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jakub » Pn gru 30, 2013 07:58

Ostatnio zauważyłem bardzo ciekawą tradycję na Zaolziu odnośnie znaku krzyża - tzn. po złożeniu wyznania wiary (apostolskiego) zborownicy robią 3 małe krzyżyki. Nie wiem na ile jest to świadome, raczej zakładam, że wynika to z tradycji. Ale biorąc pod uwagę, że znak krzyża złączony jest ze chrztem (w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego), podobnie jak symbol apostolski jest wyznaniem chrzcielnym, no to jest to bardzo dobre połączenie.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » Pn gru 30, 2013 09:39

Muszę się przyznać bez bicia, że w końcu nauczyłam się żegnania, ale jakoś nie mogę się przekonać do stosowania tego w praktyce.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Witold » Pn gru 30, 2013 10:15

a dlaczego miałabyś starać się przywyknąć do tego. Czy będziesz wtedy milsza Bogu? :wink:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Dredd » Pn gru 30, 2013 14:36

Ponieważ temat wraca pozwolę sobie przypomnieć swój post z 29 stycznia br.

Dredd napisał(a):Na starej stronie luteranie.pl znalazłem taki ładny artykuł, którego fragment w temacie niniejszego wątku przytaczam:

Znak krzyża stał się jednak najczęstszym i najważniejszym znakiem całego chrześcijaństwa, gdyż "my zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego" (1 Kor 1,23) jako Zbawiciela świata. Także i w czynieniu znaku krzyża: nad chlebem i winem (konsekracja), nad wodą chrztu w czasie sprawowania Sakramentów Świętych jak też i błogosławieniem zboru tym znakiem, krzyż posiada wielkie symboliczne znaczenie.

Gdy wielu chrześcijan czyni na swym czole, ustach i sercu, lub na czole i piersiach znak krzyża przed modlitwą lub po niej, czy też gdy odchodzą od Stołu Pańskiego, lub gdy otrzymują błogosławieństwo, to nie tylko jest to jakiś zwykły bezsensowny gest, ale ten znak Chrystusa ukrzyżowanego przypomina nam nasz własny Chrzest Święty. Przez ten znak wyznajemy wtedy także naszą świętą wiarę, którą w trudnych chwilach życia wyznawał Reformator ks. dr Marcin Luter w słowach: "Jestem przecież ochrzczony" ("Ego sum baptismo"), należę przez wiarę i chrzest do Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, który za mnie na krzyżu Golgoty oddał swoje święte życie.


Taka więc myśl mi chodzi od dłuższego czasu po głowie, że na nas, konwertytach, ciąży i obowiązek, i odpowiedzialność za odnowienie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Również w takich wydawałoby się prostych znakach widzialnych, jakim jest znak krzyża.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Elżbieta » Pn gru 30, 2013 18:45

Witold napisał(a):a dlaczego miałabyś starać się przywyknąć do tego. Czy będziesz wtedy milsza Bogu? :wink:

:P Z pewnością masz rację, bo wg mnie Boga trzeba mieć w sercu i wyznawać Go czynami i może nie koniecznie gestami, ale to jest moje prywatne zdanie i może ja się mylę - przynajmniej wg. poniektórych.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Witold » Pn gru 30, 2013 19:09

Chrystus mówił o tym co należy robić, nie wspominał o czynieniu znaku Krzyża. Nie wspominał o tym ani św. Paweł ani św. Piotr. Ja pamiętam o tym że jestem ochrzczony i nie muszę wykonywać żadnych gestów z tego powodu. Nie potępiam tez nikogo kto czyni ten gest. Niech każdy robi jak chce, to nie jest istotna sprawa. Jeżeli ktoś twierdzi że druga osoba POWINNA to robić, moim zdaniem podważa zasadę sola Scriptura i wprowadza kolejną, sola traditio.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Jacek » Pn gru 30, 2013 19:43

Witek- No niestety musisz zwrocić uwage księdzu KEA , aby błogosławiąc parafian na zakonczenie nabożenstwa, nie czynił znaku krzyża ręką. Kochani nie zaprzeczajmy sami sobie, bo stajemy się niewiarygodni wobec innych. Czy Chrystus wspomniał jak masz sie ubierać? co jeść, ile razy masz odmawiać dziennie modlitwe ?. No nie wpadajmy w paranoje. Co powiedział Luter o znaku krzyża ? Luteranizm to teologia krzyża Panskiego. Słowa ks. M Lutra cyt. A przed kazdą modlitwą czynmy znak krzyża. Dlaczego co niektorzy ulegacie wpływom Zwiglianizmu-czy Kalwinizmu ? Jesli dzisaj wstydzisz sie czynic znaku krzyża, to jutro bedziesz się wstydził samego Chrystusa. I tu popieram Elżbietę w całej okazałosci.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Kubala95 » Pn gru 30, 2013 20:06

Witoldzie - a unikanie znaku krzyża to zaprzeczenie zasadzie Sola Fide i Sola Gratia. Wierzysz bowiem, że zbawiony możesz być wyłącznie przez mękę Chrystusa na krzyżu, a sam boisz się uczynić znaku tego, co jest twoim wybawieniem.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Znak krzyża

Postprzez Witold » Pn gru 30, 2013 23:44

Jacek napisał(a):Witek- No niestety musisz zwrocić uwage księdzu KEA , aby błogosławiąc parafian na zakonczenie nabożenstwa, nie czynił znaku krzyża ręką. Kochani nie zaprzeczajmy sami sobie, bo stajemy się niewiarygodni wobec innych. Czy Chrystus wspomniał jak masz sie ubierać? co jeść, ile razy masz odmawiać dziennie modlitwe ?. No nie wpadajmy w paranoje. Co powiedział Luter o znaku krzyża ? Luteranizm to teologia krzyża Panskiego. Słowa ks. M Lutra cyt. A przed kazdą modlitwą czynmy znak krzyża. Dlaczego co niektorzy ulegacie wpływom Zwiglianizmu-czy Kalwinizmu ? Jesli dzisaj wstydzisz sie czynic znaku krzyża, to jutro bedziesz się wstydził samego Chrystusa. I tu popieram Elżbietę w całej okazałosci.


Nie, nie muszę zwracać mu uwagi gdyż jak napisałem, nic nie jest złego w czynieniu znaku krzyża tak samo jak nie ma nic złego w nieczynieniu go.
Jacku, nie porównuj tego co Jezus mógłby powiedzieć o tym jakie płatki śniadaniowe poleca bo to nie ma żadnego związku z religią, natomiast czynienie znaku krzyża tak.
A skoro odnosisz się do Elżbiety, tak jak pisała, jej rodzina się nie żegnała i ona tez nie a więc jesteś za a nawet przeciw :wink:

Kubala95 napisał(a):Witoldzie - a unikanie znaku krzyża to zaprzeczenie zasadzie Sola Fide i Sola Gratia. Wierzysz bowiem, że zbawiony możesz być wyłącznie przez mękę Chrystusa na krzyżu, a sam boisz się uczynić znaku tego, co jest twoim wybawieniem.


A Ty nie czynisz z rana swymi dłońmi znaku kuli więc nie uznajesz kulistości Ziemi :)
Ja nie boję się czynić znaku Krzyża ale robię to bardzo rzadko. I co z tego? Zostanę przez to potępiony? :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości