Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pietyzm

Pietyzm

Postprzez skomplik » So wrz 29, 2012 18:48

Co myślicie o tym ruchu? Moim zdaniem jest on w pewnym sensie uzupełnieniem reformacji, podkreślenie ducha i prostej pobożności, idei powszechnego kapłaństwa i braterstwa.

Pietyzm (niem. Pietismus) — nurt religijny w luteranizmie z XVII i XVIII wieku kładący nacisk na rozbudzenie uczuć religijnych poprzez modlitwę, studiowanie Biblii oraz działalność charytatywną. Szczególnie rozwinął się w Wirtembergii i Prusach w XVII w.

Pietyści znaleźli także swoich naśladowców w Szwecji, Danii, Norwegii i Szwajcarii, a ich teorie dotarły także za sprawą misjonarzy poza kontynent europejski. Pietyzm przyczynił się do rozkwitu misji protestanckich.

Pietyzm ułatwił powstanie metodystów oraz reaktywację kościoła czeskich braci pod nazwą bracia morawscy lub łac. Unitas fratrum.

Na dworze wielu władców krajów protestanckich pietyści posiadali znaczne wpływy. Chrystian VI Oldenburg, król duński pytał ich o radę. Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern również miał doradcę pietystę. Był nim Johann Christoph von Wöllner (1732-1800).


Obrazek
Philipp Jacob Spener

PS. Wiecie może gdzie można kupić książkę Philippa Jacoba Spenera?

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Pietyzm

Postprzez Jacek » So wrz 29, 2012 21:43

I znow sie sprawa Skomplikowala :D
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pietyzm

Postprzez Tomasz » So wrz 29, 2012 22:34

Nurt pietystyczny jest również obecny w kościołach staroluterańskich jak Synod Missouri czy też szwedzka Prowincja Misyjna. Pietyzm jest jak najbardziej potrzebny w kościele, bowiem wnosi do niego ożywczego ducha. Jednak powinien być właściwie ukierunkowany, aby nie przeszedł w ewangelikalizm. Zdarza się, że luterańscy (jak i rzymsko-katoliccy) pietyści lądują czasami u "Zielonych".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pietyzm

Postprzez Tabita » N wrz 30, 2012 07:46

Nie wiem gdzie można zdobyć książkę Spenera. Pewnie chodzi ci o "Pobożne życzenia". Mam informację,że była wydana kilka lat temu przez wyd. Augustana. Sama poszukuję jakichkolwiek pozycji z nurtu pietystów. Udało mi się jedynie kupić książkę "Pierwsze owoce" o hr.Zinzendorfie, założycielu wspólnoty Herrnhut. Można kupić w księgarni wysyłkowej "Warto". Jest też film na you tubie o tym samym tytule z tym,że w książce i filmie jest zupełnie co innego. To znaczy inne wątki są poruszane.
Tabita
 
  

Re: Pietyzm

Postprzez Jacek » N wrz 30, 2012 11:12

W Missionsprovinsen, owszem wystepuje pietyzm, ale nie w tak radykalnym wydaniu jak u ultrakonserwatywnych Kalwinow ze Stamphorst w Hollandii z Reformowanego Kosciola Hollandii. Tam pietyzm przerodzil sie w niebezpieczny fanatyzm-wyznaniowy szowinizm. Missionsprovinsen dziala na rzecz moralnej odbudowy Svenska Kyrkan, poprzez wprowadzene gdzie sie da codziennej Mszy, Vesper/liturgii godzin/, coniedzielnej komunii Sw. czyli inaczej -ksztaltuje prawidlowa postawe Luteranina.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pietyzm

Postprzez skomplik » N wrz 30, 2012 19:06

A jakie jeszcze są dobre tytuły z dziedziny Pietystycznej? Wiem że wydawnictwo metodystyczne wydawało książeczki różnych autorów, można powiedzieć współcześnie pietystycznych (tzn. zdrowo, biblijnie i z zachowaniem ortodoksyjnej teologi - np. na temat chrztu)
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Pietyzm

Postprzez Jonah » Śr paź 03, 2012 00:15

O pietyzmie po polsku za dużo nie ma. 10 late temu Augustana wydała P. J. Spenera "Pia desideria".

Dlatego dla chętnych w linku artykuł o pietyzmie:

http://depositfiles.com/files/9icbohr8g

Jako że J. Wesley inspirował się pietyzmem, też warto go czytać. Metodyści wydali zbiór jego kazań pt. "Poucz mnie o tym, czego nie wiem".

Ps. dlaczego ten temat nie został założony tam, gdze mówi się o tradycji ewangelickiej. Przecież narodził się w Kościele luterańskim.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Pietyzm

Postprzez Tomasz » Śr paź 03, 2012 06:53

Ps. dlaczego ten temat nie został założony tam, gdze mówi się o tradycji ewangelickiej. Przecież narodził się w Kościele luterańskim.


Słuszna uwaga. Już przenosimy.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pietyzm

Postprzez Tabita » So gru 29, 2012 18:24

Dziś znalazłam. Do kupienia.

http://www.clc.org.pl/pia_desideria_5-5706i
Tabita
 
  


Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron