Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Jonah » Pt sie 24, 2012 10:32

Chciałbym zwrócić uwagę, że niektóre Kościoły wymagają od przystępujących do Komunii pełnej jedności w wierze. Jest w tym pewna racja, bo podczas Komunii jednoczymy się nie tylko z Chrystusem, ale i z braćmi i siostrami, czyli Kościołem. Można więc traktować Komunię jako pewien akt wyznania wiary, tj. jednoczę się z tym Kościołem, w którym przystępuję do Komunii.
KRK traktuje takie przystąpienie jako akt odstępstwa, czyli wierny zaciąga ekskomunikę.
Oczywiście, można sobie wyobrażać, że przystępując jednoczymy się nie z członkami jakiejś konkretnej denominacji, ale całym Kościołem.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Dredd » Pt sie 24, 2012 11:26

Jonah napisał(a):Oczywiście, można sobie wyobrażać, że przystępując jednoczymy się nie z członkami jakiejś konkretnej denominacji, ale całym Kościołem.


No i o to w tym wszystkim chyba chodzi.
Chrystus ustanowił jeden Kościół i jedną Komunię dla wszystkich.
Obecne podziały, denominacje, to dzieło człowieka,
a może nawet celowe działanie szatana,
by nas podzielić, skłócić,
by przyziemne sprawy oddalały nas od Chrystusa.
???
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Jacek » Pt sie 24, 2012 16:47

Na zachodzie Europy to normalka, ze katolicy przyjmuja komunie w kosciolach protestanckich, a protestanci w katolickich, jedni i drudzy biskupi przyklaskuja tej sytuacji, a Watykanem nikt sie tu nie przejmuje. Ewenementem w skali swiatowej jak zwykle jest Polska.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Kazimierz » So sie 25, 2012 10:10

A jak dla Ciebie wygląda problem z przyjmowaniu Komunii w Kościołach , gdzie ten Sakrament jest udzielany w niepełnej postaci ?


Jest to dyskomfort,zresztą pytań jest więcej inaczej nie byłoby tego tematu na forum.

„Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba" (1 Kor 10, 16-17)


No i o to w tym wszystkim chyba chodzi.
Chrystus ustanowił jeden Kościół i jedną Komunię dla wszystkich.
Obecne podziały, denominacje, to dzieło człowieka,
a może nawet celowe działanie szatana,
by nas podzielić, skłócić,

by przyziemne sprawy oddalały nas od Chrystusa.
???


Nie mam na myśli wybieranie sobie ,gdzie lepiej,ale sytuację ,gdzie z różnych względów jestem,np na mszy KRK.I jakbym rozważał różnice teologiczne w kościołach to na taką mszę nie powinienem iść.Ale jeśli wyobrażę sobie że Kościół Chrystusowy,którego jestem członkiem jest jeden,a wszelkie denominacje to kwestia podziałów ludzkich(chociaż myślę że nie bez działania Ducha Świętego-bo gdzie by był Kościół,gdyby nie najpierw schizma wschodnia,pózniej Luter i Kalwin)to sytuacja się zmienia.
Jestem najpierw członkiem ludu wybranego,kapłańskiego,dzieckiem Boga,ale i wspóldziedzicem,a póżniej dopiero realizuję się w jakiejś społeczności.

Myślę ,uważam,że każdy człowiek drogi,czy uczeń Chrystusa-bo tak nazywali się chrześcijanie w pierwotnym kościele w Jerozolimie, powinien realizować się w swoim zborze i starać się na swoją miarę przyczniać do zmian tego co uważa za niebiblijne.
Myślę że dlatego są "Konfesyjni" i bardzo,bardzo Was popieram.

Przeczytałem wszystkie poprzednie posty,dyskusja kulturalna,głosy podzielone,ale bez napastliwości.
Moje stanowisko jest takie .Sakrament to Słowo Boga,substancja i moja wiara.
Nie wiem co zrobię następnym razem będąc na mszy W KRK,chociaż zdarza mi się to najwyżej parę razy do roku,ale zawsze w takim przypadku pytam się w swoim sercu Boga czy mogę się z nim połączyć.I jeśli wycisną mi się łzy radości,szczęścia że mogę się z nim połączyć to chyba się nie oprę.Natomiast gdyby ktoś nie był w pełni przekonany,gdyby miał inne odczucia jak w swoim kościele, to do komunii nie powinien przystępować.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Elżbieta » So sie 25, 2012 11:32

Jeżeli przystępujesz do Komunii w KRK to sprawa Twego sumienia, ale pamiętaj również, że to jest społeczność nie tylko z naszym Panem, ale również ze wszystkimi, którzy są obok Ciebie i że ten sakrament powinien być udzielany we właściwy sposób, tz. pod dwiema postaciami, bo takie było postanowienie Jezusa. On nie powiedział bierzcie i jedzcie ten chleb wszyscy, ale z kielicha niech piją tylko kapłani, bo tylko za nich - kapłanów, się krew Pańska wylewa.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Aleksander » So wrz 15, 2012 12:28

Elżbieta napisał(a):Jeżeli przystępujesz do Komunii w KRK to sprawa Twego sumienia, ale pamiętaj również, że to jest społeczność nie tylko z naszym Panem, ale również ze wszystkimi, którzy są obok Ciebie i że ten sakrament powinien być udzielany we właściwy sposób, tz. pod dwiema postaciami, bo takie było postanowienie Jezusa. On nie powiedział bierzcie i jedzcie ten chleb wszyscy, ale z kielicha niech piją tylko kapłani, bo tylko za nich - kapłanów, się krew Pańska wylewa.

Może warto by pokusić się i podsumować dyskusję. Jednak sam się nie podejmę :) chcę tylko dodać przykłąd z Pisma do zastanowienia się. Sakrament Stołu Pańskiego jest odpowiednikiem (kontunuacja) sakramnetu z liturgii ST ofiary biesiadnej. Składanej na końcu nabozeństwa. Co miał robić wierzący hebrajczyk w czasach, kiedy w światyni zasiadali bezbożni kapłani, a przecież nie brakowało takich czasów? Czy miał nie iść do Świątyni i nie przystępować wraz z rodziną do Stołu Pańskiego? Jak miał interpretować Słowo i nakazy Boże?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Aleksander » So wrz 15, 2012 12:58

Wszyscy podzielili swoimi osobistymi przemyśleniami w tej kwestii, jest to dobre i pomocne, jednak nie roztrzygające. Zabrkało posilenia się oficjalnymi dokuntami. Kościół Luterański istnieje od 500 lat w katolickiej Polsce. Napewno któryś z synodów zajmował się taką kwestią i są odpowiedzi. Każdego wierzącego chrześcijanina należącego do jakieś denominacji obowiązują wspolne dokumenty konfesyjne. Być może niektórzy konserwatywni prafianie są zgarszani faktem przystępowania wspólwyznawców do Stołu Pańskiego w innych kościółach, ale jest to zgorszenie nie uzasadnione!
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez skomplik » N paź 28, 2012 19:15

A co myślicie o sprawowaniu Wieczerzy Pańskiej przez osoby nieordynowane? lub np. studentów teologii lub innych osób w jakiś sposób odpowiedzialnych w Kościele? Co o tym myśli Kościół luterański i inne?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Elżbieta » N paź 28, 2012 19:46

W naszym Kościele Komunii może tylko udzielać osoba ordynowana - chodzi o Słowa Ustanowienia, bo w dystrybucji może pomagać nawet osoba świecka.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Jacek » Pn paź 29, 2012 08:43

Co my myslymy na ten temat ?- Po prostu nie zawracamy sobie glowy rzeczami nierealnymi. Tak jak Elzbieta wspomniala, sprawowac sakrament moze tylko osoba ordynowana/wyswiecona/ czyli duchowny, inaczej ksiadz. Owszem do rozdawania komunii moga byc dopuszczone osoby swieckie tzw. szafarze swieccy, jest to stosowane takze w KrK. Jak sama nazwa naszej strony wskazuje; Konfesyjni/ ortodoxyjni, konserwatywni/ inne rozwiazania w tej sprawie odrzucamy bezwglednie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron