Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Tomasz » Cz mar 22, 2012 23:31

Chyba rozumiem, co Dredd ma tutaj na myśli - całkowite odejście od kwestii teologicznych i skoncentrowanie się tylko i wyłącznie na fakcie, iż w Sakramencie Ołtarza przyjmujemy dary Ciała i Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa nie wnikając, czy jest to przeistoczenie, współistnienie czy tej obecność duchowa, czy też symboliczna.
Moim zdaniem nie da się jednak całkowicie odstąpić tutaj od teologii. Jak zauważyli przedmówcy - np. katolickie rozumienie Eucharystii jest dla nas nie do przyjęcia.
Napisałem również wcześniej, że jeżeli przystępujemy do Stołu Pańskiego w określonej społeczności - akceptujemy jednocześnie jej naukę w kwestii rozumienia Sakramentu. Myślę, że raczej nie może mieć miejsca sytuacja, kiedy powiemy "ok. przystępuje do Komunii w KRK, ale nie zgadzam się z tym i z tym". Albo zgadzam się ze wszystkim, albo z niczym.
Przystępując do Sakramentu Ołtarza musimy wierzyć, że przyjmujemy rzeczywiste Ciało i Krew Jezusa Chrystusa (nie duchowe, czy symboliczne), jak również nie możemy sądzić, iż sprawowanie Sakramentu jest ponowieniem zbawczego dzieła Jezusa, które zostało dokonane raz i jest w zupełności wystarczające dla odkupienia naszych win.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Maksymilian » Pn kwi 09, 2012 22:13

Ja podzielę się doświadczeniem z Wieczerzy Pańskiej w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego (zabije ich za tę nazwę :D) u nich jest co 3 miesiące około i oczywiście są za symbolicznej obecności nie realnej czyli duchem nie ciałem :D.
Etap 1. Obmycie nóg, w zborze w Bielsku-Białej wyglądało to tak, że dobierało się w pary i nawzajem obmywało się stópki :D był też ręczniczek :D (kobiety osobno, mężczyźni osobno )
Etap 2. Połamana maca i sok winogronowy (uważają, że Jezus pił to co było w kanie, a to nie było wino tylko sok i się nie sfermentował takie tam brednie :/) je i pije się (soczek dobry xD )
Maksymilian
 
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Jakub » Śr kwi 11, 2012 09:18

Tylko obecnie KRK raczej podkreśla aspekt ofiary dziękczennej, niż przebłagalnej. Owszem jeszcze nie wszystko zostało z mszy rzymskiej wywalone co zalatywało ofiarą.
KRK ma 2 podstawowe modlitwy eucharystyczne - Kanon Rzymski (Krytykowany przez Lutra) i tzw. Modlitwę Hipolita. Zaraz porównam ile gdzie ofiarniczości jest:
(ilość liczę od słów ustanowienia)
Kanon Rzymski
Przeto i my słudzy Twoi, Panie, oraz lud Twój święty, wspominając tak błogosławioną Mękę, jak też i Zmartwychwstanie z otchłani i chwalebne Wniebowstąpienie tegoż Chrystusa, Syna Twojego, Pana naszego, ofiarujemy przedostojnemu Majestatowi Twojemu, z darów i dobrodziejstw Twoich, Hostię (+) czystą, Hostię (+) świetą, Hostię (+) Niepokalaną, Chleb (+) święty wiekuistego życia i Kielich (+) zbawienia wiecznego.
[...]
Pokornie Cię błagamy, wszechmogący Boże, rozkaz, by ręce świętego Anioła Twego zaniosły tę Ofiarę na niebiański Twój ołtarz, przed oblicze Boskiego Majestatu Twego, abyśmy wszyscy, tego ołtarza uczestnicy, pożywając przenajświętsze + Ciało i Krew + Syna Twego, otrzymali z niebios pełnię błogosławieństwa i łaski. Przez tegoż Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa Hipolita
Wspominając śmierć i zmartwychwstanie Twojego
Syna, * ofiarujemy Tobie, Boże, Chleb życia i Kielich
zbawienia * i dziękujemy, że nas wybrałeś, * abyśmy
stali przed Tobą i Tobie służyli.

Więc co by nie mówić, postęp jest :P
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez skomplik » Śr kwi 11, 2012 11:09

Kanon Hipolita jest kanonem starożytnym. Przecież podczas każdej Wieczerzy Pańskiej kapłan składa Bogu Ofiare! ..........kapłanami są ochrzczeni a ofiara jest duchowa jak czytamy w liście do rzymian
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Axel » Pt kwi 13, 2012 09:20

Agnes napisał(a):Dredd, kilka razy w oficjalnych dokumentach KRK spotkałam się ze sformułowaniem "tak zwana komunia święta" na określenie Sakramentu Ołtarza w Kosciołach Ewangelickich. Podejrzewam więc, ze i udzielane przez duchownego KEA rozgrzeszenie, o którym piszesz, jest w interpretacji KRK "tak zwanym rozgrzeszeniem".

Poza tym w myśl przepisów KRK naprawdę jest tak, jak napisał Tomasz - czyli jeżeli choć raz przyjąłeś Sakrament Ołtarza u ewangelików - nie możesz przyjąć Komunii Św. w KRK, dopóki nie wyspowiadasz się z tego czynu księdzu katolickiemu i nie otrzymasz udzielonego przez niego rozgrzeszenia. Popełniłeś bowiem grzech - nawet nie wiem, czy nie jest to przypadkiem grzech ciężki w świetle nauczania KRK.

Powiem ci, jak było ze mną. Konwertowałam do KEA przed kilkunastu laty. Z chwilą kiedy zrozumiałam, że ofiarniczy charakter katolickiej mszy jest w moim sumieniu nie do pogodzenia z Biblią, więcej: że uważam to za wręcz bluźniercze nadużycie - nigdy już nie przystąpiłam do Komunii w KRK. Byłam wtedy jeszcze przed konwersją. Takie poważne sprawy są według mnie zawsze kwestia sumienia (zreszta podobnie jak sama decyzja o konwersji).
Agnes: Dla Kościoła Katolickiego wszystko co jest "poza nim" jest "tak zwane". Niestety odbieram to osobiście jako lekceważące traktowanie innych Kościołów i swoisty "monopol na prawdę",który towarzyszy papiestwu od zawsze i co do zmiany tego stanowiska nie należy mieć chyba złudzeń.Moim zdaniem osoba chcąca dokonać konwersji i zdecydowana na nią powinna skoncentrować się tylko i wyłącznie na Słowie Bożym i nie zastanawiać się co na mój temat sądzi KRK,bo takie oglądanie się wstecz do niczego nie doprowadzi.Jeżeli wybieram KEA,to tylko w nim przystępuje do Stołu Pańskiego.Uczestniczenie w Wieczerzy Pańskiej poprzedza spowiedź ,wyznanie grzechów samemu Bogu,więc jeżeli w świetle nauki Krk osoba tak czyniąca ma się spowiadać potem w konfesjonale(jeżeli zrobiła to będąc katolikiem),to pytam z czego?.Z wyznania grzechów?.Doktryna Krk bierze tu górę wg mnie nad zdrowym rozsądkiem.
Axel
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr sty 04, 2012 15:13
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Kazimierz » Śr sie 22, 2012 09:33

A jakie jest Wasze zdanie na przyjmowanie komunii w innych kościołach należących do Kościoła. :D
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam serdecznie

Postprzez skomplik » Śr sie 22, 2012 18:32

Gdzie w takim razie przyjmujesz Komunię Świętą?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Witam serdecznie

Postprzez Kazimierz » Cz sie 23, 2012 10:24

Gdzie w takim razie przyjmujesz Komunię Świętą?


Dobre pytanie na moje pytanie.Właśnie po to je zadałem.

A jakie jest Wasze zdanie na przyjmowanie komunii w innych kościołach należących do Kościoła.


Wiem że temat jest wrażliwy,ale mnie właśnie chodziło o takie sytuacje,jak nie ma fizycznej możliwości wzięcia Komunii w kościele swojej denominacji.

Podaję link do strony z której cytat dołączam poniżej linku.

[urlhttp://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/inne/kongreseuch_10062012.html][/url]



Jak w czasie życia ziemskiego Chrystusa, tak i teraz żaden z Jego naśladowców nie jest sam. Wszyscy dzięki licznym więzom, a przede wszystkim dzięki Eucharystii, stanowią jedno z Chrystusem i z sobą nawzajem.

10. Paweł Apostoł w Pierwszym Liście do Koryntian przedstawia Eucharystię jako uobecnienie, komunijną ucztę oraz ofiarę (por. 10, 16-22). List swój kieruje do społeczności ubogaconej wieloma darami i funkcjami, lecz jednocześnie cierpiącej z powodu podziałów. Święty Paweł pragnie im uzmysłowić, iż dzięki Eucharystii stanowimy wspólnotę: „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba" (1 Kor 10, 16-17). Słowem, którego używa Paweł, opisując społeczność, jest „komunia". Eucharystia sprawia, że wielu członków społeczności łączy się w jedno. Przez spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej łączą się oni tak głęboko, że stają się Ciałem Jezusa Chrystusa. To właśnie On nadaje sens i wprowadza harmonię w różnorodność otrzymanych darów i funkcji. Ludzie należą do Chrystusa, nie dlatego, że są członkami ugrupowania założonego przez Niego, ale ponieważ dzięki Eucharystii są prawdziwie osobiście zjednoczeni ze Zmartwychwstałym i sobą nawzajem.

„Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" (Dz 2, 42). Jak w czasie życia ziemskiego Chrystusa, tak i teraz żaden z Jego naśladowców nie jest sam. Wszyscy dzięki licznym więzom, a przede wszystkim dzięki Eucharystii, stanowią jedno z Chrystusem i z sobą nawzajem.

10. Paweł Apostoł w Pierwszym Liście do Koryntian przedstawia Eucharystię jako uobecnienie, komunijną ucztę oraz ofiarę (por. 10, 16-22). List swój kieruje do społeczności ubogaconej wieloma darami i funkcjami, lecz jednocześnie cierpiącej z powodu podziałów. Święty Paweł pragnie im uzmysłowić, iż dzięki Eucharystii stanowimy wspólnotę: „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba" (1 Kor 10, 16-17). Słowem, którego używa Paweł, opisując społeczność, jest „komunia". Eucharystia sprawia, że wielu członków społeczności łączy się w jedno. Przez spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej łączą się oni tak głęboko, że stają się Ciałem Jezusa Chrystusa. To właśnie On nadaje sens i wprowadza harmonię w różnorodność otrzymanych darów i funkcji. [b]Ludzie należą do Chrystusa, nie dlatego, że są członkami ugrupowania założonego przez Niego, ale ponieważ dzięki Eucharystii są prawdziwie osobiście zjednoczeni ze Zmartwychwstałym i sobą nawzajem


Tak jak mnie Duch Boży prowadzi to komunia jest między mną a Chrystusem i ona jest ważna nie ze względu jaki ksiądz z jakiego kościoła mi ją daje. ale jaka jest moja relacja z Bogiem w Trójcy.I to ja się muszę zapytać swojego sumienia:Panie czy jestem godzień.

Problemem by dla mnie było gdybym miał wziąć komunię w kościele gdzie ta komunia jest traktowana jako pamiątka śmierci Jezusa.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Postprzez Elżbieta » Pt sie 24, 2012 08:06

A jak dla Ciebie wygląda problem z przyjmowaniu Komunii w Kościołach , gdzie ten Sakrament jest udzielany w niepełnej postaci ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam serdecznie

Postprzez Dredd » Pt sie 24, 2012 09:06

Kazimierz napisał(a):Tak jak mnie Duch Boży prowadzi to komunia jest między mną a Chrystusem i ona jest ważna nie ze względu jaki ksiądz z jakiego kościoła mi ją daje. ale jaka jest moja relacja z Bogiem w Trójcy.I to ja się muszę zapytać swojego sumienia:Panie czy jestem godzień.
Problemem by dla mnie było gdybym miał wziąć komunię w kościele gdzie ta komunia jest traktowana jako pamiątka śmierci Jezusa.


Chyba zgadzam się z Kazimierzem.
Szerzej na ten temat pisałem w podobnym wątku:
viewtopic.php?f=40&t=1032
Szczególnie zwracam uwagę na post z dn. 19 marca br.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości