Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Przyjmowanie Komunii w innych kościołach

Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Dredd » Wt mar 13, 2012 17:12

Chciałbym poruszyć temat uczestnictwa w Sakramencie Stołu Pańskiego w różnych Kościołach.
Temat ten był parę razy poruszany przy okazji innych zagadnień,
ale z uwagi na jego doniosłość, wydaje mi się wart poruszenia w odrębnym wątku.

Wiele osób przygotowujących się do konwersji zapytało na forum o możliwość przystępowania do Stołu Pańskiego i przyjmowania Komunii niejako naprzemiennie w KEA i KRK.
Jak już nadmieniłem w "powitalni" ja również kieruję swe kroki w kierunku konwersji.
I w mojej głowie i w moim sercu również pojawiło się takie pytanie.

W KRK nie przyjmowałem Komunii Świętej od paru lat.
Z kolei przyjmowałem Komunię Świętą w KEA.
Jednak niedawno uczestniczyłem we mszy w KRK i pojawiło się pragnienie przystąpienia do Stołu Pańskiego. Nie uczyniłem tego, ale pomimo różnych wątpliwości, żałuję że tego nie uczyniłem.

Przecież Sakrament ten ustanowił Jezus Chrystus. Dla nas grzeszników. Dla mnie grzesznego człowieka.
Jeżeli człowiek wierzy w obecność Ciała i Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa,
to czy człowiek może człowiekowi odmówić przystąpienia do Stołu Pańskiego?
Nawet pomimo różnic w doktrynie?

Prawdopodobnie wydarzy się jeszcze niejednokrotnie,
prawdopodobnie nie tylko mnie,
że będę uczestniczył we mszy w KRK.
Cóż uczynić, gdy wielka jest potrzeba serca?

Czekam na wnikliwą analizę, bo pytań i wątpliwości rodzi mi się w związku z zagadnieniem poruszonym w tym wątku cała masa, ale nie wszystko na raz.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Elżbieta » Wt mar 13, 2012 18:14

A nie przeszkadza Ci, że w Jezus Chrystus ustanowił Wieczerzę pod dwoma postaciami, a nie pod jedną?
Jeżeli przygotowujesz się do konwersji, to powinieneś się już orientować w różnicy między pojmowaniem Komunii w KRK i KEA. Rozumiem , ze chęć przyjęcia Sakramentu jest ogromna, ale uważam, że powinieneś trochę się powstrzymać. Ale to jest tylko moje zdanie, z którym nie koniecznie musisz się zgadzać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Tomasz » Wt mar 13, 2012 23:38

Tak - problem był już omawiany w innych wątkach. Nie mniej istotnie sprawa jest ważna i warto poświęcić jej osobny temat.

KEA w Polsce stosuje zasadę "Komunii otwartej" - czyli zapraszamy do Stołu Pańskiego również osoby z innych kościołów chrześcijańskich - także rzymsko-katolików. Jeżeli jednak katolik przystąpi do Komunii w KEA wyłącza się tym samym ze społeczności z KRK, który uważa takie zachowanie za niedopuszczalne.

W okresie poprzedzającym konwersje wielu zadaje pytania dot. przystępowania do Stołu Pańskiego w KRK i KEA.

Przecież Sakrament ten ustanowił Jezus Chrystus. Dla nas grzeszników. Dla mnie grzesznego człowieka.
Jeżeli człowiek wierzy w obecność Ciała i Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa,
to czy człowiek może człowiekowi odmówić przystąpienia do Stołu Pańskiego?


Tak - i nie ma tutaj żadnej wątpliwości co do powyższego faktu. Jednak musimy również brać pod uwagę stanowisko kościołów w tej sprawie i sposób w jaki podchodzą do Sakramentu. Uważam, że powinniśmy również czynić zadość wymaganiom jakie stawiają przed nami ich szafarze. Jeżeli przystępujemy do Komunii powinniśmy robić w to w pełni świadomie - zdając sobie również sprawę z rzymsko-katolickiego rozumienia istoty Sakramentu. KRK zaprasza do Stołu Pańskiego tylko swoich wiernych jak również określa pewne warunki np. konieczność spowiedzi indywidualnej.
W związku z tym, nie mogę przystąpić do Komunii w KRK.

W KRK nie przyjmowałem Komunii Świętej od paru lat.
Z kolei przyjmowałem Komunię Świętą w KEA.
Jednak niedawno uczestniczyłem we mszy w KRK i pojawiło się pragnienie przystąpienia do Stołu Pańskiego. Nie uczyniłem tego, ale pomimo różnych wątpliwości, żałuję że tego nie uczyniłem.


Tak jak napisałem powyżej - uważam, że jeżeli chciałbyś przystąpić do Komunii w KRK musiałbyś wcześniej przystąpić tam do spowiedzi. Z punktu widzenia nauczania KRK dopuściłeś się dwóch bardzo poważnych grzechów - po pierwsze : nie przystępowałeś do Komunii od kilku lat (KRK wymaga przynajmniej 2 razy w roku - jeżeli się nie mylę) a po drugie : przyjąłeś Komunię w KEA - co jest uważane za akt sprzeciwu wobec Kościoła Rzymskiego - czyli stałeś się heretykiem.
Niestety, ale tak to wygląda od strony rzymsko-katolickiej.

Ja również miałem w swoim życiu bardzo długi okres przejściowy, kiedy nie mogłem odnaleźć swojego miejsca. Było to chaotyczne "odbijanie się od ścian" i taki stan może wywołać duże spustoszenie.
Wiem jak trudno podejmuje się pewne decyzje, ale powinniśmy poważnie traktować słowa Jezusa "Pójdź za mną" i nie oglądać się wstecz.

Jeżeli Twoim pragnieniem jest podążanie za Chrystusem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim - to myślę, że nie powinieneś niepotrzebnie zwlekać z decyzją o konwersji. Mówię Ci to na przykładzie własnego doświadczenia, bowiem sam zwlekałem bardzo długo i teraz z perspektywy tych minionych lat mogę powiedzieć, że był to czas stracony. Ja popełniłem ten grzech "oglądania się wstecz" i nie jestem godny Królestwa Bożego. Jednak wiem, że Bóg odpuścił mi moje winy i wskazał drogę, bowiem sam nie mógłbym jej odnaleźć.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Miłek » Śr mar 14, 2012 10:08

To nie brak komunii pod dwoma postaciami ani konieczność spowiedzi jest główną przeszkodą w uczestniczeniu w tym sakramencie u katolików.

Dla mnie zasadniczym elementem, który nie pozwala mi przystępować do komunii w KRK jest rozumienie eucharystii jako ofiary.

Cytaty z katolickiego rozumienia komunii:
"Religia chrześcijańska jest religią ofiarniczą, posiada swoją ofiarę kultyczną, nie tylko w postaci Ofiary Krzyża, lecz także wtórnie w postaci ofiary mszalnej, bezkrwawej, która posiada również charakter uniwersalny, choć absolutnie zależny od Krzyża"

"Msza św. jest naszą, moją ofiarą, kapłana i całego zgromadzenia. Słyszymy podczas obrzędów przygotowania darów: „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg Ojciec wszechmogący”. Powinniśmy więc dołączać do eucharystycznej ofiary w darze za nasze i innych zbawienie siebie samych."

Takie rozumienie mszy jest w całkowitej sprzeczności z biblijnym znaczeniem ofiary Chrystusa na krzyżu jako niepowtarzalnej i wystarczającej dla mojego zbawienia.

Chrystus na krzyżu stał się Arcykapłanem i ofiarował samego siebie za nas. To zbawcze wydarzenie to istota przyjścia Boga na ziemię. Nasza rola ogranicza się do przyjęcia tego daru, realnej społeczności z Nim, a nie do dopełniania ani powtarzania czegokolwiek.
Miłek
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr sie 18, 2010 14:48
wyznanie: ewang.
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Tomasz » Śr mar 14, 2012 10:29

Dla mnie zasadniczym elementem, który nie pozwala mi przystępować do komunii w KRK jest rozumienie eucharystii jako ofiary.


Oczywiście - podkreśliłem to na samym początku.

Jednak musimy również brać pod uwagę stanowisko kościołów w tej sprawie i sposób w jaki podchodzą do Sakramentu.


Przystępując do Komunii w danym kościele - akceptujemy jednocześnie jego naukę w tej kwestii.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Agnes » Śr mar 14, 2012 20:30

W pełni podpisuję się pod wypowiedziami Tomasza i Miłka.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Dredd » Pn mar 19, 2012 10:53

Napisałem całkiem długi i przyzwoity post, który, co ustaliłem po konsultacji z Tomaszem, niestety uleciał w powietrze :(
Ale widać tak musiało być. Może siła wyższa.

Wracając do meritum chciałbym poruszyć tutaj dwie kwestie, lecz zanim do nich przejdę chciałbym podkreślić, że nie mam jeszcze jednoznacznie określonego stanowiska, a prowadzone rozważania są czysto teoretyczne i nie kierunkują ostatecznie mojego zachowania.

I. W poruszanym przeze mnie zagadnieniu pragnąłem byśmy spróbowali przeanalizować je bez odniesień do doktryny obu kościołów.
Odpowiadając bowiem niejako na postawione przez Elżbietę pytanie chciałbym zaznaczyć, że różnice doktrynalne są mi znane. I zdaje sobie sprawę, że są one w pewnym sensie nie do pogodzenia.
Wychodząc z tego założenia należałoby się zgodzić z zaprezentowanym właściwie przez wszystkich stanowiskiem, że wspólne/zamiennie stosowane uczestnictwo w Wieczerzy Pańskiej w obu kościołach jest niedopuszczalne.

Chciałbym jednak abyśmy spróbowali spojrzeć na poruszone zagadnienie nieco szerzej, ale z pominięciem dzielących te dwa kościoły różnic, nawiązując w ten sposób do przyjętej przez KEA Komunii otwartej.

I tak:
- Sakrament Komunii Świętej ustanowił dla nas Jezus Chrystus,
- każdy wierzący w Jezusa ma prawo przystąpić do Stołu Pańskiego i żaden człowiek nie powinien (nie może) mieć prawa odmówić drugiemu człowiekowi uczestnictwa w tym Sakramencie,
- każdy człowiek przyjmujący Komunię Świętą posiada bez doktrynalnego wpływu poszczególnych kościołów własną, indywidualną wiarę w dokonywany się na jego oczach Cud obecności Chrystusa.

To tak pokrótce. Wiem, że pachnie to ogromnie ekumenizmem, ale mam nadzieję, że nie liberalizmem.


II. Niezależnie od powyższych rozważań chciałbym odpowiedzieć:
Elżbieta napisał(a):A nie przeszkadza Ci, że w Jezus Chrystus ustanowił Wieczerzę pod dwoma postaciami, a nie pod jedną?.


Oczywiście Komunia Święta pod dwiema postaciami jest pełna.
Ale można postawić pytanie: czy lepiej przyjąć Komunię Świętą pod jedną postacią, czy nie przyjąć jej wcale?
Na marginesie dodam tylko, że w KRK praktykuje się czasem Komunię Świętą pod dwiema postaciami. Sam kilkakrotnie w takiej Wieczerzy uczestniczyłem


Elżbieta napisał(a): Jeżeli przygotowujesz się do konwersji, to powinieneś się już orientować w różnicy między pojmowaniem Komunii w KRK i KEA..


Jak już zaznaczyłem powyżej znam oczywiście te różnice. Chciałem jednak spojrzeć na przedstawione zagadnienie z nieco innej perspektywy.
Elżbieta napisał(a): Rozumiem , ze chęć przyjęcia Sakramentu jest ogromna, ale uważam, że powinieneś trochę się powstrzymać. Ale to jest tylko moje zdanie, z którym nie koniecznie musisz się zgadzać.


Jak przekazałem dotychczas oczywiście się powstrzymywałem.


Tomasz napisał(a):Tak jak napisałem powyżej - uważam, że jeżeli chciałbyś przystąpić do Komunii w KRK musiałbyś wcześniej przystąpić tam do spowiedzi. Z punktu widzenia nauczania KRK dopuściłeś się dwóch bardzo poważnych grzechów - po pierwsze : nie przystępowałeś do Komunii od kilku lat (KRK wymaga przynajmniej 2 razy w roku - jeżeli się nie mylę) a po drugie : przyjąłeś Komunię w KEA - co jest uważane za akt sprzeciwu wobec Kościoła Rzymskiego - czyli stałeś się heretykiem.
Niestety, ale tak to wygląda od strony rzymsko-katolickiej.


Przecież w czasie nabożeństwa w KEA przystąpiłem do spowiedzi i mam nadzieję udzielono mi ważnego rozgrzeszenia (ważnego w tym sensie, że ja byłem godzien tego rozgrzeszenia, a nie że ksiądz był uprawniony do jego udzielenia).
O ile rozumiem takie rozgrzeszenie jest ważne bez względu na kościół :)
Pomijam już kwestię czy pewne zachowania (zaniechania) w ogóle są grzechem.


Tomasz napisał(a):Jeżeli Twoim pragnieniem jest podążanie za Chrystusem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim - to myślę, że nie powinieneś niepotrzebnie zwlekać z decyzją o konwersji.


Tu masz Tomaszu rację. Decyzja podjęta. Tylko z realizacją jak zawsze :)
Natomiast niezależnie od konwersji zagadnienie pozostanie.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Matek » Pn mar 19, 2012 14:37

Na marginesie dodam tylko, że w KRK praktykuje się czasem Komunię Świętą pod dwiema postaciami. Sam kilkakrotnie w takiej Wieczerzy uczestniczyłem


Pozwol ,ze wypowiem sie na ten temat.Przez caly okres ,gdy bylem katolikiem ,to nie spotkalem sie z udzielanie, Komunii Sw. pod dwiema postaciami w Krk.
Ksiadz tlumaczyl mi ,ze dla ludu dostepne jest tylko Cialo Panskie ,natomiast Krew Panska przeznaczona jest do picia tylko dla osoby duchownej. Tak brzmiala wypowiedz katolickiego duchownego. 27 grudnia w Krk obchodzona jest uroczystosc Sw, Jana Ewangelisty. Podczas tego swieta ludzie przyjmuja Cialo Panskie i pija wino.Ale uwaga pija wino ,nie Krew Panska ,pija je po zakonczeniu mszy. Tutaj tez sila rzeczy dochodzi sprawa transubstancjacji a konsubstancjacji ,czyli rozumienia i pojmowania Wieczerzy Panskiej.
Matek
 
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Dredd » Pn mar 19, 2012 14:57

Matek napisał(a):Pozwol ,ze wypowiem sie na ten temat.Przez caly okres ,gdy bylem katolikiem ,to nie spotkalem sie z udzielanie, Komunii Sw. pod dwiema postaciami w Krk.
Ksiadz tlumaczyl mi ,ze dla ludu dostepne jest tylko Cialo Panskie ,natomiast Krew Panska przeznaczona jest do picia tylko dla osoby duchownej. Tak brzmiala wypowiedz katolickiego duchownego. 27 grudnia w Krk obchodzona jest uroczystosc Sw, Jana Ewangelisty. Podczas tego swieta ludzie przyjmuja Cialo Panskie i pija wino.Ale uwaga pija wino ,nie Krew Panska ,pija je po zakonczeniu mszy. Tutaj tez sila rzeczy dochodzi sprawa transubstancjacji a konsubstancjacji ,czyli rozumienia i pojmowania Wieczerzy Panskiej.


Jeżeli z czymś się nie spotkaliśmy, nie znaczy to, że takie rzeczy, zjawiska nie istnieją lub się nie zdarzają.
Komunię Świętą przyjmowałem pod dwiema postaciami m.in. u Franciszkanów oraz w czasie małej, kilkuosobowej Mszy w kaplicy szpitalnej. W dwóch różnych miejscach w Polsce.
Wychodzi więc na to, że wypowiedź ww. duchownego jest cokolwiek nieprawdziwa.

Co do doktrynalnej różnicy konsubstancjacji i transsubstancjacji, jakkolwiek jest mi znana, nie wypowiadam się z powodów, o których pisałem powyżej.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Komunia Święta w różnych Kościołach

Postprzez Agnes » Pn mar 19, 2012 20:24

Dredd, kilka razy w oficjalnych dokumentach KRK spotkałam się ze sformułowaniem "tak zwana komunia święta" na określenie Sakramentu Ołtarza w Kosciołach Ewangelickich. Podejrzewam więc, ze i udzielane przez duchownego KEA rozgrzeszenie, o którym piszesz, jest w interpretacji KRK "tak zwanym rozgrzeszeniem".

Poza tym w myśl przepisów KRK naprawdę jest tak, jak napisał Tomasz - czyli jeżeli choć raz przyjąłeś Sakrament Ołtarza u ewangelików - nie możesz przyjąć Komunii Św. w KRK, dopóki nie wyspowiadasz się z tego czynu księdzu katolickiemu i nie otrzymasz udzielonego przez niego rozgrzeszenia. Popełniłeś bowiem grzech - nawet nie wiem, czy nie jest to przypadkiem grzech ciężki w świetle nauczania KRK.

Powiem ci, jak było ze mną. Konwertowałam do KEA przed kilkunastu laty. Z chwilą kiedy zrozumiałam, że ofiarniczy charakter katolickiej mszy jest w moim sumieniu nie do pogodzenia z Biblią, więcej: że uważam to za wręcz bluźniercze nadużycie - nigdy już nie przystąpiłam do Komunii w KRK. Byłam wtedy jeszcze przed konwersją. Takie poważne sprawy są według mnie zawsze kwestia sumienia (zreszta podobnie jak sama decyzja o konwersji).
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości