Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Jonah » N cze 17, 2012 23:56

Pastor Kurt E. Koch, teolog ewangelicki, w książce „ABC okultyzmu” przytacza następujące zdarzenie:
„Zostałem zaproszony, aby przemawiać do dwu grup protestanckiej młodzieży w Niemczech Zachodnich. Było tam paru studentów teologii. Po moim wystąpieniu był czas na dyskusję. Przywódcą oponentów była studentka teologii, która właśnie zdała swój pierwszy egzamin. Rozmawialiśmy o Bożym Synostwie Jezusa, które jest podważane przez nowszych teologów. Studentka w pytaniu wyciągnęła asa z rękawa: „Jezus był takim samym człowiekiem jak my. Był homoseksualistą”. Podskoczyłem i krzyknąłem: „To bluźnierstwo nie mogą tutaj dłużej zostać”. Inna młoda osoba krzyknęła za mną: „A jego Matka Maria była dziwką!””.

Hm, skoro takich rzeczy uczą na ewangelickich fakultetach teologii, to jakich niedługo będziemy słuchać kazań?
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Elżbieta » Pn cze 18, 2012 06:29

To rzeczywiście mało sympatyczna perspektywa, tylko nie rozumiem po co tacy ludzie studiują teologię
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Tomasz » Pn cze 18, 2012 07:07

To jest spełnienie przepowiedni biblijnych o fałszywych naukach, które będą rozpowszechniane aby mamić chrześcijan.

tylko nie rozumiem po co tacy ludzie studiują teologię


Nie zapytam po co - tylko jakim cudem jeszcze studiują teologię. Dlaczego nikt ich nie wywalił na "zbitą twarz" ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Jonah » Pn cze 18, 2012 11:22

"Wywalić" to się nie da. Z tego względu, że pewnie z Niemczech teologię można studiować jak każdy inny kierunek. Poza tym istnieje coś takiego jak pełna swoboda dociekań teologicznych, więc trzeba tolerować nawet najdziwniejsze poglądy. By daleko nie szukać. Na ChAT-ie są wykładowcy, którzy np. twierdzą, że aniołowie i demony to tylko postacie mitologiczne, nierzeczywiste (ks. B. Milerski - nota bene, to wg jego opinii nie ma przeszkód teologicznych w ordynacji kobiet na prezbiterów, a jedynie praktyczne), albo optują za błogosławieniem par jednopłciowych i ordynowaniem aktywnych gejów (J. Slawik - inny pogląd ten biblista nazywa "naiwnym biblicyzmem").

Problem zaczyna się wtedy, gdy tacy teologowie zyskują wpływ na życie kościelne.

Kiedyś wykładowca pewnej teologicznej uczelni opowiadał mi o studencie, który deklarował się jako niewierzący. Kiedy ksiądz zapytał owego studenta, po co studiuje teologię, ten odparł: trzeba dobrze poznać swego wroga.
Pogląd, że Jezus był z nieprawego łoża, czy nawet synem nierządnicy, można znaleźć w Talmudzie wśród najbardziej nieprzychylnych chrześcijanom fragmentów.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Jonah » So gru 01, 2012 13:10

Znalazłem w książce pastora Kurta E. Kocha taką jeszcze informację. Otóż, w Niemczech przyjmowana jest na każdy wydział ograniczona liczba studentów. Ci, którzy nie dostali się gdziekolwiek, idą na teologię. Trudno w tym przypadku mówić o powołaniu, byciu przekonanym naśladowcą Jezusa Chrystusa. Po studiach ludzie ci idą do „pracy” w Kościele. „Czy ktoś zatem może mniemać – pyta ks. Koch -że staną się oni pełnymi Ducha i mocy świadkami Chrystusa na ambonie?”.

Myślę, że jest to jedna z przyczyn, dla których ewangelickie Kościoły na Zachodzie stają się religijnie obojętne, teologicznie liberalne i, niejako zastępczo, rozpolitykowane.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Jacek » So gru 01, 2012 23:54

Bravo Jonah- Bardzo dobrze to scharakteryzowałeś, w tym kuznie duchownych KEA czyli CHAT.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Witold » Wt gru 04, 2012 15:35

wiem że mogą się na mnie zaraz posypać gromy ale pod względem surowości i przestrzegania zasad podoba mi się organizacja Świadków Jehowy. Nie zgadzam się z nimi pod wieloma względami ale faktem jest że pozbywają się członków "postępowych :)"

dałem tutaj ich przykład bo znam paru, domyślam się też że istnieje na świecie więcej wspólnot chrześcijańskich które nie są zagrożone wprowadzeniem różnych nieprawych nowinek.

Znam przypadek gdzie Świadek Jehowy został usunięty ponieważ zgadzał się z teorią ewolucji i zgadzał się z opinią naukowców jeśli chodzi o wiek Ziemi.
I tak powinno być w innych kościołach i związkach (nie chodzi mi o kompletny zakaz posiadania własnego zdania czy myślenia jak jest u ŚJ, tylko o sprawy moralności)- chcesz prawa do aborcji? małżeństw homoseksualnych itp? Wynocha! Wróć jak się opamiętasz.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Elżbieta » Wt gru 04, 2012 16:56

Nie jestem pewna, czy podałeś dobry przykład, bo ŚJ to sekta i ich nauki zmieniają się w zależności od potrzeb, a też ich morale wcale tak wspaniale nie wygląda jak by się to mogło wydawać. Owszem stojąc z boku wydają się ludźmi bez skazy, ale gdy się spojrzy tak bliżej ...
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Jacek » Wt gru 04, 2012 23:20

Bardzo zły przykład- Ta sekta jest tak zakłamana, ze jest tyle przykładow ich falszywej religii, ze nie starczy strony zeby ich tu opisac. U nich nie chodzi o liberałow, raczej o bezwględne i slepe posłuszenstwo tzw. Radzie Starszych
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Neoateizm i ...pastorzy ateiści

Postprzez Wędrowiec » Pt sty 18, 2013 18:36

Bardzo często wśród księży pojawia się rutyna a także wypalenie. Jest wiele czynników na to wpływających.
Myślę, że u nas w Polsce, najbardziej zagrożeni są księża katoliccy.
Co do osób świeckich, to powinniśmy tutaj rozróżnić dwa typy:

1. Wierni tracący wiarę w instytucję (Kościół),
2. Wierni, którzy faktycznie przestali wierzyć.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Poprzednia strona

Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron