Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Data narodzenia Chrystusa

Data narodzenia Chrystusa

Postprzez Maksymilian » So kwi 21, 2012 21:02

Czy 25 grudnia to ta data ?
Wszyscy wokół mówią mi, że to nie ta data a ja nie wiem co o tym myśleć :/
Maksymilian
 
  

Re: Data narodzenia Chrystusa

Postprzez Kitka » So kwi 21, 2012 21:16

Nie wiem właśnie czy to faktycznie ta data, ale słyszałam kiedyś takie wyjaśnienie.
Koło 25 grudnia jest najkrótszy dzień i najdłuższa noc. To symbolizuje ciemność w jakiej była pogrążona Ziemia- grzech. Gdy narodził się Jezus- nastała światłość, więc dzień się wydłuża.
Czy jest tak naprawdę czy to tylko symbolika- niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie ;)
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Data narodzenia Chrystusa

Postprzez Maksymilian » So kwi 21, 2012 21:32

Ja za to słyszałem, że Jezus urodził się na jesień lub w wiosnę :/
Maksymilian
 
  

Re: Data narodzenia Chrystusa

Postprzez Kitka » So kwi 21, 2012 21:40

No właśnie jak było to nie wiem, ale to co podałam wyjaśnia dlaczego akurat w grudniu się obchodzi Boże Narodzenie.
Sama jestem ciekawa jak było naprawdę
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Data narodzenia Chrystusa

Postprzez Tomasz » So kwi 21, 2012 22:58

Jest to data umowna a nie historyczna. Świętowanie narodzin Jezusa Chrystusa w dniu 25 grudnia ma związek z rzymskim świętem ku czci Saturna, które obchodzono właśnie w dzień przesilenia zimowego. Gdy chrześcijaństwo uzyskało w Rzymie status religii państwowej wiele pogańskich zwyczajów zaczęto "chrystianizować". Zastąpiono zatem pogańskie święto Satruna i postanowiono, że w jego miejsce będzie obchodzone święto Narodzenia Pańskiego.
Natomiast co do faktycznej daty narodzin Jezusa - tego nie wiemy. Ale nie ma to dla nas większego znaczenia, czy Jezus urodził się w grudniu, w maju czy np. w listopadzie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Data narodzenia Chrystusa

Postprzez MaciejKa » So kwi 21, 2012 23:53

MaciejKa
 
Posty: 18
Dołączył(a): So cze 12, 2010 16:35
wyznanie: Jezus jest Panem
  

Re: Data narodzenia Chrystusa

Postprzez Maksymilian » N kwi 22, 2012 10:00

MaciejKa jesteś wielki/-a :D raduję się serce moje z tego artykułu :D
Maksymilian
 
  


Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron