Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Jacek » N lis 20, 2011 11:24

Konwertyci- obecni i przyszli. Jeżeli na sercu lezy wam dobro lutheranizmu nie tylko w Polsce ale na calym swiecie, to zacznijcie zasilać swoimi osobami szeregi kosciolów lutheranskich. Na tyle kazdy z Was jest swiadomy, ze Waszym przewodnikiem jest Biblia, a takze kosciol lutheranski. W dzisiejszych czasach , przy popularnym dostępie do internetu, mozecie dokladnie zapoznac się z dogmatyką lutheranską. Jesli czegos nie wiecie, kontaktujcie się z księzmi i teologami lutheranskimi, pod warunkiem, że reprezentują oni ortodoxyjny lutheranizm, zarowno w Polsce jak i w świecie. Proszę Was drodzy konwertyci- nie stojcie z boku, nie zajmujcie się mało istotnymi sprawami, na zasadzie, dlaczego Pismo Swięte pisze tak a nie inaczej ?, bo to przyslowiowa strata czasu. Pismo Swięte jest Slowem samego BOGA, z ktorym się nie dyskutuje i nie polemizuje. Bądzcie przyslowiowym motorem w kierunku tworzenia organizacji konserwatywnych Starolutheran w Polsce !!. Bo tylko na sobie mozemy polegac, a nikt nam nie pomoze dopóki sami nie wyjdziemy z kąkretną inicjatywą Jesli będziecie potrzebowac pomocy, w celu ugruntowania Waszych przekonan lutheranskich, słuze pomocą w kontaktach zagranicznych z duchownymi lutheranskimi i organizacjami koscielnymi. Polski Kosciol Ewangelicko-Augsburski potrzebuje Wszej pomocy, polegającej na Waszym zaangazowaniu, bo tylko w obecnej chwili na Was konwertytach można polegac. Choć nie jestem obecnie czlonkiem KEA, to mnie na sercu lezy dobro całego lutheranizmu w swiecie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Tomasz » N lis 20, 2011 17:54

Bardzo dziękuję Vikingu za piękną odezwę. Mogę się tylko pod nią podpisać.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez fiodor » N lis 20, 2011 18:17

Odezwa piękna, ale...
No właśnie, konwersja to jednak nie jest takie "hej, hop, siup". Sam wiesz, Vikingu, jak długi i, mimo wszystko, skomplikowany to proces. Zmieniając wyznanie nie chcę, aby to była tylko projekcja moich ideałów - jest mi źle, to przechodzę do "lepszego" Kościoła. Chodzi mi też o intelektualną uczciwość wobec siebie samego, a także tych wszystkich, których spotykałem i wciąż spotykam na swojej drodze. Dorastałem w pewnej tradycji religijnej i konwersja, jakby nie patrzeć, jest jednak "nowym rozdaniem" - zmianą sposobu myślenia o Bogu, wierze i Kościele. To wymaga czasu poświęconego na studia teologiczne i modlitwę, dlatego też bez koniecznego ugruntowania (zarówno duchowego, jak i intelektualnego) na pewno nie podejmę decyzji o przejściu na luteranizm.

A co do tych kontaktów - czy z KEA w Polsce jest aż tak źle, że szukając konserwatywnego teologa konieczne będzie pośrednictwo Vikinga, w celu kontaktów z tzw. Zachodem? - choć to chyba nadaje się na nowy temat.
fiodor
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr lut 23, 2011 14:22
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Tomasz » N lis 20, 2011 18:24

No właśnie, konwersja to jednak nie jest takie "hej, hop, siup". Sam wiesz, Vikingu, jak długi i, mimo wszystko, skomplikowany to proces. Zmieniając wyznanie nie chcę, aby to była tylko projekcja moich ideałów - jest mi źle, to przechodzę do "lepszego" Kościoła.


Oczywiście - decyzja o konwersji jest bardzo poważna.

A co do tych kontaktów - czy z KEA w Polsce jest aż tak źle, że szukając konserwatywnego teologa konieczne będzie pośrednictwo Vikinga, w celu kontaktów z tzw. Zachodem? - choć to chyba nadaje się na nowy temat.


Nie odczytywałbym tego w taki sposób. Viking jako członek SELK jedynie zaoferował swoją pomoc. :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez fiodor » N lis 20, 2011 18:27

Źle przekazałem moją myśl co do pomysłu Vikinga - chodziło mi o to, czy nie da się jakoś 'zorganizować" kontaktu z polskimi duchownymi zaprzyjaźnionymi z naszym portalem, bo jednak sprawy ducha trzeba zamknąć w języku, a po polsku to jednak wygodniej się robi. ;)
fiodor
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr lut 23, 2011 14:22
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Tomasz » N lis 20, 2011 18:39

Już od jakiegoś czasu myślimy o zorganizowaniu kontaktu z duchownymi poprzez nasz portal. Niestety jest tutaj dosyć poważny problem na który narzekają nawet inni - niezwykle ciężko jest znaleźć duchownego, który mógłby poświęcić się stałej współpracy z naszą stroną.
Mogę tutaj odesłać do mojego artykułu jaki parę miesięcy temu ukazał się na portalu http://www.konfesyjni.pl/duszpasterstwo_w_sieci_polemika.html
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Agnes » N lis 20, 2011 21:28

fiodor napisał(a):Chodzi mi też o intelektualną uczciwość wobec siebie samego, a także tych wszystkich, których spotykałem i wciąż spotykam na swojej drodze.


Tak, Fiodorze, to ważne. Ale dla mnie najważniejsze przy podejmowaniu decyzji było jednak poczucie zgody z moim własnym sumieniem. Choć uważam się za osobę na wskroś racjonalną i nastawioną bardzo intelektualnie. Dlatego dobrze, że widzisz wagę modlitwy przy podejmowaniu tej decyzji.

Natomiast najmniej ważna dla mnie była tradycja, w której zostałam wychowana oraz opinia ludzi, którzy mi ją przekazywali (i którzy w większości byłi szczerze przerażeni, a nawet załamani moją decyzją). Zadałam sobie pytanie: wierzę w Słowa Biblii czy nie? A jeśli wierzę, to co zrobię ze zdaniem, że "należy bardziej słuchać Boga niż ludzi"?

I wtedy poszło już "hop siup" :wink:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez fiodor » N lis 20, 2011 22:52

Agnes napisał(a):Natomiast najmniej ważna dla mnie była tradycja, w której zostałam wychowana oraz opinia ludzi, którzy mi ją przekazywali (i którzy w większości byłi szczerze przerażeni, a nawet załamani moją decyzją). Zadałam sobie pytanie: wierzę w Słowa Biblii czy nie? A jeśli wierzę, to co zrobię ze zdaniem, że "należy bardziej słuchać Boga niż ludzi"?


Moją sytuację komplikuje fakt pochodzenia z rodziny muzułmańsko-katolickiej. Także wiesz, jakkolwiek praktykujący jakąkolwiek religię w tej rodzinie jestem ja, tak obawiam się, że mimo wszystko zrozumienia dla swojej decyzji nie znajdę w domu, o znajomych nie wspominając.
Dlatego też chciałbym rozwinąć się duchowo, ponieważ trochę się w tej materii zaniedbałem.
fiodor
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr lut 23, 2011 14:22
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Elżbieta » N lis 20, 2011 23:07

No to nie zapomnij i o nas :P - to było do Fiodora
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Odezwa Do Przyszłych Konwertytów

Postprzez Elżbieta » N lis 20, 2011 23:29

Vikingu, nie zapominaj o Luteranach z urodzenia, nam również zależy na naszym Kościele i pragniemy, żeby rozkwitał i rósł w siłę i znaczenie i zapewniam, że dołożymy wszelkich starań by wspólnie z konwertytami działać dla dobra KEA
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron