Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » N lis 27, 2011 21:35

Muszę tutaj podkreślić, że Viking jako wierny SELKu - pozostaje tutaj w zgodzie z nauką swojego Kościoła. Ja jestem członkiem KEA, który jest we wspólnocie ołtarza z KEM - zatem przedstawiam tutaj tylko moje prywatne zdanie.
Widzisz Przyjacielu - Sakrament Ołtarza jest Sakramentem pełnej jedności. Moim zdaniem trudno jest mówić o pełnej jedności, jeżeli dwa kościoły różnią się jednak od siebie w nauczaniu. Dlatego też uważam, że pełna unia powinna być raczej zwieńczeniem a nie początkiem współpracy.
Natomiast fakt, iż "kręcimy nosem" na wspólnotę ołtarza i ambony z KEM - wcale nie oznacza, że nie szanujmy Metodystów. Powinniśmy współpracować na wielu płaszczyznach.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 21:37

Tomasz napisał(a): zatem przedstawiam tutaj tylko moje prywatne zdanie.
.

Dobrze powiedziałeś - to Twoje prywatne zdanie :)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » N lis 27, 2011 21:42

Jest to również zdanie konfesyjnych kościołów luterańskich :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 21:57

Tomasz napisał(a):Jest to również zdanie konfesyjnych kościołów luterańskich :)

czyli tez prywatne zdanie innych ludzi. Na szczęście polski KEA uważa inaczej :)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » N lis 27, 2011 22:14

Nie, nie - to są oficjalne stanowiska innych kościołów luterańskich - nie prywatne zdania innych ludzi. Stanowiska te mają swoje uzasadnienia o których wspominałem wcześniej.
KEA w Polsce jest tutaj bardziej otwarty i znajduje się w unii z KEM, KER czy wieloma innymi kościołami luterańskimi, których nauka w wielu bardzo ważnych kwestiach różni się jednak od nauczania KEA. W praktyce może to powodować wiele problemów, a nawet prowadzić do zachwiania tożsamości wyznaniowej wiernych poszczególnych kościołów.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Jakub » So gru 17, 2011 20:34

Nie ukrywam, że metodyzm jest mi bliższy od kalwinizmu.
Może to kwestia uprzedzeń, może :D.

Przystępowałem do komunii udzielanej przez duchownego zarówno reformowanego jak i metodystycznego. Pamiętam jak u mnie na Puławskiej nabożeństwo odprawiał reformowany pastor. Byłem zniesmaczony, wyglądało dla mnie jak "wykastrowane". Jakaś pokrętna formuła absolucji, konsekracja na wysokości pasa. Jestem wyczulony na takie rzeczy.

Jestem w stanie przystąpić do Wieczerzy wszędzie tam gdzie jestem zaproszony i gdzie odprawiana jest ona godnie. Pamiętam jak kiedyś na uczelni odprawiał nabożeństwo ksiądz z moim śp kolegą. Kolega dostał wtedy do wypowiedzenia prawie całą liturgię eucharystyczną z wyjątkiem słów ustanowienia. Dla mnie było to przekroczenie uprawnień i kpina z powagi Sakramentu, wtedy też nie przystąpiłem do Stołu Pańskiego.

A tak pewnie gdybym był na nabożeństwie w KEM to bym przystąpił. Chociaż chcą teraz ordynować kobietę, a to już niedobra droga :P. Do KER mnie nie ciągnie. Parafia Warszawska jest przepełniona liberalnością. Co nie zmiania faktu, że udzielają Kościoła fundamentalistycznym ewangelikalnym prezbiterianom :D

Poza tym miałem zaszczyt przyjmować Wieczerzę Pańską:
*w Kościele Rzymskokatolickim - ostatni raz jakoś w wieku 16-17 lat
*w Kościele Greckokatolickim - raz w życiu w wieku ok 13 lat
*w Kościele Anglikańskim - z 3 razy
*w Ewangelicko-Luterańskim Kościele Brunszwiku - 1 raz
*w Luterańskim Ewangelickim Kościele A.W. - z kilkadzisiąt razy :D
*w Starokatolickim Kościele Mariawitów - z 3 razy
*w Kościele Polskokatolickim - z 5 razy
*w Kościele Starokatolickim w RCz - z 4 razy

tak więc gdybym to podpiąć pod prawosławne rozumienie "gdzie przystępujesz tym jesteś" to moja sytuacja konfesyjna była by chyba dosyć dziwaczna :D
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Vojtas » So gru 17, 2011 21:20

Jakubie a u Metodystów byłeś kiedyś u komuni?
Jeżeli chodzi o moją komunie to:
w KRK poraz ostatni przystąpiłem tam do komuni w wieku 21 lat
w KEA byłem u komuni jakies 10 razy
4 razy byłem u komuni w Polskokatolickim
1 raz u Mariawitów (starokatolicki Kościół Mariawitów)
1 raz w KER

W moim wykazie wziełem pod uwagę jedynie wspólnoty kościelne w Polsce
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Jakub » So gru 17, 2011 22:08

Przyjmowałem od ks. sup. Kamińskiego, w czasie nabożeństwa ekumenicznego w kościele ewangelickim. Tak więc ciężko mi powiedzieć czy byłem u komunii u metodystów :).

Chętnie bym się wybrał do KEM do Wieczerzy, ale zawsze natrafiałem na Nabożeństwo Słowa. Zresztą obraziłem się trochę na zbór warszawski, po tym jak probatorka "ufeminizowała" czytany tekst Biblijny.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » So gru 17, 2011 22:09

Nasz Jakub jest tutaj bardziej otwarty :) Ja jestem pomimo wszystko zwolennikiem zamkniętej Komunii, zatem przystępuje do Sakramentu Ołtarza tylko w kościołach luterańskich. Jak na razie tylko w KEA. W innych nie miałem okazji.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Vojtas » So gru 17, 2011 22:37

Tomasz napisał(a):Nasz Jakub jest tutaj bardziej otwarty :) Ja jestem pomimo wszystko zwolennikiem zamkniętej Komunii, zatem przystępuje do Sakramentu Ołtarza tylko w kościołach luterańskich. Jak na razie tylko w KEA. W innych nie miałem okazji.

Tomaszu - to Twój prywatny pogląd. Nikt Tobie nie zabrania tak mysloeć. Jednak KEA ma w prawie kanonicznym inne zasady. Gdyby KEA zakazał przystępowania do komuni innowiercom byłbym niezadowolony ale uszanowałbym to
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości