Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 18:18

Tomasz napisał(a): KEA w Polsce jest we wspólnocie ambony i ołtarza z KER oraz KEM, jednak osobiście podzielam tutaj pogląd reprezentowany przez kościoły MRL i raczej nie przystąpiłbym do Sakramentu Ołtarza sprawowanego przez duchownego reformowanego lub metodystę.

Nie rozumiem Tomasz Twojego rozumowania. Ubolewam nad tym co mówisz. KEA to nie jest KRK czy Cerkiew że komunia jest wyłacznie dla wiernych tych kościołów. KEA jest częscią Kościoła Chrystusowego (tak jak KEM) Ani KEA ani KEM ani żadna inna wspólnota nie ma monopolu na prawde i na zbawienie. Ja czasami uczęszczam w nabożeństwie Luterańskim i z czystym sumieniem przystępuję tam do Ołtarza Pańskiego. Bóg na szczęście nie zagląda nikomu w papiery tylko patrzy na wiare człowieka
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » N lis 27, 2011 20:12

KEA jest oczywiście we wspólnocie ołtarza i ambony z KEM i KEM, natomiast to co napisałem powyżej jest moim zdaniem. Jest to stanowisko większości tzw. kościołów konfesyjnych, które uważają iż aby mogła zaistnieć wspólnota ołtarza i ambony - najpierw musi dojść do pełnej jedności doktrynalnej. W przeciwnym wypadku może dochodzić tutaj do wielu zgrzytów.
Nie uważam jednak, że mamy monopol na prawdę i jestem jak najbardziej za współpracą ekumeniczną pomiędzy naszymi Kościołami.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Jacek » N lis 27, 2011 20:43

Niestety Vojtas popieram tutaj Tomasza. Obaj jestesmy Starolutheranami, i nie podzielamy tutaj ekumenicznego stanowiska w tej sprawie. Powiem więcej, mam wielki, ale to wielki szacunek do Kosciola Metodystycznego. Wspolpraca owszem,ale narazie ograniczona. Podobne stanowisko mamy w stosunku do interkomunii z Kosciolem Reformowanym. Nie wszyscy czlonkowie KEA w Polsce/Ja nim nie jestem/ podzielają stanowisko w tej sprawie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 20:51

Ale przecież KEA to nie jest KRK czy Cerkiew Prawosławna. Te dwa kościoły uznają widzialna jedność (nie tylko w wierze). Dlatego czy w jednym czy drugim z tych kościołów tylko wierni tych wspólnot moga przystępowac tam do komuni. Natomiast KEA ma inną definicję eklezjalną.
Viking i Tomasz mam rozumieć że odrzucając ekumenizm wykluczacie współpracę z innymi Kościołami niż Wasz?
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » N lis 27, 2011 20:55

Viking i Tomasz mam rozumieć że odrzucając ekumenizm wykluczacie współpracę z innymi Kościołami niż Wasz?


Vojtasie - przecież napisaliśmy, że jesteśmy jak najbardziej za współpracą z innymi kościołami, natomiast uważamy że na wspólnotę ołtarza jest za wcześnie.
Jako przykład można tutaj podać Luterański Kościół Synodu Missouri, który stosuje zasadę "Komunii zamkniętej" i nie jest we wspólnocie ołtarza nawet z innymi kościołami luterańskimi, ale z nimi współpracuje.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 20:59

Tomasz napisał(a):
Viking i Tomasz mam rozumieć że odrzucając ekumenizm wykluczacie współpracę z innymi Kościołami niż Wasz?


Vojtasie - przecież napisaliśmy, że jesteśmy jak najbardziej za współpracą z innymi kościołami, natomiast uważamy że na wspólnotę ołtarza jest za wcześnie.


To w takim razie macie takie same rozumienie wspólnoty Kościoła jak KRK ?? Czy Bóg zaglądał wiernym w papiery?
Ja sądziłem że jest inaczej
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Jacek » N lis 27, 2011 21:03

Konserwatywne Koscioly Starolutheranskie na swiecie odrzucaja, interkomunie z innymi wyznaniami. KEA w Polsce nie jest Starolutheranski, niemniej zrzesza w swoich szeregach Starolutheran, ktorzy nie zgadzaja się w tej sprawie z KEA. Jesli Koscol Starolutheranski uzna ze mamy interkomunie z konserwatywnym Kosciolem Metodystycznym, to niema problemu To nie my z Tomaszem decydujemy tutaj o interkomunii, tak decydują teologowie starolutheranscy, a my się musimy podporządkowac, dlatego możesz to odczuc podobnie jak stanowisko KrK w tej sprawie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Tomasz » N lis 27, 2011 21:10

Należymy do KEA w Polsce i oczywiście pozostajemy mu wierni (Viking jest akurat z SELK, który pozostaje w unii właśnie z Synodem Missouri).
W kwestii wspólnoty ołtarza - jak powiedziałem powyżej niektórzy z nas mają swoje, nieco odmienne zdanie.
Nie jest to jednak kwestia papierów - ale spraw dogmatycznych. Wychodzimy z założenia : najpierw jedność doktrynalna, później wspólnota ołtarza.
Jednak jeszcze raz i bardzo wyraźnie podkreślę, że jesteśmy jak najbardziej za współpracą.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Vojtas » N lis 27, 2011 21:13

Przeciez głową Kościoła jest Jezus (nie zaprzeczycie temu), KEA ,KEM i inne spólnoty są cząstkami Kościoła Chrystusowego( też temu nie zaprzeczycie), to Jezus jest gospodarzem podczas Wieczerzy Pańskiej (a nie zwierzchnicy czy liderzy kościelni). Więc nie rozumiem Was
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Relacje z innymi odłamami ewangelicyzmu

Postprzez Jacek » N lis 27, 2011 21:25

Dobra Vojtas postaram sie Tobie wylożyc na tzw, chłopski rozum; Chodzi tutaj o widzialnego zwierzchnika, i tak narazie w lutheranzimie przykladowo sa; biskupi diecezjalni, nad biskupami diecezjalnymi jest biskup kosciola, lub arcybiskup-prymas w lutheranizmie skandynawskim. Tu chodzi o to samo tylko w większej skali. Jest zarząd firmy, a naczele stoi prezes, prezes odpowiada przed Przewodniczącym Rady.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron